MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urszula Brzezińska-Hołownia ma trudną, niebezpieczną i postrzeganą jako męską pracę. Żona marszałka zawodowo jest... pilotem wojskowym

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Urszula Brzezińska-Hołownia i Szymon Hołownia poznali się dzięki jego pracy. Mężczyzna, wówczas prezenter telewizyjny, odwiedził lotnisko wojskowe.
Urszula Brzezińska-Hołownia i Szymon Hołownia poznali się dzięki jego pracy. Mężczyzna, wówczas prezenter telewizyjny, odwiedził lotnisko wojskowe. Adam Jankowski/ Polska Press
Urszula Brzezińska-Hołownia prywatnie od siedmiu lat jest żoną Szymona Hołowni. Przez ten czas para doczekała się dwóch córek. Marszałek Sejmu oraz lider ugrupowania Trzecia Droga w mediach społecznościowych wielokrotnie podkreślał swoje uczucia do żony, a także ogromny szacunek, jakim ją darzy. Urszula Brzezińska-Hołownia imponuje nie tylko mężowi. Wykonuje trudny zawód, który zmienił się w pasję. Jest oficerem Wojska Polskiego i pilotem w stopniu porucznika.

Spis treści

Żołnierzem chciała zostać od dawna, ale o pracy jako pilot wojskowy zdecydował przypadek. Teraz jest jedną z bardziej znanych kobiet z polskiej armii. Trudną i wymagającą pracę łączy z byciem mamą oraz żoną, stawiając czoła presji mediów. Urszula Brzezińska-Hołownia od siedmiu lat jest żoną Szymona Hołowni, marszałka Sejmu X kadencji, lidera partii Polska 2050, które wraz z PSL-em wchodzi w skład ugrupowania Trzecia Droga.

Czytaj: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Pamiętasz, jak wtedy wyglądaliśmy? Co to była za moda!

Urszula Brzezińska-Hołownia nie myślała o pracy jako pilot wojskowy

Urszula Brzezińska-Hołownia zakładała, że będzie policjantką, jednak to zawód żołnierza był tym „z większym ładunkiem patriotyzmu”. Już w liceum wiedziała, że będzie próbowała się dostać do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, ale nie myślała o lataniu. Jej wyborem był kierunek kontroli lotów.

Czytaj też: Tak mieszka Szymon Hołownia i pilotka myśliwca MiG-29 z dzieciakami. Zobacz, jak wygląda ich przytulny dom przy lesie niedaleko Warszawy

Podanie, żeby zostać pilotem wojskowym złożyłam jako drugi wybór. Okazało się, że to przypadkowe spełnienie marzeń. Lekarz w trakcie badań w Dęblinie powiedział mi, że mogę zostać pilotem wojskowym i wtedy z miejsca zmieniłam kierunek na: pilot samolotu odrzutowego. Postanowiłam, że spróbuję i pomyślałam, że jeśli będę czuła się w tym dobrze, to pójdę w to dalej. Okazało się, że to jest tak wciągająca pasja i tak angażujący zawód, że nie było drogi powrotu – mówiła w wywiadzie dla Sukcesu Pisanego Szminką.

Jak wyznaje, czas studiów był dla niej okresem zderzenia z męskim światem oraz wejściem w dorosłość. W swojej pracy nie odczuwa jednak, by była lepiej bądź gorzej traktowana ze względu na płeć.

Porucznik pracuje w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Pilotowała myśliwce MIG-29. Jak poinformował Fakt, po przekazaniu tych maszyn Ukrainie, wraz z innymi oficerami szkoliła się ona z obsługi samolotów FA-50, czyli południowokoreańskich, lekkich samolotów.

Sprawdź: Kiedyś aktorka, dzisiaj posłanka. Na pierwszym miejscu stawia dobro rodziny, chociaż jej małżeństwo przechodziło poważny kryzys

Urszula Brzezińska-Hołownia prywatnie jest żoną Szymona Hołowni i mamą

Szymon Hołownia poznał swoją przyszłą żonę dzięki swojej i jej pracy.

Nie wiem, skąd przyszedł mi do głowy pomysł, by namówić producentów „Mam Talent!”, żebyśmy część zdjęć nagrali na wojskowym lotnisku w Mińsku Mazowieckim. Załatwiono wszystkie zgody, przygotowano nam lotnicze kombinezony, pozwolono wsiąść do MiG-a (choć oczywiście – nie polecieć). W „domku pilota” zobaczyłem na jakiejś rozpisce jedno kobiece nazwisko. Zapamiętałem, bo wydało mi się to niezwykłe. Później „zalajkowałem” profil bazy, a portal społecznościowy przez swoje algorytmy zaproponował mi znajomość z Ulą Brzezińską, której nazwisko od razu skojarzyłem. Napisałem. Dostałem odpowiedź – pisał Szymon Hołownia na swoim Instagramie. – Ula to wspaniała kobieta. Imponuje mi, budzi mój podziw. To najlepszy doradca, niedościgły wzór spokojnej pewności, w żartach – mistrzyni zwięzłej pointy. Ale przede wszystkim – to moja kochana, piękna Ula – dodał.

Para poznała się w 2014 roku, a pobrała dwa lata później. Małżeństwo ma dwie córki, starszą Marię i młodszą Elżbietę Wandę. Oboje małżonkowie często podkreślają, jak ważna w ich życiu jest rodzina. Pomimo napiętych grafików, dzięki dobrej współpracy udaje im się pogodzić wszystkie obowiązki.

– Nie byłoby nas, gdyby nie było między nami równouprawnienia. Wynika to z charakteru mojej pracy i napiętego grafiku Szymona. Żeby harmonijnie funkcjonować w związku, musimy traktować siebie i swoje potrzeby jak równe sobie – mówiła Hołownia w Sukcesie Pisanym Szminką.

To cię zainteresuje: Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy. Prezydentem Gliwic została kobieta. To żona znanego polityka

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Urszula Brzezińska-Hołownia ma trudną, niebezpieczną i postrzeganą jako męską pracę. Żona marszałka zawodowo jest... pilotem wojskowym - Strona Kobiet

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska