Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W "Przylądku Nadziei" powstał mural Disneya. Na całym świecie jest ich zaledwie osiemnaście [ZDJĘCIA]

Monika Fajge
Monika Fajge
Mural znajduje się na parterze, w miejscu jest widoczny dla największej liczby dzieci i ich rodzin.
Mural znajduje się na parterze, w miejscu jest widoczny dla największej liczby dzieci i ich rodzin. Paweł Relikowski
W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pojawił się niezwykły mural. To za sprawą firmy Walta Disneya. Ścienny malunek przedstawia postaci z jego bajek.

Disneyowskie murale zawisną w 18 szpitalach w 15 różnych krajach Europy i Afryki. Mają umilić małym pacjentom pobyt na szpitalnych oddziałach.

– To fantastyczne, że dzięki ponadczasowym historiom i uwielbianym postaciom Disneya możemy pomóc pokonywać dziecięce obawy i strach. Naszym celem, w ramach tego projektu, jest wyposażenie pracowników służby zdrowia i osób specjalizujących się w opiece nad dziećmi w rozwiązania fabularne, które pomogą zmniejszyć niepokój dzieci i ich rodzin – mówi Marta Szafrańska, dyrektor ds. komunikacji i CSR, The Walt Disney Company w Europie Środkowej i Wschodniej.

Pierwsi w Polsce

Pierwszy mural Disneya w Polsce pojawił się we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej (Przylądek Nadziei). Znajduje się na parterze, tuż przy pracowni USG. W tym miejscu jest widoczny dla największej liczby dzieci i ich rodzin.

– Leczenie choroby nowotworowej, w początkowym etapie wymaga długotrwałej hospitalizacji. Oznacza to wyrwanie naszych pacjentów z ich naturalnego środowiska, z grupy rówieśniczej i rodziny. Takie odejście od rutyny, szczególnie ważnej u młodszych dzieci, powoduje ogromne rozżalenie, stres, poczucie izolacji i osamotnienia – tłumaczy Aleksandra Osadkowska z Zespołu Wsparcia Psychospołecznego Fundacji “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

– Mural, który pojawił się w klinice, jest dla naszych dzieci miejscem, w którym mogą na chwilę oderwać się od szpitalnej rzeczywistości i przenieść do świata ukochanych bajek, beztroski, marzeń i zabawy. Ma on wspaniały wymiar terapeutyczny. Stan psychiczny naszych pacjentów ma ogromny wpływ na powodzenie leczenia - dodaje Aleksandra Osadkowska.

Projekt murala opiera się głównie na stylu legendarnej artystki z lat 60 Mary Blair oraz współczesnego artysty Joey Chou. Malunek ma żywe kolory, dwutonowe gradienty, okręgi i miękkie krawędzie. Wszystko po to, by przyciągnąć wyobraźnię do tętniących życiem światów opowieści Disneya.

Kolorowe murale w szpitalach w Europie i Afryce

Takie murale pojawiły się już w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym Tirsova w Serbii, Szpitalu Miejskim w Ankarze w Turcji oraz paryskim szpitalu Raymond Poincaré – Hôpital de Garches we Francji. W tym roku ścienne malunki będą miały też szpitale w: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, a także na Węgrzech, w Irlandii, Włoszech, Holandii, Rumunii, w kolejnej placówce w Polsce ora w Portugalii, Słowenii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Pomagają chorym onkologicznie dzieciom

Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, zwana tez Przylądkiem Nadziei odpowiada za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w ościennych województwach. Rocznie zespół kliniki otacza opieką 2 tysiące maluchów z całej Polski. W placówce na łóżkach stacjonarnych może jednocześnie przebywać 75 małych pacjentów. Dodatkowo w szpitalu jest też oddział dzienny z 10 łóżkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska