Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowa, polska mapa Dolnego Śląska z 1945 roku. Wiele miejscowości miało zupełnie inne nazwy niż obecnie!

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Lignica, Kładzko, a Wrocław bez Psiego Pola i Leśnicy. To tylko skrawek historii dolnośląskich nazwy, wycięty z pierwszej, powojennej mapy Polski.
Lignica, Kładzko, a Wrocław bez Psiego Pola i Leśnicy. To tylko skrawek historii dolnośląskich nazwy, wycięty z pierwszej, powojennej mapy Polski. Pawel Relikowski / Polska Press
Lignica, Kładzko, Rychbach. Tuż po wojnie niektóre dolnośląskie miasta nosiły inne nazwy. Doskonale widać to na pierwszej powojennej mapie Polski z 1945 roku, która leży w archiwach Wojska Polskiego. Sprawdź!

Wspaniałe skarby kryją się w dolnośląskich archiwach. Na portalu Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego opublikowany został skan pierwszej, powojennej mapy Polski. Ta przedstawia stan na 1 grudnia 1945 roku. Pełnowymiarowy skan mapy został opublikowany przez Grzegorza Sanika na stronie Eloblog.

Ciekawostek nie brakuje – Zaolzie jest oznaczone w granicach Polski jako obszar sporny. Na wschodzie granice mają przebieg sprzed korekty w 1951 roku, gdzie Polska wymieniła się z ZSRS ziemią Sokalską w zakolu Bugu i terenami w Bieszczadach z Ustrzykami Dolnymi. Naszą uwagę przykuł jednak przede wszystkim obszar Dolnego Śląska.

Dolny Śląsk na tej unikatowej mapie opisano jako drugi okręg II ziem odzyskanych. W kwietniu 1946 roku cały ten okręg został przemianowany na województwo wrocławskie. Kształtem było ono dość podobne do dzisiejszego woj. dolnośląskiego. Na wschodzie swoim obszarem obejmowało Brzeg i Namysłów (dziś to woj. opolskie).

Nasz region na północy kończył się pod Zieloną Górą. Do województwa wrocławskiego należały wówczas Nowa Sól i Szprotawa. A do tego Żóraw i Żegań, czyli obecnie Żary i Żagań.

Szereg mniejszych miejscowości na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych wciąż ma niemieckie nazwy. Podane są one w nawiasach, często jeszcze bez swoich polskich odpowiedników. Na przykład na mapie Świeradów-Zdrój to wciąż Flinsberg, w dodatku z polską końcówką Zdrój. Podobna sytuacja pojawia się przy nazwach rzek. Bóbr podpisany jest jako Bobrawa, a Kwisa to Kwiaż – czytamy we wpisie Grzegorza Sanika.

Większość nazw miast, które zostały nadane w 1945 roku różni się od tych którymi posługujemy się dziś. Na przykład Lignica, Kładzko, Zgorzelice i Rychbach; dziś to odpowiednio Legnica, Kłodzko, Zgorzelec i... No właśnie.

Rychbach i inne ciekawe nazwy znajdziesz w galerii:

Lignica, Kładzko, a Wrocław bez Psiego Pola i Leśnicy. To tylko skrawek historii dolnośląskich nazwy, wycięty z pierwszej, powojennej mapy Polski.

Unikatowa, polska mapa Dolnego Śląska z 1945 roku. Wiele mie...

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska