Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprowadzony samochód na firmę - czy to się opłaca?

materiał partnera
Nie słabnie zainteresowanie autami sprowadzanymi z zagranicy. Z końcem września 2017 r. przyjechało ich do Polski aż 709 081[1]. Część z nich kupowana jest przez polskich przedsiębiorców, którzy później rozliczają motoryzacyjne zakupy w kosztach firmy. Czy taka transakcja się opłaca? Sprawdzamy i radzimy, jak bezpiecznie kupić auto od zachodnich sąsiadów.

Najczęściej po używane samochody jeździmy do Niemiec. Rynek motoryzacyjny jest tam największy w Europie, a ponadto oferowane auta słyną z dobrego wyposażenia i niezawodności związanej z utrzymaniem w doskonałym stanie. To właśnie solidność, a także atrakcyjne ceny przyciągają kupujących. Najchętniej wybierane są bowiem egzemplarze mające 11 lat i 8 miesięcy marek niemieckich, francuskich i japońskich, choć wzrasta także popularność pojazdów koreańskich. Z kolei, od lat liderami wśród modeli są: Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra[2].

Jaki podatek od sprowadzonego auta?

Mimo iż w Niemczech, a także całej Unii Europejskiej aut jest naprawdę dużo i nie trudno o znalezienie atrakcji cenowej, to trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach związanych ze sprowadzeniem samochodu. Do ceny zakupu trzeba bowiem doliczyć m.in dojazd, podatek akcyzowy, a także transport pojazdu do kraju. Różnica w cenie może jednak wynieść nawet kilka tysięcy złotych, więc transakcja i tak okazuje się być opłacalna. Jest ona korzystna szczególnie dla przedsiębiorców, którzy chcą kupić auto na firmę i są płatnikami VAT. Wtedy warto zainteresować się zakupem w ramach wewnątrzwspólnotowego nabyciu towarów (WNT) w kraju Unii Europejskiej. Auto kupuje się wtedy za kwotę netto, która widnieje na fakturze, a potem odprowadza się podatek VAT w kraju.

Auto z zagranicy i podatek VAT

By to było możliwe trzeba jednak wybrać samochód, który spełni określone warunki. Ważny jest wiek auta, a także jego przebieg, ponieważ pojazd musi zostać kupiony jako nowy. Powinien, więc nie mieć przekroczonych 6 tys. km przebiegu lub nie mieć więcej niż 6 miesięcy od momentu dopuszczenia do użytku. Kontrahent musi być także uprawniony do wystawienia faktury. Wyszukiwanie właściwego samochodu można sobie jednak ułatwić, zwracając uwagę na oferty z podanymi kwotami netto w serwisach, takich jak np. Autoscout24.pl. W Unii Europejskiej można także kupić samochód na firmę na zasadach ogólnych, gdy transakcja dotyczy używanych czterech kółek sprzedawanych przez osobę prywatną, która nie jest płatnikiem VAT lub od sprzedającego, który wystawi fakturę VAT-marża. Przed zakupem samochodu trzeba pamiętać także o tym, by dokładnie sprawdzić pojazd i jego dokumenty. Do zarejestrowania samochodu w kraju konieczne będzie także spisanie umowy lub potwierdzenie transakcji fakturą. Po przetransportowaniu auta do kraju będą jeszcze czekały formalności związane z opłacaniem akcyzy, podatku VAT (jeśli zachodzi taka konieczność), przeglądem technicznym, a następnie rejestracją. Te procedury można pominąć, jeśli kupujemy auto od handlarza, które już zostało sprowadzone do kraju, jednak nie można mieć wtedy pewności, co do stanu technicznego pojazdu.

________________________________________
[1] https://www.samar.pl/__/3/3.a/95557/3.sc/11/Wrzesie%C5%84-2017---podsumowanie-trzech-kwarta%C5%82%C3%B3w.html?locale=pl_PL
[2] https://www.samar.pl/__/3/3.a/95557/3.sc/11/Wrzesie%C5%84-2017---podsumowanie-trzech-kwarta%C5%82%C3%B3w.html?locale=pl_PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska