Udany początek Australian Open Huberta Hurkacza! Zwycięstwo w trzech setach!

Łukasz Konstanty
Hubert Hurkacz awansował do 2. rundy gry pojedynczej panów wielkoszlemowego tenisowego turnieju Australian Open (pula nagród: 86 500 000 dolarów australijskich = ok. 58 000 000 dolarów amerykańskich = ok. 231 000 000 złotych polskich), który od niedzieli odbywa się w Melbourne. W pierwszym spotkaniu nasz tenisista pokonał reprezentanta gospodarzy Omara Jasikę 7:6(4), 6:4, 6:2, za co otrzyma czeka w wysokości 53 000 dolarów AUD (ok. 142 510 złotych). Na zwycięzców gier singlowych czeka premia w wysokości 3 150 000 dolarów AUD (niespełna 8 500 000 złotych).

Faworytem spotkania był Polak, który jednak nie mógł sobie pozwolić na zlekceważenie rywala. Urodzony w 1997 roku Australijczyk to zwycięzca juniorskiego turnieju US Open w 2014 roku (w singlu i deblu). Być może osiągnąłby znacznie więcej w dotychczasowej karierze, gdyby nie dwuletnia dyskwalifikacja za złamanie przepisów antydopingowych.

Trzeci start Jasiki w Australian Open

Jasika po raz trzeci uczestniczył w wielkoszlemowym Australian Open. Tylko raz, w 2016 roku, wygrał spotkanie pierwszej rundy. W tegorocznej edycji wystąpił dzięki dzikiej karcie otrzymanej przez organizatorów.

Poniedziałkowy pojedynek długo przebiegał pod dyktando serwujących - w pierwszym secie tenisista wprowadzający piłkę do gry regularnie zapisywał na swoim koncie wygrane gemy, a tę część spotkania rozstrzygał tie-break, w którym lepszy okazał się Hurkacz (7-4).

W drugiej partii jako pierwszy szansę na przełamanie miał niżej notowany Jasika (przy prowadzeniu 2-1), Hurkacz, który z reguły zapisywał na swoim koncie punkty, w sytuacji, gdy nie popełniał błędu przy pierwszym serwisie, zdołał jednak zażegnać niebezpieczeństwo. Z kolei Polak pierwszą nadarzającą się okazję (przy stanie 4:4) wykorzystał, a chwilę później zakończył tę część spotkania.

Hubert Hurkacz zagra z Jakubem Mensikiem

Trzeci set należał już bezdyskusyjnie do Hurkacza, który szybko (w pierwszym gemie) przełamał rywala, kontrolował przebieg gry i ostatecznie zwyciężył 6:2, zapewniając sobie w ten sposób awans do drugiej rundy.

- W pierwszej rundzie wielkiego szlema było wiele zaciętych pojedynków. Zawodnicy dają z siebie wszystko, zwłaszcza Australijczycy. Cieszę się, że dziś wygrałem, choć rywal nie był przyjemny, sporo mieszał i dobrze poruszał się po korcie - powiedział po zakończeniu pojedynku w rozmowie z Eurosportem Polak.

Przeciwnikiem naszego tenisisty w drugiej rundzie będzie czeski kwalifikant Jakub Mensik, który w pierwszym meczu pokonał Kanadyjczyka Denisa Shapovalova 6:3, 7:5, 7:5. Potyczka zostanie rozegrana w środę.