Sport i rekreacja stanowią skuteczną formę przeciwdziałania patologiom społecznym

PS
Udostępnij:
Sport i rekreacja stanowią skuteczną formę przeciwdziałania patologiom społecznym – to wniosek płynący z reportażu filmowego przygotowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości”. Autorzy filmu spędzili wiele godzin z młodymi sportowcami, także podopiecznymi jednego z ośrodków wychowawczych.

„Podczas grania zapominam o moich problemach. Odreagowuję stres, który siedzi we mnie”, „Osobą, która poskramia nas na treningu, jest trener. Zwraca szczególną uwagę na to, aby nie faulować umyślnie czy złośliwie” – to tylko niektóre zdania, które padają z ust młodych sportowców, uprawiających boks i piłkę nożną, a także podopiecznych ośrodka wychowawczego w gminie Jaworze na południu Polski.

– Wszyscy bohaterowie zgodnie podkreślali, że sport odgrywa w ich życiu istotną rolę, pozwala kształtować charakter, odreagować stres i oderwać się od problemów codzienności. W reportażu zawarte zostały także wypowiedzi trenerów i opiekunów, którzy spędzając dużo czasu ze swoimi podopiecznymi mają na nich niebagatelny wpływ, nie tylko przyczyniając się podnoszenia stricte sportowych umiejętności. Często potrafią stać się autorytetami, swego rodzaju mentorami, wskazującymi właściwe wzorce postępowania – mówi Marcin Nikiel, koordynator kampanii.

Ogólnopolska kampania, sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości, skupia się na propagowaniu aktywnych form spędzania czasu. Sport pełni funkcję wychowawczą, kompleksowo sprzyja zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy oraz popełnianiu przestępstw. Polega na działaniu wspierającym rodziny zagrożone dysfunkcyjnością, w szczególności w zakresie profilaktyki. To również właściwy kierunek takiego wychowania dzieci i młodzieży, które prowadzi do przyjmowania poprawnych postaw społecznych i obywatelskich.

Główny cel kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” zgodny jest zarazem z nadrzędnym założeniem skutecznego przeciwdziałania przyczynom przestępczości w ramach stosownego programu Funduszu Sprawiedliwości. Ściśle wiąże się z redukowaniem poziomu patologii społecznych, m.in. uzależnień od substancji chemicznych wśród młodych ludzi wraz z maksymalnym ograniczeniem coraz częściej występujących współcześnie uzależnień od nowych multimediów.

Więcej informacji i aktualności na temat kampanii „TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości” dostępnych jest na dedykowanej stronie internetowej pod adresem www.takdlasportu.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Materiał oryginalny: Sport i rekreacja stanowią skuteczną formę przeciwdziałania patologiom społecznym - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie