Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski wspiera policję, strażaków, ratowników wodnych

Redakcja
Szkolenia oraz specjalistyczny sprzęt dla ratowników górskich i wodnych oraz policji - samorząd województwa inwestuje w bezpieczeństwo.

Dolny Śląsk to prawdziwy magnes dla amatorów wszelkiej turystyki, a okres wakacyjny sprzyja wyjazdom i wycieczkom na łono natury. Warto jednak pamiętać o tym, aby podczas urlopu nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno amatorów aktywnej turystyki górskiej, jak i tych, którzy preferują leniwe spędzanie czasu nad wodą. Samorząd województwa co roku wspiera służby, które dbają o nasze bezpieczeństwo na drogach, plażach czy górskich szlakach.

- W ostatnich pięciu latach przekazaliśmy GOPR kwotę 3,3 mln złotych - mówi marszałek Cezary
Przybylski. - Te pieniądze pozwoliły na zakup specjalistycznego sprzętu do ratowania życia, a także pozwoliły dodatkowo szkolić ratowników. W tym roku przekazaliśmy ratownikom górskim kolejne 700 tys. złotych. Dzięki nim zakupione zostaną quady, samochód terenowy, specjalistyczne nosze i komputer pozwalający lokalizować osoby zaginione - dodaje marszałek.

Na wsparcie mogą liczyć również ratownicy wodni. W latach 2012-2015 dolnośląski samorząd przekazał łącznie WOPR-owi niemal 700 tys. złotych. Dzięki dotacji przeprowadzono szkolenia dla ratowników i zakupiono samochód ratowniczy, zestaw do ratownictwa lodowego, łódź ratowniczą i skuter z platformą ratowniczą. Dodatkowo doposażona została dyspozytornia oraz zakupiono system numeru alarmowego 984.

Nietrzeźwi kierowcy oraz ci prowadzący pojazdy pod wpływem narkotyków to plaga, z którą zwłaszcza w okresie wakacyjnym walczą policjanci i strażacy odpowiedzialni za usuwanie skutków wypadków drogowych. Dlatego właśnie samorządowych dotacji nie mogło zabraknąć również dla nich. Komenda Wojewódzka Policji za otrzymane w ostatnich latach niemal 2 mln złotych sfinansowała szereg ważnych zakupów.

- Alkomaty, urządzenia do wykrywania dopalaczy czy dodatkowe patrole rowerowe dzięki tym inwestycjom realnie poprawiamy poziom bezpieczeństwa na drogach i w miastach - wylicza Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa.
Dodatkowo za pieniądze od samorządu policjanci kupili ultralekki samolot z kamerą, poduszkowiec i wyposażyli laboratorium kryminalistyczne. Strażacy za ponad 700 tys. złotych kupili urządzenia do lokalizacji osób zasypanych, samochody pożarnicze, kamery termowizyjne i skokochrony - poduszki amortyzujące skok i zabezpieczające przed obrażeniami ludzi wyskakujących z wysokości.

W dobie zagrożeń terrorystycznych ważne jest, aby służby szkoliły się w umiejętnościach neutralizacji również tego typu niebezpieczeństw. Służą temu m.in. łączone ćwiczenia policji, pograniczników, straży, antyterrorystów i ratowników medycznych. Ostatnie takie manewry odbyły się w ubiegłym roku na wrocławskim rynku pod hasłem VIP 2015. Ćwiczenia obejmowały m.in. opanowanie zamieszek, neutralizowanie napastników z bronią palną czy ewakuację związaną z podłożeniem ładunku wybuchowego.

- Musimy być przygotowani na każdą sytuację i w razie zagrożenia być pewni, że potrafimy odpowiednio zareagować - podsumowuje marszałek Cezary Przybylski.

RED

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska