Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje osiedle na mapach sprzed 100 lat [ZOBACZ]

Redakcja
arch. urzedu marszałkowskiego
Jak wyglądała przedwojenna zabudowa Wrocławia i innych dolnośląskich miast? Teraz, dzięki współpracy samorządu województwa i Uniwersytetu Wrocławskiego, będziemy mogli zobaczyć na dolnośląskim Geoportalu mapy sprzed 100 lat.

Na Geoportalu (adres: www.geoportal.dolnyslask.pl) można obejrzeć 360 niemieckich map topograficznych z Dolnego Śląska z lat 1880-1945. Zeskanowane mapy udostępnił Uniwersytet Wrocławski. Na portalu umieszczono też mapy wydane po II wojnie światowej. W efekcie mieszkańcy naszego województwa mogą prześledzić zmiany zabudowy i użytkowania Dolnego Śląska na przestrzeni XX i XXI wieku.

- To narzędzie, które jest przydatne nie tylko samorządom, czy uczelniom, ale także przedsiębiorcom, którzy mogą sprawdzić historię danego terenu - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Prof. Tomasz Niedzielski, kierownik Zakładu Geoinformatyki i Kartografii na Uniwersytecie Wrocławskim mówi, że zasoby Uniwersytetu są jednym z bogatszych zbiorów kartograficznych w kraju.

Geoportal Dolnego Śląska działa od 2013 roku. To system umożliwiający publikację, zarządzanie, analizowanie i raportowanie danych przestrzennych. Zapewnia powszechny i nieograniczony dostęp do informacji przestrzennej – mogą z niego korzystać samorządy, urzędy państwowe, uczelnie, ale także przedsiębiorcy i zwykli użytkownicy. W Geoportalu funkcjonuje 29 warstw map tematycznych dotyczących ukształtowania terenu, surowców, stref ekonomicznych, ale także szlaków turystycznych czy obiektów sportowych. Budowa portalu trwała pięć lat i kosztowała prawie 7 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska