MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zmiany czekają edukację w 2024 roku. Podwyżki dla nauczycieli i brak prac domowych to nie wszystko. Sprawdź, co planuje MEN

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Podwyżki dla nauczycieli, brak prac domowych w klasach 1-3, odchudzenie podstawy programowej, nie wliczanie oceny z lekcji religii do średniej – to tylko niektóre pomysły rządu na zmiany w edukacji w 2024 roku. Przypominamy też, że obowiązywać będą także reformy wprowadzone przez miniony rząd. Co dalej z laptopami dla czwartoklasistów? I wcześniejszymi emeryturami dla nauczycieli? Sprawdź, jakich zmian mogą spodziewać się uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Spis treści

Zmiany w edukacji w 2024 roku

W 2024 roku możemy spodziewać się wielu zmian w edukacji. Nauczyciele zastanawiają się, czy ich pensje wzrosną, a także, na jakich zasadach powracają wcześniejsze emerytury. Warto wspomnieć też o tym, że nauczyciele wychowania fizycznego obowiązkowo przeprowadzać będą testy sprawnościowe. Pojawiła się również ważna zmiana dla dyrektorów szkół, w związku z tzw. ustawą Kamilka. Placówki oświatowe, będą musiały wypracować standardy ochrony małoletnich.

Uczennica rozwiązuje zadania przy tablicy, nauczyciel jej pomaga
Sprawdź, co będzie inne w nowym roku kalendarzowym freepik

Z kolei nowy rząd zapowiedział m.in. odchudzenie podstawy programowej, znaczące ograniczenie prac domowych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz wykreślenie oceny z religii i etyki jako tej, która wlicza się do średniej.

Sprawdź w galerii, jakie zmiany czekają szkoły w nadchodzącym roku kalendarzowym:

Ustalono kwotę bazową na kolejny rok. Podwyżki średniego wynagrodzenia mają wynieść 30 procent.

Podwyżki dla nauczycieli w 2024. Kiedy będą i ile wynoszą? O...

Co wydarzyło się w 2023 roku w szkołach? Przypominamy

Co się wydarzyło w 2023 roku w edukacji? Przypominamy, że w związku z podniesieniem pensji wszystkich sfer budżetowych, wzrosły także wynagrodzenia nauczycieli. Pierwszy raz uczniowie przystąpili do matury w nowej formule. Zmiany nastąpiły także w podstawach programowych przedmiotów: język polski (dodano do niej gry), techniki i języka łacińskiego.

Ponadto do szkół trafił nowy przedmiot (biznes i zarządzanie), który zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie klas czwartych otrzymali darmowe laptopy, a nauczyciele – bony na sprzęt komputerowy, a także nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN.

Które dni są wolne w 2024 roku w szkole?

Przypominamy, że w kolejnym roku kalendarzowym, a więc w 2024 roku dniami wolnymi od szkoły były/są:

  • 1 stycznia: Nowy Rok (poniedziałek);
  • 15 stycznia 2023 – 25 lutego 2024: ferie zimowe (różne terminy w zależności od województwa);
  • 28 marca – 2 kwietnia 2024: wiosenna przerwa świąteczna (czwartek-wtorek);
  • 1-3 maja 2024: majówka (środa-piątek);
  • 7-9 maja lub 14-16 maja: egzaminy (w pierwszym przypadku wolne mają uczniowie chodzący do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zdają matury, a w drugim – uczniowie szkół podstawowych, którzy nie przystępują do egzaminu ósmoklasisty);
  • 30 maja 2024: Boże Ciało (czwartek);
  • 22 czerwca – 31 sierpnia: wakacje.

W roku szkolnym 2024/2025 dniami wolnymi będą m.in. 1 listopada 2024 (piątek), 11 listopada (poniedziałek), a także zimowa przerwa świąteczna, która przypada pod koniec grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te zmiany czekają edukację w 2024 roku. Podwyżki dla nauczycieli i brak prac domowych to nie wszystko. Sprawdź, co planuje MEN - Strefa Edukacji

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska