Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solaria są bezpieczne, ale lepiej nie przesadzać

Anna Szejda
Piotr Goraj ukończył kurs z zakresu światłoterapii. Woli tę nazwę od opalania w solariach
Piotr Goraj ukończył kurs z zakresu światłoterapii. Woli tę nazwę od opalania w solariach Tomasz Hołod
Na 157 skontrolowanych łóżek opalających tylko 26 nie przekraczało niebezpiecznego dla zdrowia poziomu promieniowania 0,3 W/m2 (wat na metr kwadratowy) - wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- W 9 na 16 województw, w tym również na Dolnym Śląsku, wszystkie skontrolowane solaria przekraczały dopuszczalny poziom promieniowania UV - dodaje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Podczas kontroli solariów, salonów kosmetycznych, klubów fitness czy salonów fryzjerskich, które oferują klientom łóżka opalające, okazało się również, że w wielu miejscach brakowało ostrzeżeń o treści: "Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji rak skóry", "Noś gogle ochronne", "Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie".

Jesień i zima sprzyjają wizytom w solariach. Jak unikać miejsc, które mogą okazać się dla nas szkodliwe?

- Już po wejściu powinniśmy zorientować się, czy trafiliśmy do dobrego solarium - mówi Piotr Goraj, menedżer "Sun Tower". - Salon może otworzyć każdy. Jeśli obsługa nie zadaje klientowi pytań, np. na temat przyjmowanych leków, lub zgadza się, żeby osoba o jasnej karnacji od razu położyła się na 15 minut, to takie miejsce powinniśmy omijać.

Klient ma małe możliwości, aby sprawdzić, w jakim stanie jest sprzęt.

- Jeśli solarium ma nowości, np. orzeźwiająca bryza wodna i aromatyczny zapach podczas opalania, możemy mieć pewność, że należy do nowszej generacji - twierdzi Dominik Wrzos, szef solarium "Miami".

Poziom promieniowania 0,3 W/m2 (zalecany przez Unię Europejską) możemy natomiast odczytać z napisów na lampach: 0,3; 3 czy point 3.

Opinia lekarza:

Dr Piotr Pluciński, dermatolog: - Nie jestem ani zwolennikiem, ani zagorzałym przeciwnikiem solarium. Ważne, aby korzystać z niego z rozsądkiem. Bo dopiero po wielu latach może się okazać, że brak umiaru doprowadził do raka skóry. Zbyt częste wizyty w solariach i zbyt długie naświetlanie przyczyniają się też do szybszego starzenia skóry. Jedyna korzyść, jaką dają te urządzenia, to lepsze samopoczucie, gdy zyskamy opaleniznę. Nie uważam, że dzięki nim zimą czy wiosną pozyskujemy witaminę D3 czy że leczą niektóre choroby skóry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska