Studiuj lotnictwo i kosmonautykę we Wrocławiu. Zapisy ruszają wkrótce

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Szymon Starnawski /Polska Press
Politechnika Wrocławska otwiera w tym roku dwa nowe kierunki studiów. Za tydzień ruszy nabór na lotnictwo i kosmonautykę, a także odnawialne źródła energii. Oba zawody będzie można zdobyć studiując na wydziale mechaniczno-energetycznym.

Studiując na kierunku lotnictwo i kosmonautyka będzie można wybrać jedną z dwóch specjalizacji: napędy i płatowce oraz awionika i sterowanie. Ci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję, dowiedzą się jak konstruować oraz eksploatować statki powietrzne, ze szczególnym uwzględnieniem silników lotniczych. Druga specjalizacja będzie natomiast nastawiona w dużym stopniu na kwestie związane z elektroniką i sterowaniem (hydrauliką, pneumatyką, elektrycznymi systemami sterowania i systemami łączności).

- Maturzystom, którzy chcą związać swoją przyszłość z przemysłem kosmicznym i lotniczym polecam lotnictwo i kosmonautykę. Tutaj na chętnych będą czekać zajęcia z pilotem, kursy, staże i dyplomy we współpracy z największymi firmami z branży lotniczej oraz koła naukowe budujące bezzałogowe statki i kosmiczne rakiety – zapowiada Anetta Stypułkowska z działu rekrutacji PWr.

Zajęcia na nowym kierunku poprowadzą m.in. wykładowcy z wieloletnim stażem pracy w wojskowym Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Oleśnicy. Kilka kursów poprowadzi gen. bryg. Tomasz Drewniak, pilot, który ma za sobą ponad dwa tysiące godzin spędzonych w powietrzu i długą karierę wojskową na wysokich stanowiskach (był m.in. Inspektorem Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i szefem Zarządu Wojsk Lotniczych).

– Pierwszy stopień studiów pozwoli studentom uzyskać solidne podstawy wiedzy niezbędnej inżynierowi lotniczemu, a planowany już przez nas drugi stopień będzie rozwinięciem, zwłaszcza w kwestiach związanych z kosmonautyką. Wówczas więcej miejsca w programie studiów poświęcimy na systemy łączności i materiały stosowane w branży kosmicznej – opowiada dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Drugą tegoroczną nowością na wrocławskiej politechnice jest kierunek odnawialne źródła energii.

- To obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju na całym świecie. Inżynierowie z umiejętnościami i wiedzą na temat budowania instalacji OZE, magazynowania, przesyłania i wykorzystywania energii już teraz są poszukiwani – wyjaśnia Anetta Stypułkowska z Działu Rekrutacji PWr.

W tym przypadku studenci także będą wybierać spośród dwóch specjalizacji. Pierwsza, czyli odnawialne źródła energii w budownictwie, skupi się na instalacjach OZE w mniejszej skali – przeznaczonych dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i osiedli. Druga specjalność – przemysłowe instalacje OZE – przygotuje studentów do pracy z dużymi systemami takimi jak np. farmy wiatrowe, instalacje geotermalne czy fotowoltaiczne.

– Będziemy kłaść nacisk na przekazywanie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej technologii i światowych trendów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Stąd w programie studiów dużo miejsca poświęcamy na kwestie dotyczące m.in. magazynowania energii oraz integracji systemów automatyki, bo to zagadnienia, które obecnie są intensywnie rozwijane i pozwalają na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – podkreśla dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. uczelni.

- Kierunek powstanie we współpracy z naukowcami z niemal wszystkich wydziałów naszej uczelni – podkreśla dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na wydziale mechaniczno-energetycznym. – Będzie opierał się o specjalistów w swoich dziedzinach, którzy przekażą studentom wiedzę, bazując na swoich badaniach i doświadczeniach zawodowych. Chcemy, by absolwenci zyskali szeroką i komplementarną wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, jak najbardziej aktualną i przekazywaną przez naukowców, którzy zajmują się tym w bieżącej pracy badawczej.

Nabór na wszystkie kierunki oferowane przez Politechnikę Wrocławską rusza 15 maja.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 maja, 14:40, klik klik:

Celina Marchewka, co powiesz na dodatkowy fakultet? Szczególnie ta kosmonautyka nęci. Po skończeniu, kto wie, mogłabyś np. wystrzelić Franasa w kosmos i zająć jego miejsce. Wszyscy byśmy na tym skorzystali. To co? Gotowa na star trek?

>wystrzelić Franasa w kosmos

Niech dołączy do orbitującej od dawna poza rzeczywistością i naszym wymiarem posłanki Pawłowicz. To ta sama liga jest (bynajmniej nie dżentelmenów). Stworzą nową jakoś(ć) w przestrzeni kosmicznej. Brukową konstelację grozy.

k
klik klik

Celina Marchewka, co powiesz na dodatkowy fakultet? Szczególnie ta kosmonautyka nęci. Po skończeniu, kto wie, mogłabyś np. wystrzelić Franasa w kosmos i zająć jego miejsce. Wszyscy byśmy na tym skorzystali. To co? Gotowa na star trek?

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie