Strajk na Śląsku: Premier Kopacz w Katowicach: Mam dużo czasu dla górników [LIVE + ZDJĘCIA + WIDEO]

Redakcja
- Usiądziemy do rozmów z premier Kopacz i będziemy się domagać tego samego, co wczoraj - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. - Kopalnie pracują, ale jesteśmy blisko tego, żeby stanęły. Magdalena Nowacka-Goik
Strajk na Śląsku: Związkowcy zerwali negocjacje z rządem na temat przyszłości kopalni na Śląsku. Zapowiadają, że od poniedziałku rana rozpoczną protest. Premier Ewa Kopacz o 14 ma się spotkać ze związkowcami. Na razie w kopalniach odbywają się masówki. Górnicy blokują tory w Katowicach. Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

Strajk na Śląsku:
Od samego rana reporterzy DZ zbierają informacje pod kopalniami naszego regionu. Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Czy wobec fiaska rozmów dojdzie do eskalacji protestów? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

AKTUALIZACJA 22.10

To już pewne. Jeden z górników kopalni Bobrek zdecydował się na głodówkę.

Strajk na Śląsku: Masówki w Bytomiu. Jeden z górników zdecydował się na głodówkę [ZDJĘCIA + WIDEO]

AKTUALIZACJA 20.50

Jak poinformował nas Waldemar Mróz z Universal Energy firma, którą reprezentuje, złożyła już oficjalny wniosek do ministra pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka oraz szefa KW Krzysztofa Sędzikowskieg o o przejęcie trzech kopalń przeznaczonych do likwidacji.

Strajk na Śląsku: Wpłynął oficjalny wniosek o przejęcie kopalń przez Universal Energy

AKTUALIZACJA 19.25

Przed bramą kopalni Sośnica-Makoszowy w Gliwicach wciąż gromadzą się ludzie. Do miasteczka namiotowego przychodzą całe rodziny. Z niepokojem wyczekują efektów rozmów z rządem. To od nich zależy dalszy przebieg strajku i jego ewentualna eskalacja. Póki co jest spokojnie, ale jeśli negocjacje zakończą się fiaskiem, wówczas protest może się nasilić.

Strajk na Śląsku: Przed kopalnią Sośnica Makoszowy miasteczko namiotowe. Jutro blokada DK 44

AKTUALIZACJA 19.06

Przeznaczone do likwidacji cztery kopalnie, które znajdą się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń nie będą automatycznie skazane na likwidację. Trzeba jednak zmienić statut SRK, a kopalnie muszą udowodnić, że są rentowne. Ile mają na to czasu? Bardzo niewiele.

Strajk na Śląsku: Jest szansa dla kopalń! Prezydenci: stanowisko rządu zmieniło się na lepsze

AKTUALIZACJA 18.26

Strajk na Śląsku: Universal Energy z Mysłowic gotowa do przejęcia kopalni do likwidacji

W związku z uruchomieniem programu naprawczego dla Kompani Węglowej S.A. firma Universal Energy Sp z o.o. informuje że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy następujące: KWK Brzeszcze, KWK Sośnica-Makoszowy, KWK Bobrek Centrum

AKTUALIZACJA 16.46

Górnicy z KWK „Piekary", widząc jak dramatycznie przedstawia się obecna sytuacja w górnictwie, nadal obawiają się o swój dalszy los. Na razie organizują tzw "masówki", podczas których dyskutują, zastanawiając się nad tym, co mają zrobić. Jednak niewykluczone, że w najbliższych dniach będą chcieli wesprzeć swoich kolegów z innych kopalń i idąc ich śladem również zostaną pod ziemią strajkować.

Strajk na Śląsku: Masówki w kopalni Piekary. Górnicy będą strajkować pod ziemią

AKTUALIZACJA 16.38

- Zaczynają was szczuć, wmawiać, że to wasze przywileje są przyczyną problemów górnictwa - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Rudzie Sląskiej.

Jarosław Kaczyński na Śląsku do górników: Zaczynają was szczuć. Nie lękajcie się

AKTUALIZACJA 16.04
Premier Ewa Kopacz, która od 14 uczestniczy w negocjacjach ze związkami górniczymi zadeklarowała, że ma dla górników dużo czasu i chce rozmawiać dalej. W spotkaniu uczestniczą też ministrowie Włodzimierz Karpiński (szef resortu skarbu) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz.

Niebawem ma się rozpocząć spotkanie z samorządowcami. Niewykluczone, że dołączą do negocjatorów.

AKTUALIZACJA 15.24
W śląskim urzędzie wojewódzkim trwa spotkanie premier Ewy Kopacz ze związkowcami. Przed urzędem - pikieta. Związkowcy blokują ulicę Jagiellońską. Do blokad ulic dochodzi też w innych miastach.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ SPRZED URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO

AKTUALIZACJA GODZ: 14:37:
Żony górników nie spotkają się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Przyjmuje je żona Anna Komorowska.

KLINIJ I ZOBACZ:
ŻONY GÓRNIKÓW W KANCELARII PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO

AKTUALIZACJA GODZ. 14:00:
Rozpoczynają się rozmowy ostatniej szansy związkowcó z premier Ewą Kopacz. Pani premier ma dla góników tylko 2 godziny. Czy uda się załatwić wszystkie problemy?

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI:
PREMIER KOPACZ KONTRA ZWIĄZKOWCY W KATOWICACH NA ŻYWO

AKTUALIZACJA GODZ. 13:25:
Kolejarze zakończyli blokowanie torów. Utrudnienia jednak mogą potrwać kilka godzin.

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU: ZWIĄZKOWCY ZESZLI Z TORÓW, ALE POCIĄGI NIE JEŻDŻĄ

AKTUALIZACJA GODZ. 11:40:
Całkowity paraliż ruchu kolejowego przez Katowice. Pasażerowie są zdezorientowani
CZYTAJ WIĘCEJ:
ZWIĄZKOWCY ZABLOKOWALI TORY KOLEJOWE. POCIĄGI STANĘŁY

AKTUALIZACJA GODZ. 10:25:
Związkowcy rozpoczęli blokadę torów kolejowych w Katowicach.
CZYTAJ WIĘCEJ:
BLOKADA TORÓW KOLEJOWYCH W KATOWICACH. STOJĄ POCIĄGI

tweety o #StrajknaŚląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 10:15:
Jarosław Kaczyński przyjeżdża na Śląsk ws. likwidacji kopalń. Co powie, o czym i z kim będzie rozmawiał?
CZYTAJ WIĘCEJ:
JAROSŁAW KACZYŃSKI W RUDZIE ŚLĄSKIEJ WS. LIKWIDACJI KOPALŃ

AKTUALIZACJA GODZ. 9:40:
Jarosław Kaczyński przyjedzie dzisiaj do Rudy Śląskiej. Odbędzie się tutaj nadzwyczajne posiedzenie klubu parlamentarnego PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ:
KACZYŃSKI NA ŚLĄSKU WS. LIKWIDACJI KOPALŃ


AKTUALIZACJA GODZ. 8:47:
Dramatyczna sytuacja w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu wymyka się spod kontroli związkowców. Pod kopalnię przychodzą całe rodziny. Górnicy grożą podjęciem głodówek.

CZYTAJ KONIECZNIE:
MASÓWKI W BYTOMIU. MOŻLIWA GŁODÓWKA. STRAJK JUŻ TRWA

AKTUALIZACJA GODZ. 8:15:
Strajk w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach możliwy nawet dzisiaj. Związkowcy mówią o oddolnych inicjatywach górników solidaryzujących się z kolegami z innych kopalń.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W KOPALNI BOLESŁAW ŚMIAŁY

AKTUALIZACJA GODZ. 7:42:
Związkowcy i górnicy z kopalni Piekary są oburzeni i domagają się strajku. Nie wierzą, że wydobycie w ich kopalni będzie trwać do roku 2030. Boją się, że decyzja o zakupie ich kopalni przez Węglokoks nie jest ostateczna.

- To, co się dzieje, to wynik braku konsekwencji działania przez rząd. Śląsk ich nie obchodzi - mówią górnicy z Piekar.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PREMIER KOPACZ W KATOWICACH. TYLKO ONA MOŻE URATOWAĆ KOPALNIE

AKTUALIZACJA GODZ. 7:30:
Przedstawiciele związków zawodowych z rybnickich kopalń: KWK Chwałowice i KWK Jankowiec wyjechali na naradę do Katowic.

- Zdecydujemy czy rozpoczniemy strajk, czy nie. Nie robimy już dzisiaj masówek - usłyszeliśmy dziś rano w siedzibie Związku Zawodowego Górników przy KWK Chwałowice.

Jeśli związkowcy zdecydują się poprzeć strajkujących w innych zakładach kolegów, to strajk rozpocznie się najwcześniej na drugiej zmianie.

- Mam sporo ludzi chętnych do rozpoczęcia protestu. Jeśli będzie trzeba na dół zjedzie około 50 osób, by rozpocząć strajk - mówi nam Marek Godlewski, przewodniczący Solidarnośći w KWK Jankowice.

AKTUALIZACJA GODZ. 7:22:
Premier Ewa Kopacz ma się spotkać ze związkowcami dzisiaj o godz. 14 w Katowicach. Związkowcy obiecują, że zasiądą do rozmów.

- Usiądziemy do rozmów z premier Kopacz i będziemy się domagać tego samego, co wczoraj - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. - Kopalnie pracują, ale jesteśmy blisko tego, żeby stanęły.

tweety o #StrajknaŚląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 6:46:
Żony górników i pracownice kopalni Brzeszcze przeznaczonej do likwidacji, a także pracownice zakładó przeróbczych kopalni Pokój wyjeżdżają do Warszawy na niezapowiedziane rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Czy zostaną przyjęte?


AKTUALIZACJA GODZ. 6:34:
Spokojnie do pracy na poranną zmianę maszerowali dziś górnicy z Kopalni Chwałowice w Rybniku. Ich zakład nie jest przewidziany do likwidacji, ma stworzyć nową spółkę wspólnie z kopalniami Jankowice, Marcel i Rydułtowy-Anna.

- Byłem na urlopie w ostatnich dniach, ale obserwowałem co się dzieje. Nastroje nie są dobre, wiadomo. Dziś idę do pracy na spokojnie, ale jak trzeba będzie to przyłączę się do strajku. Trzeba bronić kolegów, miejsc pracy - mówił nam Tomasz Wojski.

- Trzeba o swoje walczyć, niestety. Mój syn też tu robi, na tej samej kopalni. Za rok, czy dwa oboje możemy nie mieć roboty - dodawał z kolei pan Bogdan.

tweety o #StrajknaŚląsku

W podobnych nastrojach byli dziś rano górnicy z sąsiedniej kopalni Jankowice w Rybniku-Boguszowicach.

- Czekamy na informacje ze związkowej centrali, rano w Katowicach jest spotkanie. Czekamy na rozwój wypadków, w razie czego jesteśmy gotowi do strajku. Mam mnóstwo ludzi chętnych do zjazdu na dół i rozpoczęcia strajku w obronie miejsc pracy i pozostałych zakładów. Jeśli zaczniemy strajkować, to najwcześniej od drugiej zmiany - mówi nam Marek Godlewski, przewodniczący Solidarności w KWK Jankowice.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Kompania Węglowa protest górników 11.01.2015: rozmowy zerwane. Padły mocne słowa [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

CZYTAJ KONIECZNIE:
Protest górników: rozmowy z przedstawicielami rządu zerwane! [RELACJA LIVE, ZDJĘCIA, WIDEO]

CZYTAJ TAKŻE:
Rozmowy związków górniczych z przedstawicielami rządu przerwane. Dlaczego?

AKTUALIZACJA GODZ. 6:20:
Kopalnia Ziemowit to jeden z największych zakładów w Kompanii Węglowej. Zatrudnia ponad 4 tys. Osób. Jej zamknięcie nie grozi, ale górnicy solidaryzują się z pracownikami innych zakładów.

O godz. 6 rano tutaj też odbyła się masówka.

- Cały ten program naprawczy jest beznadziejny dlatego my też protestujemy - mówi pan Piotr górnik z Ziemowita. Wtórują mu inni górnicy. - Dziś chcą zamknąć Brzeszcze, kto wie co wymyślą za parę lat. Może będą chcieli zamknąć Ziemowit.

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk na Śląsku: Premier Kopacz w Katowicach: Mam dużo czasu dla górników [LIVE + ZDJĘCIA + WIDEO] - Dziennik Zachodni

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna

Zebrać kilka ślicznych dziewczyn ze śląska w strojach kąpielowych i wrzucic wideo na YouTuba :) otagować tak żeby cały świat zobaczył! Wspieram górników!

H
HANNA

WON ZŁODZIEJE Z PO OD POLSKIEGO PRZEMYSŁU!!!

o
ona

kopaczową trzeba natychmiast wykopać !! i cały ten rząd

P
PATRIOTA

TO KONIEC TEGO OBCEGO RZADU!! UKRADLI NAM STOCZNIE ,LASY ,ALE KOPALŃ NIE DOSTANĄ , DO BRONI WSZYSCY POLACY!!

s
soda

To tumany,które nie widzą krzywdy,bo to nie im komornik bezprawnie zabiera traktor.Będą skamleć ani się nie obejrzą jak przyjdą po nich.

p
pp

pani premier leci samolotem za twoje pieniadze i moje

g
gg

jak jestes taki wyszczekany to ty przyjc do górników i im pokaz twój sprzeciw cwaniaku klepiecie ryjamy przed kaputerem a jak zad was okrada to siedzicie ciho matołki

n
n00b

j.w.

L
Laup

piszesz bzdury co wynika z twojej arogancji:np.nie potrafisz czytac wynikow finansowych spolek lub kopaln.Nie wiesz jak oszukano przeuz ZUS koszty!Prawda ,ze mnie nie rozumiesz.Wsadz sobie sztylo
lopty do......

a
antoni

pracowalem w gurnictwie 26lat te przywileje to wymysly tych co niemaja pojecia o gurnikach wiekszosc polakow pracowala w gurnictwie niekturzy juz drugiego dnia sie zwalniali temperatura zapylenie hlopcy z wsi pracowali wytrwali maja emerytury obecnie gurnik z sobotami zarabia 2300 zl pamietajcie ze wegiel polski jest polski i jest nam cieplo

k
krzychu
Znowu pajacowanie ,tym razem na torach.Kobiety pojechały do Warszawy autokarami.Co nie chciały marznąc na peronach czekając na pociąg?Trzeba było przyjść na dworzec w Katowicach z mikrofonem i kamerą to górnicy by wiedzieli co ludzie o tym myślą.Byliśmy dzisiaj ich ZAKŁADNIKAMI.
k
krzychu

Znowu pajacowanie ,tym razem na torach.Kobiety pojechały do Warszawy autokarami.Co nie chciały marznąc na peronach czekając na pociąg?Trzeba było przyjść na dworzec w Katowicach z mikrofonem i kamerą to górnicy by wiedzieli co ludzie o tym myślą.Byliśmy dzisiaj ich ZAKŁADNIKAMI.

o
otto

czego mozna sie bylo spodziewac zakonczyl sie fiaskiem . Na Pomorzy zniszczono miliardowy majatek stoczniowy ,na OS wszystko co bylo mozliwe. proponuje PIERWSZE POWSTANIE SLASKIE pogonmy ta bande s kad przyszla hehe

b
bardzo

dobrze ze strajkuja.Ludzie wyjezdzaja za praca bo to bydlo ,ktore zadzi tym krajem nie ma na niego pomysl.Caly praemysl ciezki,elektronika zostala zlikwidowana.Jak to jest,ze naszych gornikow oplaca sie zatrudnic w kopalniach w czechach przyklad kopalnia silesja nasze szwaczki tez pracuja za nasza poludniowa granica i tam sie to oplaca.Wszystko jest podporzadkowane U E gdzie zadza niemcy i caly przemysl ciezki tam sie znajduje.

n
nadgórnik

człowieku zobacz sobie dane w Roczniku Statystycznym GUS w pozycjach wydatki z budżetu, w tym do rolnictwa i łowiectwa itd. , górnictwo to może się wstydzić, że tak mało "dostaje'. Nie chcę dopłacać do Pana i innych , dokształcając Was tutaj za darmo.

Dodaj ogłoszenie