Średnio 60 skarg dziennie wpływa do urzędów skarbowych lub przez Krajowy Telefon Interwencyjny - czytamy w najnowszym raporcie opublikowanym Bankier.pl. Okazuje się, że Polacy donoszą na sąsiadów, pracodawców, kontrahentów czy wynajmujących mieszkanie. Wprawdzie Dolny Śląsk może nie należy do czołówki, jeżeli chodzi o liczbę donosów, ale w minionym roku znacznie ich przybyło.
Według danych zebranych przez Bankier.pl średnia liczba donosów składanych w województwach waha się od tysiąca do niemal 4 tysięcy rocznie. Najwięcej, bo ponad 3 tys. w ciągu 9 miesięcy ubiegłego roku, złożyli mieszkańcy pomorskiego. Dolnoślązacy złożyli w całym ubiegłym roku blisko 730 skarg, podczas gdy rok wcześniej było ich 435.
Polacy najczęściej donoszą o: prowadzeniu niezarejestrowanej działalności gospodarczej (dotyczy to najczęściej mechaniki pojazdowej, usług kosmetycznych i handlu samochodami), niewydawaniu paragonu fiskalnego, nielegalnym handlu w sieci, niewystawianiu faktur, zatrudnianiu na czarno, nieodprowadzaniu podatków z najmu, wypłacaniu pensji „pod stołem”, organizacji nielegalnego hazardu, czy o sprzedaży podróbek. To tylko najczęstsze powody donosów, a ich lista, za które fiskus może zlecić kontrolę, jest znacznie dłuższa.
- Wszystkie donosy są poddawane analizie. Informacje o nieprawidłowościach zawarte w donosach potwierdzają się tylko w niewielkim stopniu. Znaczna ich część wynika z wewnętrznych konfliktów pomiędzy podatnikami lub konkurencją - komentuje dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Leszek Bielecki w rozmowie z Bankier.pl.
Jak podają Izby Administracji Skarbowych, coraz chętniej Polacy zgłaszają donosy za pomocą Krajowego Telefonu Interwencyjnego. Dla przykładu w samym tylko Wrocławiu do urzędów za pośrednictwem IAS złożono w 2019 roku 295 informacji sygnalnych, a przez KTI - 432. Alternatywą jest złożenie skargi listownie, drogą elektroniczną lub osobiście. Informacja powinna zawierać dowody, które pozwolą organowi podatkowemu na weryfikację oskarżeń.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?