Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Miękinia firma Intel wybuduje najnowocześniejszą fabrykę. Przygotowania już ruszyły. Powstał specjalny zespół do tego projektu

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
wojewoda dolnośląski powołał interdyscyplinarny zespół do spraw projektu firmy Intel. Zbiera on przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji, które będa współpracować przy przygotowaniach do wybudowania wielkiej fabryki.
wojewoda dolnośląski powołał interdyscyplinarny zespół do spraw projektu firmy Intel. Zbiera on przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji, które będa współpracować przy przygotowaniach do wybudowania wielkiej fabryki. Archiwum DUW
Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski powołał specjalny zespół zajmujący się przygotowaniem największej w historii Polski zagranicznej inwestycji. Chodzi o fabrykę półprzewodników firmy Intel, która powstanie w gminie Miękinia.

O tej inwestycji mówi cała Polska, ponieważ jest rekordowa. Intel zainwestuje blisko 20 mld zł (ponad 4 mld dolarów) w fabrykę w gminie Miękinia. Powstanie do 2 tys. nowych, specjalistycznych miejsc pracy. Będzie to najnowocześniejszy zakład na świecie należący do technologicznego giganta.

Przygotowania do budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników po podpisaniu umów wciąż trwają. Fabryka ma powstać w perspektywie 10 lat, a potem się rozwijać. Wojewoda dolnośląski powołał interdyscyplinarny zespół do spraw projektu firmy Intel.

- Mówimy o ogromnym wyzwaniu organizacyjnym, które wymaga daleko idącej współpracy organów administracyjnych. Po pierwsze konieczne było zaangażowanie wszystkich szczebli samorządów od gminy Miękinia przez powiat średzki i zarząd województwa dolnośląskiego. Do tego dochodzą Polskie Wody, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, urząd konserwatora zabytków, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. To wszystko wymaga precyzyjnego zazębienia się. Dlatego jako wojewoda powołałem zespół koordynujący, który będzie się spotykał, określał miejsca, które mogą być wąskimi gardłami co do szybkości powstania inwestycji i niwelował problemy – zapowiada Jarosław Obremski.

Inwestycja w gminie Miękinia ma charakter strategiczny ze względu na wielkość i innowacyjność. Produkcja półprzewodników jest również czymś zupełnie fundamentalnym dla bezpieczeństwa światowego, a to zwiększa zarazem nasze bezpieczeństwo. Projekt buduje także kolejną nić zaufania między Polską, a Stanami Zjednoczonymi.

Pierwsze spotkania zespołu odbyło się w urzędzie wojewódzkim i miało charakter zapoznawczy.

- Ta inwestycja będzie oddziaływać nie tylko na okolice Wrocławia, czy na Dolny Śląsk, ale na całą Polskę. Zatrudnienie ponad 2 tysięcy osób w firmie to wielka sprawa. Do tego jeszcze podwykonawcy umieszczeni jak najbliżej zakładów. Ważna wobec tego okazuje się współpraca administracji rządowej, samorządowej, obszaru nauki. Cieszę się, że powstał taki zespół, bo ma to kapitalne znaczenie w komunikacji. Inwestycje rozwijają się nie dzięki procedurom, ale dzięki bezpośredniemu kontaktowi. W przestrzeni tego zespołu będziemy rozwiązywać wątpliwości i problemy. Procedury zezwoleń i pozwoleń powinny przebiegać jak najszybciej i bezkolizyjnie. To swoista próba możliwości organizacyjnych i logistycznych dla służb publicznych Dolnego Śląska – oświadcza Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Podwrocławska gmina Miękinia zyskała inwestycję, o której nawet jej mieszkańcy nie śnili.

Zobacz też: Firma Intel zainwestuje miliardy w fabrykę we Wrocławiu. Znamy szczegóły!

- Całość będzie umieszczona na obszarze 200 hektarów w ciągu 10-15 lat. Ściągnięcie tego projektu do Polski to zasługa wielu ludzi – od wojewody, przez marszałka po ministra Janusza Cieszyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. A do tego dochodzi elastyczność gminy Miękinia. Jest zamysł, by stworzyć na terenie naszej gminy technologiczny park mikroelementów. W Polsce taki jeszcze nie istnieje. Przed nami szereg wyzwań. Np. nasze uczelnie powinny uruchamiać nowe kierunki związane z mikroelektroniką. Potrzebujemy polskich fachowców, żeby nie ściągać ludzi z Azji. Korzystajmy z nowej szansy jakościowej. Nowa technologia, nowe podejście do biznesu – mówi Jan Marian Grzegorczyn, burmistrz gminy Miękinia.

Podkreśla, że sama fabryka to nie wszystko. Kluczowa jest infrastruktura wokoło niej – drogi, ścieki, miejsce kształcenia ludzi, ośrodki językowe.

- Czeka nas ogrom zadań infrastrukturalnych. Tworzymy park przemysłowy w Środzie Śląskiej i Miękini. To będzie jeden z trzech parków naszej strefy. Drugi powstanie w Głogowie, a kolejny w Lubinie. Intel narzucił pewne oczekiwania. Strefa wywiąże się ze swojej strony ze wszystkich zadań. A ten zespół powołany dzisiaj jest po to, byśmy mogli sprawnie przeprocesować powstanie tego parku, by firma Intel mogła jak najszybciej rozpocząć produkcję półprzewodników - opowiada Mariusz Kędziora, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Inwestycji, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska