Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szparagi, te pyszne szparagi (PRZEPISY)

Marta Wróbel
Szparagi
Szparagi fot. Polskapresse
Sezon na szparagi uważamy za rozpoczęty! Od kwietnia do czerwca to pyszne, zdrowe i pełne witamin warzywo jest najsmaczniejsze. Ze szparagów można przygotować mnóstwo potraw. Jak przyrządzić szparagi? Oto nasze propozycje. Sprawdź te przepisy!

Szparagi. To, wydawałoby się, wciąż na naszym rynku uważane za ekskluzywne, warzywo, można teraz spokojnie kupić w rozsądnej cenie w większości marketów. Lub, trochę droższe, na osiedlowych bazarkach. A jeśli ktoś ich nie zna, poznać szparagi warto, bo nie tylko są zdrowe, ale i, odpowiednio przyrządzone, bardzo smaczne.

CZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać szparagi i jakie są ich rodzaje? Jak obierać i gotować szparagi? [WSZYSTKO O SZPARAGACH]

Sezon na szparagi trwa od przełomu kwietnia i maja do czerwca. W Polsce białe szparagi kończą się szybciej- z późniejszych odmian uprawiane są tylko szparagi zielone. Szparagi zawierają znaczne ilości cennych składników mineralnych i witamin. Są bogatym źródłem witaminy K i kwasu foliowego. Zawierają karoten, witaminy B, B2, B6, witaminę C, a także sole potasowe, wapń, sód, magnez, fosfor, fluor i żelazo. Mają także działanie bakteriobójcze i zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych. Spożywane regularnie obniżają ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca. Wpływają pobudzająco i regulująco na układ trawienny. Starożytni Grecy stosowali szparagi jako lek przeciwko schorzeniom wątroby, a Chińczycy wykorzystują teraz preparaty ze szparagów w leczeniu kaszlu.

Kupując szparagi, należy zwrócić uwagę, aby główki szparagów były ściśle zamknięte, a końcówki wilgotne. Szparagi powinny być jędrne i sprężyste. Przy świeżych szparagach, po ściśnięciu końcówki, powinien wypłynąć sok. Również pocierając 2 szparagi o siebie, powinny one charakterystycznie skrzypieć. Białe szparagi powinny być średniej grubości. Nie powinniśmy wybierać za cienkich, gdyż białe szparagi będziemy obierać ze skórki. Za grube też nie są dobre. Przy zielonych szparagach grubość nie jest ważna. Zielonych nie trzeba obierać, więc mogą być cienkie. Świeże szparagi, owinięte w wilgotną ściereczkę, można przechowywać maksymalnie do 3 dni w lodówce. Najlepiej jest jednak przygotować je jak najwcześniej.

Przed przygotowaniem do jedzenia należy najpierw warzywa umyć i osuszyć. Białe szparagi są bardziej włókniste niż zielone i muszą zostać obrane (oprócz główek). Zielone szparagi nie wymagają obierania. Wystarczy obciąć tylko zdrewniałe końcówki.
Najlepiej jest je gotować w wysokim, wąskim garnku, tak aby główki wystawały powyżej gotującej się wody. Główki są najdelikatniejsze i wystarczy jak zmiękną pod wpływem pary.

SZPARAGI - PRZEPISY

Szparagi w cieście francuskim
Składniki na cztery porcje
około 150 g mrożonego gotowego ciasta francuskiego (najlepsze, jeśli jest zrobione na maśle), pęczek (500 g) zielonych szparagów, 12 sztuk, szynka, cienko pokrojona (np. gotowana, suszona parmeńska lub serrano), tarty ser (parmezan, grana padano, cheddar), do posmarowania: żółtko + 1 łyżeczka mleka do podania: opcjonalnie: oliwa extra vergine, sól i świeżo zmielony pieprz, dodatkowy tarty ser
Jak to zrobić?
Ciasto francuskie należy wcześniej rozmrozić. Szparagi opłukać, odłamać zdrewniałe grubsze końce i je wyrzucić. Łodyżki położyć na talerzu, doprawić solą i pieprzem, obtoczyć w oliwie. Piekarnik nagrzać do 220 stopni C. Ciasto rozwałkować na trzy razy cieńszy placek. Wyciąć sześć kwadratów z rozwałkowanego ciasta i ułożyć je na blaszce do pieczenia. Przykryć plasterkiem lub połową większego plasterka szynki, na środek, po ukosie kwadratu położyć po dwa szparagi, pośrodku posypać tartym serem. Owinąć szynkę wokół szparagów, potem ciasto francuskie - końce dokładnie zlepić pośrodku. Ciasto na górze posmarować żółtkiem z mlekiem. Piec przez 12 minut.

Risotto ze szparagami

Składniki: 1 pęczek zielonych szparagów (około 12 sztuk), 1 duża cebula, posiekana w małą kosteczkę, 3 łyżki masła + dodatkowe 3 łyżki zimnego masła, 700 ml wody, 1 łyżka oliwy, 1/2 szklanki (100 g) ryżu do risotto, 40 ml białego wytrawnego wina, 30 g startego parmezanu
Jak to zrobić?
Odłamać zdrewniałe końce łodyg szparagów. Pokroić. Resztę zielonych łodyg pokroić na kawałki, odłożyć. Na patelni roztopić 1 łyżkę masła, dodać 1/3 ilości posiekanej cebuli i zeszklić ją przez około 5 minut. Dodać zielone łodygi szparagów i smażyć przez około 5 minut, aż nieco zmiękną. Zmiksować blenderem 1/3 ilości szparagów z patelni i dodać do szparagów pozostawionych w całości. Roztopić 1 łyżkę masła, dodać resztę cebuli i zeszklić ją, mieszając od czasu do czasu. Dodać szparagi. Wlać wodę, oliwę, doprawić solą i pieprzem i zagotować. Wlać wino i całkowicie odparować. Następnie stopniowo dodawać gorący bulion, mieszając ryż, aż go wchłonie. Po 10 minutach gotowania dodać zielone kawałki szparagów z dodatkiem puree szparagowego i wymieszać. Dalej gotować risotto, dodając bulion przez 6 minut. Posypać startym serem.

Sałatka ze szparagami i jajkiem

Składniki: 1 pęczek zielonych szparagów, 1-2 łyżki oliwy z oliwek do smażenia, 2 jajka na twardo, 2 garście rukoli lub sałaty, 50 g startego parmezanu, 5 łyżek oliwy z oliwek extra vergine 2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki (i/lub szczypiorku)
Jak to zrobić?
Przygotować winegret szalotkowy: drobno posiekaną cebulkę posypać solą i pieprzem. Wymieszać z czerwonym octem winnym, odstawić na 30 minut. Połączyć z oliwą z oliwek. Szparagi umyć, odciąć białe i stwardniałe końcówki, obrać do połowy. Posypać solą oraz wysmarować oliwą z oliwek. Zgrillować. Ugotować jajka na twardo. Szparagi ułożyć na rukoli lub sałacie, posypać tartym parmezanem, polać oliwą z oliwek, posypać drobno posiekanym jajkiem oraz natką i/lub szczypiorkiem. Przed samym podaniem polać winegretem.

Makaron ze szparagami i serem kozim

Składniki: 150 g makaronu penne, 2 łyżki masła, 8 zielonych szparagów, około 200 g, 2 łyżki posiekanego cieniutkiego szczypiorku, 90 g sera koziego (w kształcie wałeczka), 4 łyżki oliwy z oliwek, 50 g tartego parmezanu, sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Jak to zrobić?
Do gotującej się wody w garnku włożyć makaron, posolić i ugotować al dente. W międzyczasie szparagi przyciąć i odrzucić twarde końce, obrać do 2/3 wysokości szparaga, umyć i pokroić na 4-centymetrowe kawałki. Ugotować na parze, lekko osolić. Serek kozi pokroić na kawałki. Makaron przełożyć z powrotem do garnka, dodać masło i wymieszać. Dodać szparagi i szczypiorek i wymieszać z serem.Polać oliwą z oliwek i posypać parmezanem. Doprawić solą i posypać pieprzem.

Zupa krem z zielonych szparagów
Składniki: 2 pęczki zielonych szparagów, 2 cebulki szalotki, 1 ząbek czosnku, 4 łyżki masła, 5 łyżek oliwy extra vergine, około 2 szklanki bulionu, 1 filiżanka płynnej śmietanki kremówki, pęczek świeżej bazylii, sól, pieprz, szczypta gałki muszkatołowej, 1/2 okrągłego sera camembert lub 1 filiżanka startego parmezanu, grzanki oraz zrumienione na patelni płatki migdałowe
Jak to zrobić?
Szparagi umyć, odkroić twarde końce i obrać 1/3 szparaga od najgrubszej części. Odciąć główki na długość 3 cm i gotować minutę na parze, odłożyć je na bok. Dodać je na sam koniec do ugotowanej i przetartej zupy. Resztę łodyg pokroić na kawałki i gotować w bulionie na półtwardo. Podduszone na maśle i oliwie czosnek i cebulkę dodać do ugotowanych w bulionie szparagów, wrzucić kilka liści bazylii. Zupę przyprawić do smaku solą, pieprzem i gałką. Wszystko zmiksować, dodać śmietankę i odłożone końcówki szparagów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska