Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu we Wrocławiu kiedyś były cmentarze. W ich miejsce zbudowano bloki mieszkalne lub galerie handlowe

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Likwidacja poniemieckich cmentarzy trwała do lat 70. XX wieku. Zobacz, gdzie znajdowały się w dawnym Wrocławiu. Teraz stoją tam bloki mieszkalne lub bydunki użytkowe!Kliknij następny slajd, aby przejść do galerii >>>>>
Likwidacja poniemieckich cmentarzy trwała do lat 70. XX wieku. Zobacz, gdzie znajdowały się w dawnym Wrocławiu. Teraz stoją tam bloki mieszkalne lub bydunki użytkowe!Kliknij następny slajd, aby przejść do galerii >>>>>Janusz Wójtowicz / Polska Press
Wrocław i jego bogata historia nie pozwalają o sobie zapomnieć. Od czasów II wojny światowej powstało w mieście mnóstwo mieszkań czy budynków użytkowych. Niektóre stoją w miejscach dawnych cmentarzy, gdzie w trakcie budowy wykopywano masowo szczątki. Kto wie, może mieszkasz w pobliżu jednego z nich? Zobacz, gdzie we Wrocławiu znajdowały się kiedyś nekropolie!

Likwidacja cmentarzy we Wrocławiu to zjawisko dość powszechne

O likwidacji miejsc pochówku mówi praca naukowa dr. Grażyny Trzaskowskiej, historyczki i archiwistki z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jej zainteresowania badawcze obejmują przeszłość Dolnego Śląska w XIX i XX w., a zwłaszcza dzieje grobów i cmentarzy wojennych z okresu I i II wojny światowej czy epidemii ospy prawdziwej w Polsce.

"Jacek Grzywa wyróżnia trzy charakterystyczne okresy ich dziejów: pierwszy: „lata powojenne — starano się wymazać z pamięci wszystko to, co niemieckie, […], w tym również cmentarze”; drugi: lata 70. XX w. — tj. okres likwidacji cmentarzy i zabudowy przestrzennej ich terenów; trzeci: lata 90. XX w. do czasu obecnego, tj. okres, w którym podejmowane są próby upamiętnienia miejsc spoczynku ludności niemieckiej" pisze w swojej pracy dr Trzaskowska.

Kluczowym wydaje się pierwszy z okresów, gdy władze polskie nie respektowały przepisów wobec niemieckich mogił. Na dawnych nekropoliach oceniano stan nagrobków. W wyniku walk o Wrocław większość ucierpiała.

"Te, które przetrwały zniszczenia wojenne, a znalazły się w obrębie odbudowywanych miast, stopniowo znikały" - pisze dr Trzaskowska.

Tu znajdowały się kiedyś cmentarze. Sprawdź!

Likwidacja poniemieckich cmentarzy trwała do lat 70. XX wieku. Procedura miała na celu ostateczne rozwiązanie tej kwestii. Wśród argumentów o likwidacji padały stwierdzenia, że "cmentarze nie spełniają już swoich funkcji jako miejsca kultu" oraz że "są stare i niszczone". W dodatku, renowacja tych miejsc była nieopłacalna, natomiast w ich miejsce mogły powstać nowe budynki mieszkalne i przemysłowe.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska