Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już oficjalne. Trzonolinowiec we Wrocławiu nie nadaje się do mieszkania. Budynek będzie remontowany

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
W czwartek (29 lutego) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu wydał opinię techniczną o Trzonolinowcu. Ta potwierdza to, co wyszło z badań Politechniki Wrocławskiej. Wydana decyzja wymusza remont konstrukcji i wysiedlenie mieszkańców.
W czwartek (29 lutego) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu wydał opinię techniczną o Trzonolinowcu. Ta potwierdza to, co wyszło z badań Politechniki Wrocławskiej. Wydana decyzja wymusza remont konstrukcji i wysiedlenie mieszkańców. Remigiusz Biały / Polska Press
W czwartek (29 lutego) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu wydał opinię techniczną o Trzonolinowcu. Ta potwierdza wyniki badań Politechniki Wrocławskiej. Budynek musi przejść gruntowany remont. Mieszkańców czeka wyprowadzka.

Decyzja inspektora budowlanego została wydana na podstawie ekspertyzy, którą na zlecenie zarządcy budynku sporządzili naukowcy z Politechnik Wrocławskiej. Wynika z niej, że budynek jest w złym stanie technicznym i powinien zostać wyremontowany. To oznacza, ze lokatorzy Trzonolinowca muszą się wyprowadzić.

Zobacz też: Autostrada A4 pod Wrocławiem 70 lat temu to zupełnie inne miejsce. Ani jednego samochodu, ale... dużo rowerów!

- Rozumiemy, że wyprowadzenie osób i ich dobytku z ponad czterdziestu lokali wymaga czasu. Nie mamy podstawy prawnej do wyznaczenia konkretnej daty. Oczekujemy, że wykwaterowanie będzie dobrowolne, niezwłoczne i nie będzie potrzeby ponaglenia. Dlatego pozytywnie odbieram informacje o tym, że jeszcze przed wydaniem decyzji rozpoczęto działania, które mają doprowadzić do opróżnienia budynku – mówi Przemysław Samocki, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Wrocławia.

Mieszkańcy trzonolinowca muszą się wyprowadzić

Miasto zaoferowało lokatorom budynku mieszkania zastępcze w TBS-ach. Dotyczy to także prywatnych właścicieli. Niektórzy jednak sami sobie zapewnili zastępcze lokale. Łącznie opróżnionych ma zostać 35 mieszkań.

Stopień korozji lin i wykonane obliczenia pokazują, że konstrukcja całego wieżowca jest przeciążona. Jednak żelbetowy trzon i stropy nie mają objawów uszkodzenia. To wskazuje, że Trzonolinowcowi nie grozi katastrofa budowlana. Inspektor nadzoru
budowlanego żąda jednak, aby nadal regularnie prowadzić pomiary wytężenia lin, które przeprowadza politechnika - co trzy tygodnie.

W czwartek (29 lutego) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu wydał opinię techniczną o Trzonolinowcu. Ta potwierdza to, co wyszło z badań Politechniki Wrocławskiej. Wydana decyzja wymusza remont konstrukcji i wysiedlenie mieszkańców.

To już oficjalne. Trzonolinowiec we Wrocławiu nie nadaje się...

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska