Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te produkty zostały wycofane ze sklepów w roku 2023. Mogą być niebezpieczne, niektóre mogą zawierać bakterie salmonelli

MR
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem tych produktów. Kliknij w zdjęcie i zobacz dokładnie o które partie chodzi i czym możne grozić ich spożycie lub użycie.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem tych produktów. Kliknij w zdjęcie i zobacz dokładnie o które partie chodzi i czym możne grozić ich spożycie lub użycie. GIS
Oto lista produktów, które Główny Inspektorat Sanitarny nakazał wycofać z obrotu w 2023 roku. Sporą część z tych produktów mogliśmy znaleźć na półkach popularnych sklepów, takich jak Biedronka, Lidl, czy Kaufland. Kliknij w zdjęcie i zobacz listę produktów które zostały wycofane ze sprzedaży lub sieci je dystrybuujące apelują o ich zwrot.

Spis treści

Te produkty zostały wycofane ze sklepów w roku 2023. Mogą być niebezpieczne

GIS systematycznie informuje opinię publiczną o produktach, które zostały wycofane z obrotu. Powodów dlaczego tak się dzieje może być wiele. To m.in.:

  • wykrycie szkodliwych substancji w ich składzie,
  • w partiach kontrolnych natrafienie na ciała stałe,
  • prewencyjne zachowanie samych producentów,
  • stosowanie zakazanych w Unii Europejskiej składników.

Najnowsze ostrzeżenia GIS - rok 2023

Choć zaczął się dopiero maj 2023 GIS zdążył wydać już kilkadziesiąt ostrzeżeń na temat produktów, które wciąż mogą znajdować się w naszych domach. Wśród tych produktów znajdziemy m.in.:

  • przyprawy,
  • napoje gazowane,
  • wyroby mięsne,
  • herbaty,
  • słodkie przekąski.

Co zrobić z produktami z ostrzeżeń GIS?

Nie należy spożywać produktów z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy skontaktować się z lekarzem.

Główny Inspektorat Sanitarny ze szczególną pieczołowitością podaje szczegóły na temat produktów, których dotyczą komunikaty. Możemy przeczytać w nich m.in. o jaką konkretnie partię chodzi, gdzie została wyprodukowana, gdzie można ją było nabyć, czy do kiedy produkt ma aktualną datę ważności.

Co to są ostrzeżenia publiczne dotyczące żywności?

Ostrzeżenia te są komunikatami o żywności, która może potencjalnie stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów, kierowanymi do opinii publicznej, przygotowywanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 178/2002.

Główny Inspektorat Sanitarny informuje opinię publiczną, gdy zaistnieją podejrzenia, że dana żywność może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. W informacjach Główny Inspektorat Sanitarny podaje nazwę takiej żywności określając jej rodzaj, charakterystykę podejrzewanego zagrożenia oraz środki podjęte lub, które są planowane w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się ryzyka.

W przypadku, gdy Główny Inspektorat Sanitarny otrzymuje informację o potencjalnym lub istniejącym z całą pewnością ryzyku dotyczącym danej żywności, przygotowane na podstawie tej informacji ostrzeżenie podlega konsultacji z zaangażowanymi organami urzędowej kontroli żywności i podmiotami branży spożywczej.

Ostrzeżenie nie stanowi decyzji administracyjnej i nie rozstrzyga o prawach i obowiązkach podmiotów działających na rynku spożywczym. Ma ono na celu wyłącznie poinformowanie opinii publicznej o możliwym ryzyku, biorąc pod uwagę zasadę ostrożności oraz obowiązek zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska