Stopy procentowe poszły w górę, a wraz z nimi wysokość rat kredytów. Zobacz o ile więcej będziesz płacić!

Jakub Kisiel
Jakub Kisiel
Na podstawie danych porównywarki finansowej Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jak zmienią się raty kredytów po kolejnej podwyżce stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja. Na kolejnych slajdach naszej galerii przedstawiamy, o ile wzrosną raty kredytów. Zobacz nowe wyliczenia - pamiętajmy, ze mają one charakter poglądowy!
Na podstawie danych porównywarki finansowej Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jak zmienią się raty kredytów po kolejnej podwyżce stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja. Na kolejnych slajdach naszej galerii przedstawiamy, o ile wzrosną raty kredytów. Zobacz nowe wyliczenia - pamiętajmy, ze mają one charakter poglądowy! Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Podczas posiedzenia, które odbyło się w czwartek, 5 maja, główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych do poziomu 5,25 proc. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla milionów Polaków. Sprawdziliśmy, o ile wzrosną raty kredytu po majowej podwyżce stóp procentowych.

Podczas czwartkowego (5 maja) posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 0,75 punktu procentowego. Obecnie wynosi ona już 5,25 proc. i jest najwyższa od 2008 roku. Była to już ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych w trwającym od października 2021 r. cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce.

Wielu ekonomistów przewidywało, że podwyżka stóp procentowych będzie wyższa. Prognozy przed posiedzeniem RPP wskazywały na to, że stopy pójdą w górę o 100 punktów bazowych. Reakcja rynku po podniesieniu stopy referencyjnej o 0,75 punktu procentowego była natychmiastowa. Tuż po ogłoszeniu decyzji RPP złoty osłabił się względem euro o ponad 3 grosze.

O tyle wzrośnie rata twojego kredytu hipotecznego

Kolejne podwyżki stóp procentowych spowodowane są rosnącą inflacją, która w kwietniu wyniosła 12,3 proc. i jest najwyższa od 1998 roku. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost rat kredytów dla osób, które spłacają zobowiązania w złotówkach.

Większość kredytobiorców w Polsce ma raty zależne od stawek WIBOR 3M oraz 6M, które aktualnie wyprzedzają ruchy RPP i są nieco wyższe - WIBOR 3M 6,34 proc., natomiast WIBOR 6M wynosi 6,55 proc. Zakładając, że stawki WIBOR 3M i 6M wzrosną w maju o taką samą wartość, jak stopa referencyjna w NBP, możemy oszacować, o ile mniej więcej wzrosną raty kredytów.

Tak wzrośnie rata twojego kredytu po kolejnej podwyżce stóp procentowych

Na podstawie danych porównywarki finansowej Totalmoney.pl sprawdziliśmy, jak zmienią się raty kredytów po kolejnej podwyżce stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja. Przedstawiamy, o ile wzrosną raty kredytów. Zobacz nowe wyliczenia - pamiętajmy, ze mają one charakter poglądowy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Materiał oryginalny: Stopy procentowe poszły w górę, a wraz z nimi wysokość rat kredytów. Zobacz o ile więcej będziesz płacić! - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie