- Wierzymy w długoterminowy wzrost szeroko pojętego rynku mieszkaniowego, dlatego chcemy skupić większość zasobów spółki na dynamicznym rozwoju tego segmentu. Stawiamy sobie za cel osiągnięcie rocznej sprzedaży na poziomie 3100 lokali w 2025 roku. Zrealizujemy go poprzez rozbudowę i uatrakcyjnienie oferty między innymi dzięki zastosowaniu na wybranych inwestycjach nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz rozszerzenie oferty w segmencie standard plus i wyższym. Nie wykluczamy także rozpoczęcia działalności w kolejnych miastach – mówi cytowany w opublikowanej strategii Andrzej Oślizło, prezes Develii. Jak podkreślił - rozwój w perspektywicznych obszarach nabierze tempa między innymi dzięki sprzedaży posiadanych aktywów komercyjnych.
Brylantem w koronie tych aktywów jest właśnie Sky Tower we Wrocławiu. Jedną z głównych przyczyn zmiany – jak wynika ze strategii - jest nie satysfakcjonująca wycena nieruchomości komercyjnych (powierzchnie biurowe i handlowe) należących do Develii i spodziewana strata za 2020 rok sięgająca nawet 140 mln złotych.
Jak zapowiedział w strategii prezes Oślizło, w tym roku deweloper stawia sobie za cel przygotowanie do sprzedaży budynku Sky Tower, a na przełomie 2021 i 2022 r. sprzedaż biurowca Wola Retro w Warszawie. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży tych nieruchomości mają posłużyć inwestowaniu zakup gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe oraz w segment najmu instytucjonalnego w największych miastach w Polsce w tym we Wrocławiu i ich realizację. Zarządzający grupa liczą, że sprzedaż mieszkań ma w naszym kraju do 2025 roku rosnąć średnio o 18 proc. rocznie. Po zmianach, 85 proc. kapitału grupy ma być zaangażowane właśnie w mieszkaniówkę.
Ile za Sky Tower? Develia jak na razie nie ujawnia szczegółów przygotowań do sprzedaży wrocławskiego wysokościowca, ani jego wyceny. Z informacji ujawnionych przez dewelopera (wtedy LC Corp) przed siedmioma laty wiemy, że jego budowa kosztowała ponad 1 mld złotych. Deweloper ujawnił obecnie tylko, że wycena Sky Tower na rynku nieruchomości komercyjnych w skutek pandemii spadła w 2020 roku o około 150,8 mln złotych.
Budowa Sky Tower rozpoczęła się w kwietniu 2008 roku. Wielofunkcyjny zespół budynków, dominujący od blisko dekady nad miastem, to inwestycja jednego z najbogatszych Polaków, Leszka Czarneckiego. W kompleksie, który składa się z trzech budynków znajdą się przestrzenie mieszkalne, handlowe, usługowe i biurowe. Łącznie daje to 66 tys. mkw powierzchni użytkowej, zdecydowanie dominuje w nim jednak powierzchnia biurowo-handlowa. W czasie budowy – którą na krótki czas przerwano - zmienił się projekt gmachu, obniżono wieżę, zmniejszono ilość budynków z sześciu do trzech. Sky Tower powstał w miejscy wyburzonego Poltegoru.
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach. Od 2007 r. Develia (wówczas LC Corp) jest spółką notowaną na giełdzie w Warszawie. Develia zrealizowała dotychczas 86 obiektów, w tym 79 projektów mieszkaniowych oraz 7 komercyjnych. We Wrocławiu do największych obok Sky Tower należą Arkady Wrocławskie.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?