Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szermierka: Kolejarz świętuje

Wojciech Koerber
Niewielu dziś pamięta, że to właśnie szermierczy Kolejarz Wrocław dostarczył Dolnemu Śląskowi pierwszego medalistę olimpijskiego. Kolejarz, który obchodzi w sobotę jubileusz 60-lecia klubu. Najpierw uroczystym zebraniem w ratuszu (Sala Rycerska - godz. 10), a wieczorem balem w restauracji "Forte-Piano" przy ul. Kazimierza Wielkiego 1. Nie mylić z Kazimierzem Górniakiem, obecnym prezesem klubu, bo o nim również mówi się niekiedy - wielki.

No więc tym pierwszym medalistą olimpijskim był szablista Marek Kuszewski, srebrny medalista z Melbourne (1956, drużynowo), powtarzając zresztą sukces 4 lata później w Rzymie. Równocześnie dojrzewał talent szpadzisty Jerzego Wojciechowskiego, indywidualnego mistrza (Warszawa 1957) oraz wicemistrza (Luksemburg 1956) świata juniorów. Ta kariera została jednak przedwcześnie skończona. Układy oraz układziki sprawiły, że Wojciechowski nie poleciał na igrzyska do Rzymu i to był początek końca.

W klubowej kolekcji znajduje się pięć tytułów mistrza Polski seniorów. Dwa ostatnie zdobyte w 1988 roku przez szpadzistę Mariusza Strzałkę oraz floretową drużynę w składzie: Ryszard Cała, Jacek Gaworski, Paweł Jacak, Wojciech Pokusiński i Krzysztof Spustek (trenerzy Zbigniew Koerber i Krzysztof Głowacki).

Lata 90. to przede wszystkim talent Piotra Błaszczaka, wicemistrza świata do lat 17 (Denver 1993) oraz brązowego medalisty MŚ do lat 20 z Meksyku (1994). Tę karierę przerwał jednak wypadek samochodowy wracającej z Budapesztu polskiej kadry floretowej. Na zakopiance, w okolicach Rabki, zginął wówczas Bogusław Zych, a Jacak i Błaszczak odnieśli ciężkie obrażenia. Ten ostatni wciąż przewodzi jednak Klubowi Mistrzów, zrzeszającemu tych członków Kolejarza, którzy mają na koncie minimum trzy tytuły mistrza kraju, w tym choć jeden zdobyty indywidualnie. Tu Błaszczak (6 złotych, 4 srebrne, 4 brązowe) prowadzi przed Markiem Jamrozym (4-3-4), Jackiem Gaworskim (3-9-6), Wojciechem Pokusińskim (3-8-5) i Krzysztofem Puzianowskim (3-6-1).

Obecnie klub wciąż świetnie pracuje z młodzieżą. Gdy jednak młodzież zrobi wynik, odchodzi tam, gdzie jest bardziej bogato. I kadry seniorskiej, niestety, brak.

176 medali zdobyli szermierze Kolejarza Wrocław na IO, MŚ, ME, Uniwersjadzie i MP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska