MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Termin wypłaty dopłat bezpośrednich 2024 ma być szybszy. Ministerstwo zapowiada zmiany

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wypłata dla rolników ma być sprawniejsza w kampanii dopłat bezpośrednich 2024.
Wypłata dla rolników ma być sprawniejsza w kampanii dopłat bezpośrednich 2024. pixabay.com/kasiaczernik
Wypłaty dopłat dla rolników napotykają na opóźnienia. Izba Rolnicza interweniuje w Ministerstwie Rolnictwa, które tłumaczy przyczyny i przedstawia plan działań na przyszłość. Dopłaty bezpośrednie 2024 będą wypłacane sprawniej? Poznaj zapowiadane przez resort terminy kontroli i naliczeń płatności.

Co powoduje, że są opóźnienia w wypłatach dopłat dla rolników? O tę kwestię izba rolnicza zapytała ministerstwo rolnictwa. Formalnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma czas na wypłaty płatności bezpośrednich za 2023 do końca czerwca 2024. Jednak większa liczba producentów rolnych niż w poprzednich latach musi czekać do ostatniej chwili.

Co odpowiedział resort na pytanie samorządu rolniczego?

Opóźnienia w płatnościach wynikają w dużej mierze z faktu zmiany wykonawcy systemu informatycznego w 2023 roku i skutkującą tym restrykcyjną systemową kontrolą administracyjną. Wszystkie powierzchnie, do których stwierdzono błędy, zostały wykluczone z płatności zaliczkowej.

Terminy wypłat za 2023 wyglądają następująco:

  • Od 1 grudnia 2023 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności końcowych.
  • 5 marca 2024 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności dla rolników, którzy we wnioskach o przyznanie płatności ubiegali się o ekoschematy powierzchniowe.
  • 30 kwietnia 2024 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności końcowych dla rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe.

Decyzje ws. dopłat. Do 15 maja 2024 roku decyzje w sprawie przyznania płatności zostały wydane dla 88,9 proc. rolników kwalifikujących się do przyznania płatności. Do końca maja w biurach powiatowych Agencji trwało intensywne naliczanie płatności i wydawanie decyzji. Wówczas kończył się czas na decyzje.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - zmiany w realizacji płatności

Kampania 2023 była o tyle trudna, że pierwsza w nowej perspektywie unijnej i z nowością w postaci ekoschematów. Ministerstwo rolnictwa i ARiMR wyciągają wnioski i wprowadzają zmiany. Dlaczego w odpowiedzi resortu cytowanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą czytamy: mają na uwadze doświadczenie zdobyte w kampanii 2023 oraz znając oczekiwania rolników dla kampanii 2024, podjęto działania, które powinny skutkować szybszą realizację płatności.

Jakie zmiany w wypłatach dopłat 2024 czekają rolników?

  • dostępność kontroli administracyjnej dla płatności bezpośrednich (z wyłączeniem dobrostanu zwierząt) od 29 lipca 2024 roku, co daje możliwość wyjaśnienia z rolnikami stwierdzonych błędów systemowych przed naliczeniem zaliczek (mniejsze wykluczenia powierzchni z płatności zaliczkowych). Dostępność funkcjonalności kontroli administracyjnej dla płatności dobrostanowych planowana jest na 30.09.2024 roku
  • możliwości naliczania zaliczek dla płatności bezpośrednich z uwzględnieniem ekoschematów powierzchniowych od 30 września 2024 roku (data uzależniona od daty opublikowania rozporządzenia w sprawie stawek płatności). Naliczanie zaliczek dla płatności dobrostanowej wydaje się niemożliwe z uwagi na kończące się w wielu przypadkach okresy referencyjne 14 marca kolejnego roku oraz związane z tym trudności w określeniu stawek płatności dobrostanowych przed zakończeniem okresu referencyjnego.
  • naliczenia końcowych płatności bezpośrednich z uwzględnieniem ekoschematów powierzchniowych, ale bez dobrostanu zwierząt, od 18 listopada 2024 roku.
Trwa głosowanie...

Jak oceniasz 20 lat Polski w UE dla naszego rolnictwa?

Wyznaczone terminy dotyczą również nowych płatności, które zostaną wprowadzone od 2024 roku, w tym płatności dla małych gospodarstw oraz nowego ekoschematu "Płatność do gruntów wyłączonych z produkcji".

W kampanii 2024 roku Agencja planuje realizować zaliczki dla płatności:

  • ONW,
  • rolno-środowiskowo-klimatycznych,
  • ekologicznej,
  • zalesieniowej

w ramach kontynuacji programów. To umożliwi szybsze przekazywanie środków finansowych dla rolników otrzymujących płatności z drugiego filaru Wspólnej Polityki Rolnej.

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Termin wypłaty dopłat bezpośrednich 2024 ma być szybszy. Ministerstwo zapowiada zmiany - Strefa Agro

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska