Turystyka rowerowa to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu. 2020 to rok turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku

materiał informacyjny
Góry Izerskie
Góry Izerskie Fot. Wiesław Jurewicz
Udostępnij:
Turystyka rowerowa to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu. Na rowery wsiadają zarówno całe rodziny, jak i zaawansowani fani górskiej jazdy. Ta forma spędzania czasu rozwija się w zastraszającym tempie. Co roku powstają nowe ścieżki rowerowe i regionalne trasy.

Jazda na rowerze nie tylko dostarcza pozytywnych wrażeń, ale jest także jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań przemieszczania się. Wycieczki rowerowe wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Mając coraz większą świadomość na temat dobrego wpływu ekologicznych rozwiązań, coraz więcej osób decyduje się na wybór roweru zamiast samochodu. Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim.

Dolnośląskie szlaki rowerowe

Członek Zarządu Województwa Michał Bobowiec zdradził nam więcej szczegółów na temat dolnośląskich szlaków rowerowych. Zapytaliśmy go o to, jak obecnie wyglądają te szlaki, gdzie możemy dziś pojeździć i jakie rejony przy okazji zwiedzić.

W ciągu ostatnich pięciu lat zostało wybudowanych ponad kilkaset kilometrów tras rowerowych. Czasami są to ścieżki asfaltowe, szutrowe, czy też za odpowiednią zgodą ścieżki leśne przeznaczone do uprawiania świadomej turystyki rowerowej – tłumaczy Michał Bobowiec, członek Zarządu Województwa. – Trasami rowerowymi pojeździmy między innymi po Kotlinie Kłodzkiej, tam znajdziemy tzw. single tracki, mamy także świetną trasę w Jakuszycach. Trasy rowerowe są także na północy naszego województwa: Żmigród, Milicz to są szlaki na których również możemy spędzić czas miło i aktywnie, a także zwiedzić okoliczne tereny.

Rower na spokojnie, rower na poważnie

Gdzie więc się wybrać? Czy znajdziemy trasę na każdy rower?

Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli ktoś chce uprawiać spokojną turystykę, nie ma problemu. Jeśli potrzebuje zaś adrenaliny, ostrych podjazdów i tras zaawansowanych, również takie znajdą się na mapie naszego województwa. Mamy tereny płaskie, pagórkowate, a także wyczynowe trasy, tzw. single tracki. W zależności o tego, którą trasę wybierzemy, warto być przygotowanym do poziomu jej trudności – podkreśla Michał Bobowiec.

W kwestii tras typu single track Dolny Śląsk jest niekwestionowanym liderem. Znajduje się tu ponad 80% wszystkich oficjalnych tras w Polsce. Singletrack Glacensis (ok. 220 km tras) i single track Świeradów Zdrój to najbardziej znane lokalizacje – tu pojeździmy również rodzinnie, ponieważ dostępne trasy są zróżnicowane. Jednak jeżeli chcemy pojeździć szybciej, po trudniejszych trasach zjazdowych i tych typu Enduro (wszechobecne kamienie, korzenie, muldy itp.), to również będziemy zadowoleni.

Trasy Enduro w Srebrnej Górze, ścieżki downhillowe na Dzikowcu, bikeparki w Czarnej i Srebrnej Górze przyciągają miłośników z całej Polski – wspomina Marek Janikowski, zajmujący się projektowaniem tras rowerowych. – Nowe ścieżki ciągle powstają, trwają ostatnie prace rozbudowy tych już istniejących. W najbliższym czasie powinniśmy skupić się na rozbudowie infrastruktury wokół tras rowerowych i na ich utrzymaniu. Mało kto wie, że leśne ścieżki trzeba sprzątać z liści, gałęzi, luźnych kamieni. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jakie plany na przyszłość?

Obecnie, aby dotrzeć do tras rowerowych potrzebujemy dodatkowego środka transportu takiego jak pociąg, czy samochód, ale niebawem ma się to zmienić.

Bardzo chciałbym, aby można było na kołach pojechać z Wrocławia czy z Legnicy do Jakuszyc i tam spędzić cały weekend, a nawet wakacje – podkreśla Michał Bobowiec. – Jednocześnie warto wspomnieć, że sam Dolny Śląsk i jego trasy są wzorem dla innych województw. Inne województwa podczas budowania swoich szlaków rowerowych wzorują się na tych dolnośląskich, co wyjątkowo cieszy Urząd Marszałkowski i jest dodatkową motywacją do dalszego rozwijania tras i realizowania planów.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o regionach i poszczególnych trasach rowerowych dostępnych na Dolnym Śląsku, to już niebawem będzie taka możliwość. W weekend na przełomie lutego i marca, a dokładnie od 28 lutego do 1 marca na Stadionie Wrocław odbędą się Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego. Właśnie podczas tego wydarzenia będziecie mogli poznać bliżej okoliczne i lokalne atrakcje, miejsca mniej znane oraz regionalne produkty na które można natknąć się podczas zwiedzania Dolnego Śląska na rowerze. Podczas całej imprezy będzie także wiele możliwości, aby poznać dokładniej dostępne trasy rowerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie