Spis treści
Smalec gęsi jest zdrowy. Wiedzą o tym nasze matki, babki i prababki. Stosowany był przy wielu dolegliwościach, najczęściej przy przeziębieniach, infekcjach dróg oddechowych. Jest także lekarstwem przy reumatyzmie i bólach stawów. Dziś smalec gęsi staje się coraz bardziej popularny, nie tylko ze względu trendu na naturalne sposoby leczenia schorzeń. Ma również zastosowanie w branży beauty – to pogromca zmarszczek!
Smalec gęsi na zmarszczki, czy warto go stosować?
Odpowiedź może być różna. Jeśli zapytacie jakiegoś eksperta, to z pewnością powie wam, że nie ma na to dowodów naukowych i badań, które potwierdziłyby takie działanie. Jeśli porozmawiacie o tym ze swoją babcią czy ciocią to opinia może być inna. Smalec gęsi jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Jego regularne stosowanie przynosi skórze wiele korzyści, m.in.:
- nawilża i odżywia,
- wygładza,
- regeneruje,
- spłyca widoczne zmarszczki.
Oczywiście na zmarszczki warto działać kompleksowo. Domowe sposoby są skuteczne, ale stosowanie samego smalcu nie da tak spektakularnych efektów. Dlatego warto również zadbać o regularny ruch, dobrze zbilansowaną dietę, a wszystko to wspomóc kosmetykami przeciwzmarszczkowymi. Gęsi smalec na twarz i ciało jest bezpieczny dla każdego typu cery zarówno u pań, jak i panów. Może być stosowany też na blizny potrądzikowe i stany zapalne, poradzi sobie także ze zmarszczkami mimicznymi przy oczach, palacza i na czole. Jedyny minus mikstury jest jej zapach, który może być dla niektórych odpychający.
Jak zrobić maść ze smalcu gęsiego?
W składzie smalcu gęsiego znajduje wiele wartościowych składników, odżywczych witamin, minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in.:
- witamina A,
- witaminy z grupy B,
- witaminę E,
- potas,
- magnez,
- fosfor,
- cynk,
- żelazo.
Smalec gęsi jest idealnym składnikiem domowych kosmetyków. Zobacz, jak zrobić maść z nagietkiem, która zadba o twoją skórę i opóźni proces jej starzenia.
Składniki:
ok. 200 g smalcu gęsiego,
ok. 25-30 g (2 spore garści) płatków nagietka suszonego.
Sposób przygotowania:
- smalec roztop w rondelku na małym ogniu,
- do garnka wrzuć płatki nagietka i cały czas mieszaj,
- zdejmij garnek z palnika i ostudź miksturę,
- podgrzej ponownie i odcedź płatki,
- przelej maść do wyparzonych i czystych słoiczków i zakręć szczelnie,
- przechowuj w lodówce.
Jeśli nie masz czasu albo ochoty na samodzielnie przygotowanie maści ze smalcu, to z pewnością na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo gotowych produktów.
Jak smarować gęsim smalcem? Domowe zabiegi kosmetyczne
Smalec gęsi znany i stosowany od dawna daje rewelacyjne efekty i nie powinien uczulać skóry. Jednak warto zaaplikować go najpierw na niewidocznym fragmencie ciała i to sprawdzić. Smalec można używać w czystej postaci lub z dodatkiem naturalnych składników, na przykład nagietka. Kremowanie skóry smalcem najlepiej wykonać wieczorem, aby produkt miał szansę się wchłonąć. Jest on dosyć gęsty i tłusty. Przed aplikacją rozgrzej dłonie, aby specyfik dobrze się rozprowadzał po powierzchni. Wystarczy niewielką ilość produktu wmasować w wybrany fragment na twarzy, na którym są zmarszczki. Rano koniecznie umyj dokładnie twarz.
Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?