Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studiuj lotnictwo i kosmonautykę we Wrocławiu. Zapisy ruszają wkrótce

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Szymon Starnawski /Polska Press
Politechnika Wrocławska otwiera w tym roku dwa nowe kierunki studiów. Za tydzień ruszy nabór na lotnictwo i kosmonautykę, a także odnawialne źródła energii. Oba zawody będzie można zdobyć studiując na wydziale mechaniczno-energetycznym.

Studiując na kierunku lotnictwo i kosmonautyka będzie można wybrać jedną z dwóch specjalizacji: napędy i płatowce oraz awionika i sterowanie. Ci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję, dowiedzą się jak konstruować oraz eksploatować statki powietrzne, ze szczególnym uwzględnieniem silników lotniczych. Druga specjalizacja będzie natomiast nastawiona w dużym stopniu na kwestie związane z elektroniką i sterowaniem (hydrauliką, pneumatyką, elektrycznymi systemami sterowania i systemami łączności).

- Maturzystom, którzy chcą związać swoją przyszłość z przemysłem kosmicznym i lotniczym polecam lotnictwo i kosmonautykę. Tutaj na chętnych będą czekać zajęcia z pilotem, kursy, staże i dyplomy we współpracy z największymi firmami z branży lotniczej oraz koła naukowe budujące bezzałogowe statki i kosmiczne rakiety – zapowiada Anetta Stypułkowska z działu rekrutacji PWr.

Zajęcia na nowym kierunku poprowadzą m.in. wykładowcy z wieloletnim stażem pracy w wojskowym Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Oleśnicy. Kilka kursów poprowadzi gen. bryg. Tomasz Drewniak, pilot, który ma za sobą ponad dwa tysiące godzin spędzonych w powietrzu i długą karierę wojskową na wysokich stanowiskach (był m.in. Inspektorem Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i szefem Zarządu Wojsk Lotniczych).

– Pierwszy stopień studiów pozwoli studentom uzyskać solidne podstawy wiedzy niezbędnej inżynierowi lotniczemu, a planowany już przez nas drugi stopień będzie rozwinięciem, zwłaszcza w kwestiach związanych z kosmonautyką. Wówczas więcej miejsca w programie studiów poświęcimy na systemy łączności i materiały stosowane w branży kosmicznej – opowiada dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Drugą tegoroczną nowością na wrocławskiej politechnice jest kierunek odnawialne źródła energii.

- To obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju na całym świecie. Inżynierowie z umiejętnościami i wiedzą na temat budowania instalacji OZE, magazynowania, przesyłania i wykorzystywania energii już teraz są poszukiwani – wyjaśnia Anetta Stypułkowska z Działu Rekrutacji PWr.

W tym przypadku studenci także będą wybierać spośród dwóch specjalizacji. Pierwsza, czyli odnawialne źródła energii w budownictwie, skupi się na instalacjach OZE w mniejszej skali – przeznaczonych dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i osiedli. Druga specjalność – przemysłowe instalacje OZE – przygotuje studentów do pracy z dużymi systemami takimi jak np. farmy wiatrowe, instalacje geotermalne czy fotowoltaiczne.

– Będziemy kłaść nacisk na przekazywanie najbardziej aktualnej wiedzy dotyczącej technologii i światowych trendów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Stąd w programie studiów dużo miejsca poświęcamy na kwestie dotyczące m.in. magazynowania energii oraz integracji systemów automatyki, bo to zagadnienia, które obecnie są intensywnie rozwijane i pozwalają na dużą elastyczność w zarządzaniu energią – podkreśla dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. uczelni.

- Kierunek powstanie we współpracy z naukowcami z niemal wszystkich wydziałów naszej uczelni – podkreśla dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na wydziale mechaniczno-energetycznym. – Będzie opierał się o specjalistów w swoich dziedzinach, którzy przekażą studentom wiedzę, bazując na swoich badaniach i doświadczeniach zawodowych. Chcemy, by absolwenci zyskali szeroką i komplementarną wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, jak najbardziej aktualną i przekazywaną przez naukowców, którzy zajmują się tym w bieżącej pracy badawczej.

Nabór na wszystkie kierunki oferowane przez Politechnikę Wrocławską rusza 15 maja.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska