Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W prestiżowym Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej zostali nagrodzeni Dolnoślązacy

Małgorzata Matuszewska
„SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” – Sam (Grzegorz Mazoń), na pozór nieudacznik, rozmawiający z chomikiem cierpiącym na rozdwojenie jaźni, ma talent: gra na pianinie i śpiewa
„SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” – Sam (Grzegorz Mazoń), na pozór nieudacznik, rozmawiający z chomikiem cierpiącym na rozdwojenie jaźni, ma talent: gra na pianinie i śpiewa Karol Krukowski/Wrocławski Teatr Lalek
Uhonorowane zostały aż trzy dolnośląskie teatry : Wrocławski Teatr Lalek, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy.

Jury 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej doceniło dwie sztuki dla dzieci i jedną dla dorosłych widzów. Uroczyście ogłosiło werdykt 1 lipca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Nagrodą za najlepszy spektakl konkursu jurorzy uhonorowali przedstawienie Wrocławskiego Teatru Lalek „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko, w reżyserii Jakuba Krofty. To opowieść adresowana do młodzieży, o samotnym trzynastolatku, którego rodzice postanawiają się rozwieść, więc chłopak sam musi sobie radzić z problemami. Przed premierą Maria Wojtyszko powiedziała nam, że pisząc sztukę, przypomniała sobie czasy, kiedy sama miała trzynaście lat i była ironicznie nastawiona do świata. Z wyróżnienia cieszą się wszyscy twórcy przedstawienia. – Nagroda jest dla mnie zaskoczeniem, bo to spektakl dla dzieci, a w finale znalazło się przecież wiele bardzo dobrych przedstawień, znakomitych dramatopisarzy, reżyserów i zespołów teatralnych – mówi Maria Wojtyszko. – Po spektaklach zwykle pytam aktorów o odbiór widowni i mówią mi, że młodzi widzowie świetnie reagują na żarty i poważne sytuacje w spektaklu – dodaje. Maria Wojtyszko uważa, że teraz najważniejsze jest pokazanie sztuki poza Wrocławiem, w innych ośrodkach i na festiwalach. 21 września przedstawienie będzie gościć w warszawskim Teatrze Powszechnym.
Za najlepszy tekst dramatyczny nagrodzeni zostali legniccy aktorzy: Katarzyna Dworak i Paweł Wolak, za sztukę „Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”. W spektaklu aktorsko-autorskiego duetu obserwujemy wiejską społeczność, w której pojawia się Bogdan. Właśnie wyszedł z więzienia, a jego powrót uruchomi lawinę niecodziennych zdarzeń i długo ukrywanych uczuć. Powstała gęsta od emocji ballada o ludziach, w których budzi się zło – i którzy stają się jego ofiarami. – To nasz najszybciej napisany tekst, powstał w niecałe trzy tygodnie – uśmiecha się Katarzyna Dworak. „Droga śliska od traw. Jak diabeł wsią się przeszedł” został napisany po „Samych” z 2008 roku i „Pracypospolitej” sprzed czterech lat. Zapytałam aktorkę, jak się w duecie pisze tekst dramatyczny. – Nie ustalamy wcześniej, o czym będziemy pisać – mówi Katarzyna Dworak. – Oboje lubimy opowiadać o historii w człowieku, a nie odwrotnie. W małej przestrzeni wsi łatwiej poprowadzić fabułę – dodaje. Ani Katarzyna Dworak, ani Paweł Wolak nie wychowali się na wsi. Jeżdżą na wieś częściej od niedawna, bo tam przeprowadzili się rodzice jednego z nich. – Mamy okazję obserwować mieszkańców wsi, ale „Droga śliska od traw...” nie jest opowieścią o mieszkańcach wsi, tylko o ludziach w ogóle – opowiada Katarzyna Dworak.
W Konkursie nagrodzony został także Jacek Timingeriu, autor scenariusza i reżyser spektaklu „Władca skarpetek” wystawionego w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. We „Władcy...” mały Jaś szuka skarpetki, która „dała nogę”, a w trakcie poszukiwań okazuje się, że dom Jasia jest zaczarowany. – To temat z życia wzięty – mówi Jacek Timingeriu. – Od dzieciństwa mam trudności z utrzymaniem porządku – śmieje się. Przedstawienie, przeznaczone dla małych widzów w wieku 3+, niewątpliwie spełnia edukacyjną funkcję, skoro po jednym ze spektakli mały widz chciał szybko wrócić do domu, żeby posprzątać.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej wyłania i nagradza najciekawsze poszukiwania repertuarowe w teatrze, popularyzuje współczesny dramat. Konkurs istnieje od 1994 roku, jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska