Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#TyTeżMożesz - biegać i spacerować każdy może. Akcja Fundacji Biegaj dla Zdrowia

Jakub Guder
Jakub Guder
Bieg Uniwersytetu Medycznego to impreza, która w ostatnich latach na stałe wpisała się w biegowy kalendarz Wrocławia i Dolnego Śląska. Niestety pandemia spowodowała, że zarówno w poprzednim, jak i w tym roku organizatorzy odwołali zawody. Fundacja Biegaj dla Zdrowia wciąż jednak promuje aktywny styl życia. Tej jesieni akcją #TyTeżMożesz.

Nieodłącznym elementem Biegu Uniwersytetu Medycznego był udział "w-skersów", czyli dwuosobowych zespołów - biegacza startującego z osobą z niepełnosprawnością pchaną w specjalnym wózku. Tak właśnie narodziła się idea warsztatów #TyTeżMożesz.

Idea jest prosta - fundacja wybrała kilka malowniczych tras na Dolnym Śląsku, na których można bez problemów spacerować i trenować z takim wózkiem. Następnie udostępniono kilka wózków, które wcześniej można telefonicznie zarezerwować, a potem wypożyczyć na organizowane przez "Biegaj dla Zdrowia" warsztaty.

- Wózki zostały zaprojektowane tak, aby mogły bez problemów poruszać się poza terenami miejskimi, nie tylko po asfalcie czy kostce brukowej. Taki specjalistyczny wózek kosztuje minimum kilka tysięcy złotych. U nas można je wypożyczyć za darmo - mówi Patrycja Barowicz z fundacji Biegaj dla Zdrowia. - Dodatkowo proponujemy sprawdzone przez nas trasy i opiekę wolontariuszy, którzy mogą także spacerować z osobami z niepełnosprawnościami. Dzięki temu ich opiekunowie mogą chwilę odpocząć i cieszyć się urokami miejsca, w którym są warsztaty - dodaje.

Wózki powstały w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim (pow. Gmina Strzelin) według projektu i pod nadzorem mgr. inż. Marcina Zatońskiego. Najpierw zostały przekazane na kwietniowy II Bieg Para(mi) organizowany przez Fundację Fizjotriterapia. Follow Your Dreams. Potem stworzono kolejne, wykorzystywane przy inicjatywie #TyTeżMożesz.

- Projekt #TyTeżMożesz nie jest skierowany jedynie dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest waga osoby w wózku (20-80 kg) - zapewnia Patrycja Barowicz.

Na razie za nami już trzy spotkania - wśród Stawów Milickich (Ruda Milicka), na zboczach Ślęży oraz w Białym Kościele. Miejsca kolejnych (6 i 7 listopada) to Karpacz oraz Spalona - Jagodna. Trasy mają między 4 a 9 km. Zapisy prowadzone są mailowo: [email protected] oraz telefonicznie: 693-756-029.

- W roli wolontariuszy pojawiają się na naszych warsztatach sympatycy Biegu Uniwersytetu Medycznego. Cieszy nas to bardzo. Na nikogo się nie zamykamy - zaznacza Patrycja Barowicz.

Pomysłodawcą Biegu Uniwersytetu Medycznego jest prof. Tomasz Zatoński, Prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska