reklama

Umowa na czas nieokreślony: 19.11.2019 r. Prawa i obowiązki pracownika. Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zaktualizowano 
W dobie rynku pracownika szefowie coraz częściej proponują umowę na czas nieokreślony.
W dobie rynku pracownika szefowie coraz częściej proponują umowę na czas nieokreślony. 123RF
Umowa o pracę na czas nieokreślony to najbardziej pożądana forma świadczenia pracy, zwłaszcza gdy na rynku zatrudnienia szaleje bezrobocie. Taka umowa daje bowiem pracownikowi największe bezpieczeństwo. Jednak i umowę na czas nieokreślony można wypowiedzieć - może to zrobić zarówno pracodawca jak i zatrudniony.

Jeszcze parę lat temu rynek pracy toczony był przez patologię polegającą na proponowaniu pracownikom umów na czas określony, po wygaśnięciu których ci ponownie otrzymywali do podpisania umowę na czas określony. Pracodawca zabezpieczał się w ten sposób przed nabyciem przez pracowników praw, które dawały im umowy o pracę na czas nieokreślony.

Kiedy pracownik otrzyma umowę na czas nieokreślony

Obecnie umowa o pracę na czas określony może być proponowana pracownikowi jedynie trzykrotnie. Łączna długość umów na czas określony u jednego pracodawcy nie może być dłuższa niż 33 miesiące. Jeśli umowy przekroczą ten okres albo będzie ich więcej niż trzy - zostaną uznane za umowy o pracę na czas nieokreślony. Wielu pracodawców podpisuje jedynie umowę na okres próbny. Jeśli w tym czasie pracownik się sprawdzi nie jest mu oferowana kolejna umowa na czas określony tylko od razu pada propozycja umowy na czas nieokreślony. Rynek pracownika wymusza na przedsiębiorstwach takie podejście, by być konkurencyjnym pracodawcą w oczach potencjalnych kandydatów i by skutecznie rywalizować o ich zainteresowanie.

Dużo zmian w podatku CIT: kto od 2020 będzie uznany za małego podatnika, na czym polega ulga za złe długi, kto ponownie składa papierowe deklaracje. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz wyjaśnienia eksperta o zmianach w tym podatku dochodowym.

Zalety umowy na czas nieokreślony

Podstawowa zaletą umowy na czas nieokreślony w oczach pracownika jest długi okres jej wypowiedzenia. W tym czasie pracownik nadal świadczy pracę, choć jeśli pracodawca pójdzie mu na rękę, strony mogą umówić się, że wypowiedzenie biegnie bez obowiązku jej świadczenia. W takiej sytuacji pracownik zyskuje gwarancję otrzymania wynagrodzenia za ten okres, a jednocześnie ma czas na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia.

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Bezpieczeństwo zatrudnienia jakie daje umowa o pracę na czas nieokreślony wiąże się z wieloma innymi korzyściami. Na przykład wtedy, gdy ktoś zamierza wziąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania czy domu. Banki wyliczając ryzyko kredytowe i zdolność kredytową najlepiej oceniają osoby, które posiadają oprócz wysokich zarobków stabilną pracę z bezterminową umową o pracę.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy są lokaty opraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

Wady umowy na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony chroni nie tylko prawa pracownika, ale również interes pracodawcy. Ma to znaczenie wtedy, gdy stroną inicjującą odejście z firmy jest pracownik. Najczęstszym powodem rezygnacji z dotychczasowego miejsca zatrudnienia jest znalezienie innej, lepiej płatnej, bardziej ambitnej, stawiającej nowe wyzwania - po prostu lepszej pracy. W takiej sytuacji pracodawca również może skorzystać z zapisu o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia (dla pracowników zatrudnionych powyżej trzech lat) i sprzeciwić się wcześniejszemu odejściu. Szef może tak zrobić obawiając się, że proces rekrutacji nowego pracownika na zwalniane stanowisko nie przyniesie szybko rozstrzygnięcia. Może też po prostu utrudniać odejście pracownikowi gdy wie, że ten przechodzi do firmy, która stanowi dla niego bezpośrednią konkurencję (a nie podpisał z pracownikiem umowy lojalnościowej, która go przed odejściem do konkurencji zabezpiecza).

Pracujesz zbyt długo lub zbyt krótko a może w sam raz? Sprawdź jak Twój czas, który spędzasz w pracy wypada na tle innych. Po prostu kliknij w ten tekst.

Umowa na czas nieokreślony - prawa pracownika

Pracownik posiadający „w kieszeni” umowę na czas nieokreślony jest bardziej zaangażowany w pracę, a jego lojalność wobec pracodawcy jest większa niż pracownika tymczasowego. To prawidła znane od dawna. Ważnym prawem, który nabywa pracownik jest prawo do urlopu. Osoby, których łączny staż pracy (warto mieć świadomość, że do stażu wlicza się między innymi czas studiów) przysługuje 26 dni urlopu co roku. Jeśli ogólny czas zatrudnienia jest krótszy, urlop będzie miał wymiar 20 dni. Wraz z podpisaniem umowy o pracę pracownik zyskuje prawo do świadczeń wypłacanych w sytuacjach losowych takich jak np. choroba zawodowa czy wypadek w drodze do pracy).

Warto przeczytać:

Umowa na czas nieokreślony – obowiązki pracownika

Pracownik zatrudniony w ramach umowy na czas nieokreślony ma obowiązek sumiennego realizowania obowiązków, które zostały wpisane w umowę. To jednak nie wszystko – zobowiązują go do konkretnych zachowań zasady wpisane do regulaminu pracy. Do podstawowych obowiązków pracowniczych zalicza się również przestrzeganie czasu pracy, dbanie o szeroko pojęte dobro firmy, jak również zgłaszanie i usprawiedliwianie ewentualnych nieobecności. Taką lojalność i sumienność w wykonywaniu obowiązków, a także dbałość o przestrzeganie zasad BHP pracownik powinien zachować również w sytuacji, gdy umowa na czas nieokreślony została już wypowiedziana.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Kodeks pracy w art. 36 jasno określa ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas określony. Okres ten jest uzależniony od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Kodeks pracy umowę na czas nieokreślony traktuje w sposób szczególny - oznacza to, że nie tak łatwo ją wypowiedzieć. Wszystko przez to, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony, w przeciwieństwie do innych rodzajów umów o pracę wymaga starannego uzasadnienia. W takim uzasadnieniu powinny znaleźć się ewentualne zastrzeżenia do jakości pracy wykonywanej przez osobę zwalnianą.

Rewolucyjna zmiana w VAT - od 1 listopada split payment czyli podzielona płatność VAT nie jest dobrowolna, ale obowiązkowa, a za złamanie tej zasady można nawet trafić do więzienia. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły,

Z zarzutami stawianymi przez pracodawcę w wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony można się nie zgodzić. To pracodawca, gdy sprawa trafiłaby do sądu pracy, musiałby udowodnić, że pracownik przez swoje zaniedbania dał powód do zwolnienia go. Jeśli jednak pracownik wykonywał swoje obowiązki bez zarzutu, a sąd pracy przyzna mu rację, będzie mógł starać się nie tylko o wypłatę odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy, ale również o przywrócenie na zajmowane wcześniej stanowisko, a wtedy otrzyma wynagrodzenie także za czas w którym pozostawał bez pracy, ale za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony?

Co do zasady, wypowiedzenie nie odbiega od innych tego rodzaju dokumentów. Trzeba zawrzeć w nim:

  • datę,
  • miejscowość,
  • imię i nazwisko pracownika,
  • nazwę firmy,
  • wyraźne oświadczenie o chęci wypowiedzenia umowy (wraz z datą jej zawarcia).

W wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony musi się znaleźć informacja o tym, czy pracownik życzy sobie zachować okres wypowiedzenia czy też proponuje rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony w trybie natychmiastowym.

Black Friday 2019 - czy to najlepszy dzień do kupowania najlepszych prezentów na gwiazdkę i pod choinkę. Co trzeba wiedzieć, by nie wpaść w pułapkę szaleństwa zakupowego. Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Jeśli to pracodawca wręcza wypowiedzenie powinien podać powody zwolnienia. Te mogą leżeć po stronie pracownika (np. słabe wyniki osiągane na stanowisku) lub po stronie pracodawcy (np. redukcja zatrudnienia czy zmiana profilu działalności przedsiębiorstwa. Szef, wręczając wypowiedzenie powinien też określić datę kiedy upływa okres wypowiedzenia. Solidny pracodawca od razu poinformuje pracownika o przysługującej mu możliwości odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Bez względu na to, która ze stron umowy o pracę wychodzi z inicjatywą jej rozwiązania, na dokumencie muszą znaleźć się podpisy pracodawcy i pracownika.

A może polubisz nas na Facebooku? Po co? Dostaniesz zawsze na swoją oś czasu zwiastun każdego naszego ciekawego materiału. Kliknij, przejdź na nasz fanpage i tam kliknij "polub". DZIĘKUJEMY!

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Materiał oryginalny: Umowa na czas nieokreślony: 19.11.2019 r. Prawa i obowiązki pracownika. Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony? - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 listopada, 12:35, Gość:

Mam pytanie. Czy jak pracuję u jednego pracodawcy na umowę zlecenie ponad 3 miesiące to powinienem dostać umowę o pracę ? Nadmienię że o taką umowę mi chodzi .

Ludzie dlaczego godzicie się na jakieś umowy zlecenia. Zobaczycie jak na tych umowach zleceniach wyjdziecie jak zbliżcie się do emerytury.

M
Ms

Zeby to jeszcze chcieli dawac te umowy to by bylo dobrze darmozjadzi i zlodzieje posrani

G
Gość
3 listopada, 12:35, Gość:

Mam pytanie. Czy jak pracuję u jednego pracodawcy na umowę zlecenie ponad 3 miesiące to powinienem dostać umowę o pracę ? Nadmienię że o taką umowę mi chodzi .

Nie. Długość czasu pracy na umowie zlecenie nie wpływa na zmianę umowy w umowę o pracę.

G
Gość

Gawron a co ma piernik do wiatraka Szanuj blizniego swego jak siebie samego

G
Gość

Pan Donald Tusk nie startuje w wyborach 2020 na prezydenta Polski, a na pewno zdobyłby dużo głosów w większych miastach, tak jak zdobywali: Hanna Gronkiewicz Waltz, Rafał Trzaskowski, Julia Pitera, Paweł Adamowicz, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa Błońska, Stanisław Gawłowski, Bogdan Borusiewicz i im podobni. A dlaczego w dużych miastach? Przecież dla rozumnego człowieka, prawdziwego Polaka to jest jasne, że skupiska zła, takie jak: korupcja, oszustwa, lichwiarstwo, handlarze ludźmi, dziećmi, organami ludzkimi, o których mało mówimy, a jest tego dużo. W tym sutenerstwo, wykorzystywanie dzieci do prostytucji, ubecy,esbecy, politikierzy, biznesmeni, złodzieje, szydercy, którzy Boga nawet nie szanują, a potem wielu z nich zaczyna żałować i prosi o wybaczenie, gdy staje przed nimi anioł śmierci. Takiemu czemuś łatwiej się ukryć w większych miastach i manipulować często uczciwymi ludźmi, ale naiwnymi. Także wieloma wykształconymi ludźmi, wśród których często się obracam, a którzy uważają, że dużo umieją, do których czasem jestem zmuszony powiedzieć:"Tak dużo umiesz, a tak mało rozumiesz". Jak byłem młodym chłopakiem, kobiety ze świadków jehowych poprosiły mnie bym z nimi porozmawiał. Zaczęła się rozmowa. Zauważyłem, że były tylko oczytane w jakiś częściach biblijnych. Jedna z nich zaczęła wykrzykiwać, że trzeba czytać, odpowiedziałem, że wystarczy mi to co wiem bym nie pobłądził tak jak Pani. Uczmy się rozumieć by nie błądzić, jak tych wielu którzy nie rozumieli albo nie chcieli zrozumieć, a teraz już muszą głosować na to co zasłużyli. Nie potrafili lub nie chcieli oddzielić zła od dobra i kryją się teraz jak szczury w swoich posiadłościach, zdobytych z ludzkiej krzywdy, w największych miastach. Nie mówiąc o pomorzu, każde głosowanie ukazuje ile tego łajdactwa jeszcze jest.

t
tralala
26 października, 17:12, Alex Gilbert:

Jak otrzymałem żądaną kwotę pożyczki od wiarygodnej firmy pożyczkowej (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps Phone: ( 447520660836). Witam wszystkich, nazywam się Alex Gilbert, jestem z Montany, Stany Zjednoczone, jestem tutaj, aby zeznawać Otrzymałem pożyczkę od Martin Luciano World Wide Loans Financial Services z e-mailem (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps Phone: ( 447520660836). Po kilkakrotnym złożeniu wniosku od różnych pożyczkodawców, którzy twierdzili, że są pożyczkodawcami tutaj, na tym forum, ja myślałem, że ich pożyczki są prawdziwe i złożyłem podanie, ale nigdy nie udzieliły mi pożyczki, dopóki mój przyjaciel nie przedstawił mi Martina Luciano World Wide Loans Financial Services, który obiecał pomóc mi pożyczką mojej woli i naprawdę zrobił tak, jak obiecał bez żadnego z pewnym opóźnieniem miałem wątpliwości, ale nigdy nie chciałem w to uwierzyć. Nigdy nie myślałem, że nadal istnieją wiarygodni i prawdziwi pożyczkodawcy, dopóki nie spotkałem się z tą firmą pożyczkową, która naprawdę pomogła mi z pożyczką i zmieniła moje życie na lepsze. obecnie istnieje wielu dobrych pożyczkodawców, ale radzę ci szukać pożyczki, aby skontaktować się z nimi dzisiaj, ponieważ są troskliwi i wyrozumiali. Nie wiem, czy potrzebujesz pilnej pożyczki, czy też potrzebujesz funduszy na swoje projekty, więc skontaktuj się z Martin Luciano World Wide Loans Financial Services na adres e-mail firmy (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps Phone: ( 447520660836)

Dobra, a teraz [wulgaryzm]aj bocie.

G
Gość

Czy dwie dwuletnie umowy na czas okreslony to juz umowa na czas nieokreslony poradzcie bo chce odeksc z firmy a dwa dni temu dowiedzialam sie ze mam 3-miesiecxny okres wypowiedzenia

I
I.Tomalska

Ostatnio wprowadziłam w firmie ewidencje czasu pracy z https://firmao.pl/info i całkiem nieźle to wygląda.

G
Gość

Mam pytanie. Czy jak pracuję u jednego pracodawcy na umowę zlecenie ponad 3 miesiące to powinienem dostać umowę o pracę ? Nadmienię że o taką umowę mi chodzi .

G
Gość

Jeśli wróciłam po 10 miesiącach z powrotem do zakładu pracy wcześniej pracując u innego pracodawcy , dostając po powrocie od nowa umowę na czas próbny i kolejną na czas określony.Czy faktycznie jest liczone prawnie 3 miesięczne wypowiedzenie.A może miesięczne tak jak powinno być.

M
ML
6 października, 9:52, Pracownik wy Ru chany:

Co jeśli pracodawca nie wypłaca pieniędzy za nodgodziny i soboty? Pracuje w trzeciej firmie i wszystkie mają w dupie pracownika. Nie wypłacały wynagrodzenia za pracę za nadgodziny i soboty. To pracownik ma obowiązki, a praw żadnych nie ma. Nie mamy żadnych praw, zawszę słyszę jak ci się coś nie podoba to wypad. Znowu Ci coś nie pasuję. Z akcentem na znowu.

20 października, 12:22, Wojtek:

Jak nie myślisz co robisz i bierzesz pierwszą lepszą to czemu się dziwisz? Jak ktoś ci nie płaci to szukasz takiego co płaci. I tyle.

31 października, 8:40, Gość:

W MOWI w Leborku Ludzi z Umowami na czas nieokreslony traktuje sie jak gorszej Kategori.

A dlaczego żalisz się tylko anonimowo? I bez konkretów? Albo zmień firmę, albo ją zgłoś. A skoro jest tak źle, najlepiej zrób jedno i drugie. Aaaaa! Przestaniesz być anonimowy...

M
ML
6 października, 9:52, Pracownik wy Ru chany:

Co jeśli pracodawca nie wypłaca pieniędzy za nodgodziny i soboty? Pracuje w trzeciej firmie i wszystkie mają w dupie pracownika. Nie wypłacały wynagrodzenia za pracę za nadgodziny i soboty. To pracownik ma obowiązki, a praw żadnych nie ma. Nie mamy żadnych praw, zawszę słyszę jak ci się coś nie podoba to wypad. Znowu Ci coś nie pasuję. Z akcentem na znowu.

6 października, 14:48, US:

Zglos to do PIP umotywuj. Dostana jedna kontrole za drugą. Na bank cos bedzieniwprawidlowo. Beda ich nekac kontrole.

20 października, 12:26, Wojtek:

Krety który proponuje zgłosić sprawę do pip jest takim samym gołąbek jak ci co ustanowili te przepisy. Niech ci więc odpowie na pytanie: A co to da, prócz zwykłej zemsty. Tyle że ta kasy do kieszeni ci nie włoży.

Kretyn i głąb to ty. Do tego typowy Polak. Wszyscy się żalicie i nikt z was nic nie robi. Bo co to da? Sami się nie szanujecie, a żądacie szacunku od innych? To dopiero kretynizm! I naiwniactwo. Po tą są odpowiednie służby, aby im zgłaszać. I wymagać przedstawienia wyników. Ale dokąd takie zgłoszenia będą incydentalne, nic się nie zmieni. Przez myślących tak jak ty...

G
Gość
6 października, 9:52, Pracownik wy Ru chany:

Co jeśli pracodawca nie wypłaca pieniędzy za nodgodziny i soboty? Pracuje w trzeciej firmie i wszystkie mają w dupie pracownika. Nie wypłacały wynagrodzenia za pracę za nadgodziny i soboty. To pracownik ma obowiązki, a praw żadnych nie ma. Nie mamy żadnych praw, zawszę słyszę jak ci się coś nie podoba to wypad. Znowu Ci coś nie pasuję. Z akcentem na znowu.

20 października, 12:22, Wojtek:

Jak nie myślisz co robisz i bierzesz pierwszą lepszą to czemu się dziwisz? Jak ktoś ci nie płaci to szukasz takiego co płaci. I tyle.

W MOWI w Leborku Ludzi z Umowami na czas nieokreslony traktuje sie jak gorszej Kategori.

Z
Zawoja
6 października, 9:52, Pracownik wy Ru chany:

Co jeśli pracodawca nie wypłaca pieniędzy za nodgodziny i soboty? Pracuje w trzeciej firmie i wszystkie mają w dupie pracownika. Nie wypłacały wynagrodzenia za pracę za nadgodziny i soboty. To pracownik ma obowiązki, a praw żadnych nie ma. Nie mamy żadnych praw, zawszę słyszę jak ci się coś nie podoba to wypad. Znowu Ci coś nie pasuję. Z akcentem na znowu.

6 października, 14:48, US:

Zglos to do PIP umotywuj. Dostana jedna kontrole za drugą. Na bank cos bedzieniwprawidlowo. Beda ich nekac kontrole.

20 października, 12:26, Wojtek:

Krety który proponuje zgłosić sprawę do pip jest takim samym gołąbek jak ci co ustanowili te przepisy. Niech ci więc odpowie na pytanie: A co to da, prócz zwykłej zemsty. Tyle że ta kasy do kieszeni ci nie włoży.

Wojtus, a ty to niby kto jestes? Rusz ze nieco glowa. Moze on nic za to nie dostanie, ale gdyby zglosil to do PIPu, oznaczalo by, ze ma jaja, a nie nakies ziarenka maku, jak w Twoim przypadku. Jesli on nie zyska, to przynajmniej dzieki niemu zyskaja inni, ktorzy tez sa okradani z kasy, ktora zarobili. Co ty to? Kazdy sobie, czy jak? Troche solidarnosci z innymi, egoistyczny gburze.

A
Alex Gilbert

Jak otrzymałem żądaną kwotę pożyczki od wiarygodnej firmy pożyczkowej (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps Phone: ( 447520660836). Witam wszystkich, nazywam się Alex Gilbert, jestem z Montany, Stany Zjednoczone, jestem tutaj, aby zeznawać Otrzymałem pożyczkę od Martin Luciano World Wide Loans Financial Services z e-mailem (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps Phone: ( 447520660836). Po kilkakrotnym złożeniu wniosku od różnych pożyczkodawców, którzy twierdzili, że są pożyczkodawcami tutaj, na tym forum, ja myślałem, że ich pożyczki są prawdziwe i złożyłem podanie, ale nigdy nie udzieliły mi pożyczki, dopóki mój przyjaciel nie przedstawił mi Martina Luciano World Wide Loans Financial Services, który obiecał pomóc mi pożyczką mojej woli i naprawdę zrobił tak, jak obiecał bez żadnego z pewnym opóźnieniem miałem wątpliwości, ale nigdy nie chciałem w to uwierzyć. Nigdy nie myślałem, że nadal istnieją wiarygodni i prawdziwi pożyczkodawcy, dopóki nie spotkałem się z tą firmą pożyczkową, która naprawdę pomogła mi z pożyczką i zmieniła moje życie na lepsze. obecnie istnieje wielu dobrych pożyczkodawców, ale radzę ci szukać pożyczki, aby skontaktować się z nimi dzisiaj, ponieważ są troskliwi i wyrozumiali. Nie wiem, czy potrzebujesz pilnej pożyczki, czy też potrzebujesz funduszy na swoje projekty, więc skontaktuj się z Martin Luciano World Wide Loans Financial Services na adres e-mail firmy (martinlucianoworldwideloans@hotmail.com lub WhatsApps Phone: ( 447520660836)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3