Studenci z Wrocławia pracują dla Wikipedii

  Studenci z Wrocławia pracują dla Wikipedii

  MK

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Studenci zazwyczaj pobierają informacje z Wikipedii. Ci z Instytutu Filologii Germańskiej takie informacje tworzą. Instytut współpracuje bowiem z organizacją Wikimedia Deutschland. Uzupełniają strony polskojęzycznej Wikipedii o treści związane z niemiecką literaturą.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak / Polska Press

  Inicjatorką projektu jest dr hab. Monika Wolting, która na co dzień zajmuje się popularyzowaniem literatury niemieckiej w Polsce i od dłuższego czasu współpracuje z Wikimedia Niemcy. Wraz ze studentami chce poszerzyć polską wersję popularnej internetowej encyklopedii o wpisy dotyczące autorów niemieckojęzycznych i niemieckich wydawnictw, a także tamtejszej krytyki literackiej.
  – Zadaniem naukowców, poza pracą dydaktyczną i naukową, jest przekazywanie wyników badań do szerokiego grona publiczności – mówi Monika Wolting. – Wikipedia jest właśnie taką przestrzenią. Miejscem, w którym dokonuje się proces systematyzowania wiedzy i przekazywania jej w dostępny sposób – dodaje.

  Studenci piszący dla Wikipedii mają duże pole do popisu, bo jak twierdzą polskojęzyczna Wikipedia ma spore braki w artykułach poświęconych kulturze i literaturze niemieckiej, a istniejące notatki są skromne i – niestety – często błędne. Uczestnicy projektu zajmują się zatem nie tylko opracowaniem nowych tekstów, ale także poprawiają i uzupełniają wcześniej utworzone strony, korzystając przy tym z materiałów otrzymanych od Wikimedia Deutschland. Istotnym elementem prac jest uwzględnienie przy każdym wpisie polskiego kontekstu, np. relacji, jakie danego pisarza lub krytyka łączą z Polską.

  W warsztatach związanych z projektem bierze udział 20 osób. Notatki często opierają się na ich pracach licencjackich i magisterskich.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo