Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stefan, czy ty właśnie puściłeś pąka? Oto najlepsze MEMY na PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2023. Zobaczcie, z czego się śmiejemy 21 marca

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Stefan, czy ty właśnie puściłeś pąka? Oto najlepsze MEMY na pierwszy dzień wiosny.
Stefan, czy ty właśnie puściłeś pąka? Oto najlepsze MEMY na pierwszy dzień wiosny. Internet
W 2023 roku, pierwszy dzień wiosny wypada jutro (20 marca), a niej 21 marca, jak moglibyśmy sądzić. Przez wiele osób wypatrywany jest on z utęsknieniem. To wówczas zapada najwięcej decyzji o budowaniu formy, zmianie w podstawowej garderobie czy wyciągnięciu rowerów z piwnic. Zobacz najlepsze memy o pierwszym dniu wiosny!

Wiosna to pora roku, w której rośliny rozkwitają, zwierzęta budzą się z zimowego snu, a ludzie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, witając pierwsze promienie słońca. Kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna? Jak obchodzi się pierwszy dzień wiosny? Gdzie warto wybrać się na wycieczkę pierwszego dnia wiosny i nie tylko?

Kiedy rozpoczyna się wiosna 2022?

Początek kalendarzowej wiosny w 2023 roku przypada - tak jak zwykle - na 21 marca, czyli tym razem we wtorek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada we wtorek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.

Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2023 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w poniedziałek, rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe.

Prognoza pogody - pierwszy dzień wiosny 2023

Pogoda pierwszego dnia wiosny 2023 nie będzie nas rozpieszczać - synoptycy prognozują tego dnia temperaturę dochodzącą do 8°C w dzień i 3°C w nocy w centralnej Polsce. W woj. małopolskim termometry wskażą, według prognoz, temperaturę 5°C.

Tradycje związane z pierwszym dniem wiosny

Dzień Wagarowicza

Ta nieformalna tradycja (do której obchodów nie zachęcamy) jest prawdopodobnie znana wszystkim uczniom w Polsce. Polega na uchyleniu się od obowiązku nauki przez młodzież właśnie pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. Przyczyną chęci ucieczki z lekcji jest zazwyczaj wiosenna, ciepła pogoda. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, uczniowie zamiast pójść do szkoły, wolą spędzić czas na świeżym powietrzu i łapać promienie wiosennego słońca. By zapobiec obchodom tego “święta”, wiele szkół decyduje się na poluźnienie 21 marca planów lekcji i organizację imprez lub wyjść poza mury placówki.

Topienie Marzanny

Marzanna to w tradycji słowiańskiej bogini zimy i śmierci, ale także odrodzenia. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem (kultywowanym w niektórych regionach Polski do dziś), stworzoną na podobieństwo bogini kukłę, zazwyczaj wypełnioną słomą, palono lub topiono właśnie pierwszego dnia wiosny. Pozbycie się kukły miało zapewnić obfite plony w nadchodzącym roku. Marzannę, zwaną także Mareną, Moraną, Morą, Śmiercichą czy Śmiercią, owijano białym płótnem, przyozdabiano biżuterią i wstążkami. W “ostatnim spacerze” kukle towarzyszył cały orszak, a ją samą maczano w każdej napotkanej kałuży czy mijanym zbiorniku wodnym. Wieczorem młodzież wyprowadzała Marzannę ze wsi, podpalała i wrzucała do wody.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska