Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W jaki sposób wypożyczyć auto na koszt OC?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku kolizji na drodze mogą spodziewać się nie tylko darmowej naprawy swojego pojazdu z OC, ale także darmowego wynajmu auta zastępczego. Przyczyną tej niewiedzy była przede wszystkim niska skuteczność takich zabiegów, spowodowana niekorzystnymi dla kierowców przepisami. Firmy ubezpieczeniowe mogły odmówić wypożyczenia auta z OC, gdy np. kierowcą była osoba prywatna. Nowe przepisy zmieniły ten stan rzeczy – od 2011 roku każdemu przysługuje prawo do otrzymania pojazdu zastępczego.

ZMIANY KORZYSTNE DLA KIEROWCÓW
Sąd Najwyższy uznał, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają obowiązek zwrócenia kosztów wynajęcia samochodu zastępczego nawet wtedy, kiedy samochód był prowadzony w celach prywatnych, a pieniądze mają pochodzić z OC kierowcy winnego wypadku. Jest to bardzo istotna różnicy między tym, co było – ubezpieczyciele odmawiali pokrycia kosztów zastępczej komunikacji, gdy samochodem dojeżdżało się na zakupy lub wiozło dzieci do szkoły. Najczęstszym argumentem, jaki wtedy padał, był fakt możliwości korzystania z komunikacji miejskiej w zastępie do samochodów. Innymi słowy – jeśli nie musimy korzystać z auta (czyli właśnie w sprawach prywatnych), to nie zasługujemy na auto zastępcze, gdyż możemy podróżować miejskimi środkami transportu.

Z taką interpretacją przepisów nie zgodził się Sąd Najwyższy, który stwierdził, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie mogą zmuszać kierowców samochodów do korzystania z autobusów czy tramwajów. W orzeczeniu wykazali m.in. to, że korzystanie z auta stanowi codzienność i jest normalną życiową czynnością, a nie przejawem luksusu czy dobrobytu. Podobnie jak telefony komórkowe czy internet, jest po prostu częścią codzienności.

KTO I KIEDY MOŻE WYPOŻYCZYĆ AUTO
Do darmowego wypożyczenia auta z OC uprawniona jest każda:
• osoba fizyczna
• osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą
• firma
• instytucja

której auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy, lub wobec której nastąpiło zdarzenie losowe kwalifikowane w zapisie o „OC sprawcy”, czyli np. spadający kamień, który uszkodził dach. Warto zauważyć też, że jeśli auto stało się niezdolne do poruszania się, to jego holowanie także może zostać pokryte z OC.

Wynajęcie auta może mieć miejsce w każdej wypożyczalni, gdyż ubezpieczyciel nie może narzucić swojego miejsca, ani stawki wynajmu. Auto nie może także mieć limitu kilometrów, jednak musi mieścić się w tej samej klasie, co auto wypożyczone (nie może zatem być to pojazd o wyższym standardzie).

W JAKI SPOSÓB WYPOŻYCZYĆ AUTO?
Po pierwsze i najważniejsze należy skontaktować się z firmą, która zajmuję się wypożyczaniem samochodów, np. wypożyczalnia samochodów Wrocław Simply Rent .

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim gwarancja wydania auta na pełny czas naprawy. Wypożyczalnie wydają auta w takim samym standardzie co pojazdy uszkodzone i, w przeciwieństwie do firm ubezpieczeniowych, nie ograniczają wynajmu do czasu tzw. „technologicznego”.

Najprostszym rozwiązaniem jest zatem kontakt z wypożyczalnią i przedstawienie zaistniałej sytuacji. Biura wypożyczalni zazwyczaj czynne są całą dobę i od razu ustalają plan działania – od oceny powstałego zdarzenia, przez zaproponowanie optymalnego rozwiązania i wprowadzenia go w życie. Najczęściej polega to na podstawieniu auta w wybrane miejsce, a pod koniec trwania umowy odstawieniu go z powrotem. Dodatkowo uzyskamy pomoc z zakresu kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym w sprawie OC - współpraca z wypożyczalniami charakteryzuje się pełną kompleksowością prowadzonych działań.

POTRZEBNE DOKUMENTY, NIEZBĘDNE FORMALNOŚCI
Wynajem auta zastępczego zazwyczaj wymaga okazania prawa jazdy kierowcy, nazwy zakładu ubezpieczeń winnego wypadku, numeru szkody, skanu oświadczenia o kolizji oraz skanu dowodu rejestracyjnego pojazdu poszkodowanego. Jeżeli na miejscu zdarzenia zjawiła się policja, to potrzebny będzie także numer rejestracyjny i numer polisy sprawcy. W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję, niezbędny będzie skan potwierdzenia o jego zatrzymaniu. Najlepiej jednak skontaktować się bezpośrednio z wypożyczalnią w celu uzyskania szczegółowych informacji.

ZAPAMIĘTAJ!
Firmy ubezpieczeniowe nadal stosują wiele chwytów i niejasnych przepisów, które niekoniecznie są korzystne dla poszkodowanych. Mimo że prawo się zmieniło, to nadal często do Rzecznika Ubezpieczonych napływają skargi na towarzystwa ubezpieczeniowe. Wprawdzie coraz rzadziej powodem jest odmowa osobom prywatnym (gdyż decyzja Sądu Najwyższego w tej kwestii jest ostateczna i niepodważalna), jednak w grę wchodzi tzw. „okres technologiczny” wynajmu, który nie uwzględnia takich czynników jak zamówienie części i czas poświęcony na ich transport.

Zaufaj tylko sprawdzonym wypożyczalniom samochodowym, takim jak wrocławska firma Simply Rent. Oferuje ona pełne pokrycie kosztów wynajęcia auta przez OC, dla każdego kierowcy. Nieważne czy prowadzisz firmę, czy prowadzisz auto tylko i wyłącznie w celach prywatnych – samochód zastępczy przysługuje każdemu, więc warto w pełni korzystać z tego prawa.

Autor: http://avante.com.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska