MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły przyjazne dla osób LGBT+ na Dolnym Śląsku. W czołówce rządzi Wrocław, ale jest też rodzynek

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zostały opublikowane wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT+. Na tle całej Polski Dolny Śląsk wypadł bardzo dobrze. Z Wrocławia miano przyjaznej placówki zdobyło dziewięć szkół, a pierwszą dziesiątkę dopełniło także liceum z Legnicy.

To była czwarta edycja projektu, który w 2024 roku odbył się pod honorowym patronem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Fundacja GrowSpace ogłosiła wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT+.

Wrocławskie szkoły zaangażowane na rzecz osób LGBT+!

- Na Dolnym Śląsku mamy dziewięć szkół z Wrocławia i jedną z Legnicy. Na podstawie wyników, zostały im nadane także rangi: szkoły przyjaznej oraz szkoły przyjaznej i zaangażowanej, a każdą z nich otrzymało po pięć placówek. Szkoły zaangażowane to takie, gdzie osoby LGBT mogą czuć się swobodnie, a jej społeczność podejmuje różne inicjatywy równościowe - mówi Jakub Juszczak z fundacji GrowSpace.

O miejscach szkół w rankingu, których było dwa tysiące w Polsce, zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy. Na ich podstawie opracowano ranking dla każdego województwa.

- Cieszy każde wyróżnienie naszej szkoły. My nie dzielimy uczniów na LGBT i nieLGBT, bo staramy się być szkołą przyjazną dla każdego. I tak traktujemy to wyróżnienie - jako szkoła przyjazna uczniom. Nie ma znaczenia płeć, orientacja seksualna, czy kolor skóry. Po prostu nie rozróżniamy uczniów. Kadra pedagogiczna stanowczo reaguje na wszelkie przejawy wrogości i podejmuje szereg działań na rzecz dobrej atmosfery w placówce - mówi Zdzisław Jaskólski, dyrektor XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. - W przypadku osób LGBT jest to możliwość wybrania preferowanego imienia przez ucznia, czy możliwość korzystania z toalety ogólnodostępnej - dodaje dyrektor.

Ranking szkół przyjaznych LGBT+ pod patronatem Ministerstwa Edukacji

W krajowym zestawieniu najlepsze miejsca zajęły:

  1. Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy,
  2. XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy
  3. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.

W pierwszej 25 pojawiają się takie miejscowości jak: Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle. 
- Akcja wreszcie ma należny patronat Ministra Edukacji. Bardzo dziękuję, że mogę w tym uczestniczyć. Szkoła jest dla wszystkich. Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej i przyjaznej szkoły zaufania, w której jest miejsce dla każdego i każdej z nas – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister edukacji i nauki.

Pierwszy raz w historii wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zwycięskie szkoły otrzymają „Tarcze Zaufania” podpisane przez wiceminister Paulinę Piechnę-Więckiewicz.

Zobacz w galerii szkoły przyjazne osobom LGBT

Zostały opublikowane wyniki ogólnopolskiego rankingu szkół przyjaznych osobom LGBT+. Na tle całej Polski Dolny Śląsk wypadł bardzo dobrze. Z Wrocławia miano przyjaznej placówki zdobyło dziewięć szkół, a pierwszą dziesiątkę dopełnia także liceum z Legnicy.

Szkoły przyjazne dla osób LGBT+ na Dolnym Śląsku. W czołówce...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska