AKTUALIZACJA, środa godz. 17: Przegapiliście super pełnię Księżyca? Jeszcze nic straconego! Najlepsze wschody księżyca można zaobserwować dzień po pełni! Warto dziś zapolować na "łysego" z aparatem, tym bardziej że nad większością Polski bezchmurne niebo. O której godzinie najlepiej? Sprawdźcie na mapie w poście poniżej:
Super pełnia Księżyca już w najbliższą środę - 8 kwietnia. Zwykle raz w miesiącu trafia się pełnia Księżyca. Skąd pojęcie super pełni i czym jest to zjawisko?
W czasie super pełni Księżyc jest największy i najjaśniejszy w roku. W nocy wtorku na środę znajdzie się relatywnie blisko Ziemi (w porównaniu z przeciętną odległością, która nas dzieli). Będzie widoczny o około 14 proc. większy i nawet 30 proc. jaśniejszy niż wtedy, gdy jest w maksymalnym oddaleniu od naszej planety.
W pełnią Księżyca mamy do czynienia, gdy znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony, a to ułatwia jego swobodną obserwację. Co ciekawe, Księżyc znajdujący się w pełni jest niemal 500 razy ciemniejszy od Słońca, a już ta jego jasność wystarczy, by rozświetlić nam nocny mrok. Już podczas ostatnich nocy, również tej z poniedziałku na wtorek - księżyc, przy bezchmurnym niebie - dawał nam bardzo dużo światła w nocy. Są osoby, które podczas pełni i kilku nocy w tym czasie, mają problemy ze spaniem.
SUPER PEŁNIA KSIĘŻYCA - SUPERKSIĘŻYC 7/8 KWIETNIA 2020 - RELACJA NA ŻYWO
Z pełnią Księżyca wiąże się wiele przesądów i wierzeń. I tak m.in. są teorie, które mówią, że podczas pełni mamy największe pożądanie seksualne i zdolność poczęcia dziecka. Mówi się, że wówczas większość z nas jest w dobrej kondycji i jest mniej podatna na choroby. Ponoć pełnia sprzyja dobrym pomysłom i artystycznym wizjom. W czasie pełni miało powstać wiele wybitnych dzieł. Oczywiście wiele tych teorii jest trudnych do zweryfikowania.
Czy łatwo rozróżnić tzw. super pełnią od tej "zwykłej pełni"? Tutaj także zdania są podzielone. Dla jednych to oczywiste i widzą wyraźnie, że Księżyc jest większy i jaśniejszy niż zwykle, inni nie widzą różnicy. Warto jednak spojrzeć w niebo, szczególnie jeśli będzie ono tak bezchmurne jak podczas ostatnich nocy. Kiedy dokładnie to zrobić?
Super pełnia Księżyca nastąpi o godz. 4:35 w środę. Warto zatem przyjrzeć się Księżycowi już we wtorkowy wieczór. - Księżyc wzejdzie około godzinę przed zachodem Słońca (w zależności od miejsca w Polsce będzie to między 18:00 a 19:00) - tłumaczy Karol Wójcicki - popularyzator astronomii prowadzący profil "Z głową w gwiazdach" - Gdy niebo pociemnieje, będzie on już doskonale widoczny na wysokości ok. 6-7 stopni nad wschodnim horyzontem, znakomicie prezentując się nad odległymi drzewami czy domami. To będzie najciekawszy czas na jego obserwacje - dodaje.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?