Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lombardzie pożyczka prawie od ręki. Jak korzystać z tych usług? (PORADNIK)

Piotr Telichowski
fot. Piotr Krzyżanowski
Lombard to instytucja udzielająca pożyczek pod zastaw. Nazwę swą zawdzięcza lombardom, włoskim bankierom działającym w Europie Zachodniej u schyłku średniowiecza. Udzielanie krótkoterminowych pożyczek ma nie tylko w naszym kraju długą tradycję. Warto przypomnieć, że w okresie międzywojennym lombardy nazywano oficjalnie zakładami zastawniczymi. Jak działają współczesne lombardy? Na czym zarabiają? Ile czasu klient zastawiający przedmiot ma na oddanie pożyczonej kwoty?

To wszystko zależy od firmy. Pożyczki są udzielane pod zastaw ruchomości (np. samochodów), nieruchomości i papierów wartościowych. Oprocentowanie takich pożyczek jest zazwyczaj bardzo wysokie w porównaniu do oprocentowania kredytów bankowych.

Pożyczki na kilka dni
Podstawowa zasada, o której musimy pamiętać, brzmi: "lombardy żyją z pożyczania pieniędzy". Z punktu widzenia osoby, która pragnie przedmiot zastawić, a potem o nim "zapomnieć", oznacza tyle, że bardziej opłaca się sprzedać dany przedmiot na Allegro lub podobnym portalu.

Jeżeli natomiast rozważamy lombard jako pożyczkodawcę, to często jest to lepsze rozwiązanie niż firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek. Przede wszystkim pożyczki w lombardach udzielane są pod zastaw przedmiotów. Ich wartość, a także wysokość kwoty, jaką otrzymamy, ocenia pracownik lombardu lub zatrudniony rzeczoznawca. Zwykle jest ona na tyle niska, by firma na tym nie straciła.

Udzielona na podstawie przedmiotu pod zastaw pożyczka zazwyczaj jest oprocentowana na poziomie 10 proc. wartości pożyczki. Jako że to mniej niż tradycyjne oprocentowanie w kredytach chwilówkach, to lombardy, pomimo swej niezasłużonej negatywnej reputacji, stają się świetnymi pożyczkodawcami.

Najlepiej pieniądze z lombardu wziąć na kilka dni. Pamiętajmy, że do pożyczonej kwoty dochodzą jeszcze opłaty za przechowanie rzeczy będących zastawem w wysokości minimum 10 zł
Kto może korzystać z usług lombardu
Absolutnie każdy. Wystarczy być pełnoletnim i nieubezwłasnowolnionym. Jako że firmy te działają w oparciu o system pożyczek zastawowych, nie trzeba wykazywać się miesięcznym dochodem, nie jest wymagane zaświadczenie o wypłacalności z banku czy jakikolwiek inny dokument. Potrzebny jest tylko przedmiot, który zamierzamy zastawić w lombardzie.

Zdecydowaną zaletą lombardów jako pożyczkodawców jest ich brak ograniczeń dotyczących zdolności kredytowej klienta (bo nie ma to znaczenia). Ważne jest jedynie zabezpieczenie, które przejmowane jest w zastaw i przechowywane u pożyczkodawcy do czasu spłaty kredytu.

Należy przy tym pamiętać, że zastawem może być praktycznie wszystko, co przedstawia wartość handlową. Tradycyjnie w lombardzie zastawiane są sprzęt RTV i AGD, biżuteria, meble, ozdoby, dzieła sztuki. Niektóre lombardy przyjmują także pod zastaw zwierzęta, np. kozy czy konie wyścigowe.

Jedynym warunkiem dotyczącym zastawianego przedmiotu jest to, by nie był on kradziony. Jest to ważne nie tylko dlatego, że "zastawiając" taki przedmiot, popełniamy przestępstwo - może być on skonfiskowany przed organy ścigania, ze szkodą dla lombardu. Do zaciągnięcia pożyczki potrzebny będzie też dokument tożsamości.

W zależności od firmy, w której decydujemy się pożyczyć pieniądze, istnieje możliwość zastrzeżenia sobie czasu, w jakim zamierzamy spłacić należność i odebrać naszą własność. Zwykle pozwala to skrócić termin, w jakim zamierzamy oddać pieniądze, a co za tym idzie - znacząco obniżyć koszt pożyczki.

Niektóre lombardy oferują także możliwość przedłużenia umowy o spłatę zadłużenia po uprzednim spłaceniu odsetek. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy problemy ze zorganizowaniem pieniędzy potrzebnych na spłatę pożyczki.

W sytuacji, gdy jednak nie jest możliwe przedłużenie umowy, albo zwyczajnie nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki, zastawiony przedmiot staje się własnością lombardu. Następnie jest on wystawiany na sprzedaż w cenie, która pozwoli pokryć chociaż część zadłużenia. Nawet w takiej sytuacji istnieje zatem szansa, że odzyskamy zastawioną np. pamiątkę rodzinną.
Kto może prowadzić firmę?
Zgodnie z przepisami z 2012 roku, dotyczącymi działalności lombardów, może to zrobić absolutnie każdy. Podobny biznes ma prawo otworzyć każda osoba, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. De facto do otwarcia lombardu wystarczą cztery elementy: dobra lokalizacja lokalu, zapas własnej gotówki, wiedza ogólna i twarz pokerzysty.

Te dwie ostatnie są przydatne szczególnie, gdy nie chcemy korzystać z pomocy rzeczoznawców, którzy pomogą nam wycenić zastawiany przedmiot. Jeżeli decydujemy się na prowadzenie lombardu, to warto się zastanowić nad zapisaniem się na specjalne kursy dla rzeczoznawców - pozwoli to nam lepiej wyceniać szczególnie nietypowe przedmioty, jak stara biżuteria, antyki czy ozdoby ze złota.

Ile można zarobić na prowadzeniu lombardu? Według właścicieli podobnych przedsiębiorstw, zależy to od tego, co się bierze pod zastaw. Jeżeli pożycza się sumy pod zastaw sprzętów elektronicznych, takich jak laptopy czy czytniki DVD, to za udzielanie pożyczek i sprzedaż nieodebranych towarów da się uzyskać około 4 do 5 tysięcy złotych miesięcznie.

Zdecydowanie więcej można zarobić, biorąc pod zastaw samochody. Wtedy - na każdej transakcji da się zarobić od 2 do 3 tysięcy złotych. Największe dochody osiągają firmy pożyczające pieniądze pod zastaw dóbr luksusowych. Domy, działki budowlane, luksusowe samochody - generują największy, a jednocześnie trudny do oszacowania zysk.

Warto pamiętać o tym, że pierwszy kwartał swojej działalności lombard nie przynosi dochodu. Jest to okres zawierania umów i brania przedmiotów w zastaw, dzięki któremu później lombard zaczyna zarabiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska