Skarpetki sportowe damskie – jak dobrać do rodzaju treningu?

Materiał informacyjny eprosport.pl
W sporcie każdy detal ma znaczenie. Wygodne buty i odpowiednio dobrane skarpetki sportowe mogą wpłynąć nie tylko na wygodę, ale też wyniki i bezpieczeństwo sportowca. Gryzące, niewygodne, zsuwające się ze stopy będą irytować przez cały trening. Dobrane do preferencji oraz rodzaju aktywności staną się niewyczuwalne. Czy istnieje model uniwersalny, który nada się do każdego sportu? Jak dobrać sportowe skarpetki damskie do treningu? O tym w poniższym artykule.

Rodzaje skarpet sportowych

Na rynku znajdziemy szeroki wybór skarpetek. Wśród modeli dedykowanych aktywnym kobietom znajdują się zarówno klasyczne modele do kostek, łatwe do ukrycia w butach skarpetki stopki, jak i skarpety sportowe długie. Ten element garderoby może być również wykonany z różnych materiałów. W sprzedaży dostępne są skarpety termoaktywne wykonane z oddychających włókien syntetycznych oraz skarpety bawełniane (popularne również do noszenia na co dzień).

Wybierając skarpetki sportowe damskie, równie ważna jest ich konstrukcja oraz sposób wykonania. Istnieją modele ze wzmocnieniami (na piętach i palcach) oraz poduszeczkami amortyzującymi, a także takie z właściwościami antybakteryjnymi czy płaskimi szwami. Na wygodę użytkowania skarpet sportowych wpływają ściągacze i ich rozmieszczenie. To one decydują o tym, czy skarpeta pozostaje na swoim miejscu.

Skarpetki sportowe damskie – jakie powinny być?

Kupując skarpetki sportowe warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  1. Materiał – bawełna jest cenionym materiałem przyjaznym dla skóry, jednak słynie ze swojej zdolności do absorbowania potu, co nie jest pożądane. W większości przypadków lepiej sprawdzą się sportowe skarpetki z materiałów oddychających, które są szybkoschnące.
  2. Długość – w tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji. Jednak skarpety sportowe długie damskie to dodatkowa ochrona przed otarciami, która niekiedy jest po prostu niezbędna.
  3. Przyleganie – skarpety sportowe powinny być idealnie dopasowane do stopy. Za luźne będą się przesuwać i marszczyć, co zwiększa ryzyko powstawania otarć.
  4. Trwałość i jakość wykonania – ubrania sportowe zwykle narażone są na bardziej ekstremalne użytkowanie niż rzeczy, które nosimy na co dzień. Dodatkowo, podlegają częstemu praniu. Kupując skarpetki sportowe nie warto oszczędzać. Tanie, słabo wykonane modele mogą nie przetrwać zbyt wielu treningów.

Test długodystansowy - jakie skarpety do biegania?

Skarpetki damskie sportowe do biegania powinny być maksymalnie wygodne. Trasy biegaczy są zwykle wielokilometrowe, dlatego skarpety, które będą zbyt uciskać stopy lub wręcz przeciwnie, notorycznie zsuwać się, nie zdadzą egzaminu. W tym przypadku istotne będą wzmocnienia. Newralgicznym punktem podczas bieganie jest np. miejsce pod łukiem stopy.

Nawet w najlepszych butach stopy, podczas intensywnego biegania, będą się pocić. Z tego względu lepiej wybrać skarpetki damskie sportowe wykonane z zastosowaniem nowoczesnych technologii i materiałów oddychających oraz szybkoschnących.

Optymalna i najpopularniejsza długość skarpet do biegania to ta b. Jeśli jednak Twoje buty lub osobiste preferencje wymuszają inną, nic nie stoi na przeszkodzie. Komfort i wygoda podczas biegania są najważniejsze.

Punkt oparcia - jakie skarpety do jogi i pilatesu?

Jednym z kluczowych aspektów podczas treningów jogi i pilatesu jest zachowanie balansu. Stopy odgrywają w tym kluczową rolę. Stanowią punkt oparcia. Dlatego w tym wypadku wspaniale sprawdzą się skarpetki antypoślizgowe, które zapewnią lepszą przyczepność do podłoża. Jednocześnie nie utrudnią bezpośredniego kontaktu z podłogą.

Skarpetki zwiększające stabilność przyczynią się do osiągnięcia oczekiwanego poczucia relaksu, skupienia, harmonii. Warto także zwrócić uwagę na estetykę produktu. Ćwiczenie bez butów zwiększa ekspozycję skarpetek, więc dobranie modelu do preferencji uprzyjemni trening.

Wśród kobiet uprawiających pilates popularne są skarpetki stopki. Damskie sportowe skarpety przede wszystkim nie powinny utrudniać treningu. Stopki to dobry wybór, o ile wybrany model poprawnie trzyma się stopy i przy wykonywaniu ćwiczeń nie spada z pięty. Panie bardzo je lubią, ponieważ są lekkie i dyskretne, sprawiają, że nogi wyglądają zgrabnie.

Waga ciężka - jakie skarpety na siłownię?

Niezależnie od tego, czy na siłowni stawiamy na trening siłowy, czy trening cardio, takie ćwiczenia to intensywny wysiłek, przy którym można mocno się spocić. Mimo to skarpety bawełniane na siłowni nie są wykluczone. Jako że jest to aktywność indoorowa (zamknięta wewnątrz budynku) szybkie schnięcie materiału nie odgrywa aż tak dużego znaczenia. Nie ma np. ryzyka doprowadzenia do wychłodzenia. Wybierając sportowe skarpetki damskie na siłownię, należy zastanowić się, jaki materiał da nam większy komfort.

Dobrze, jeśli skarpety na siłownię będą oddychające i odpowiednio wzmocnione. Mogą być nieco grubsze w okolicy pięty i łuku stopy. To miejsca najbardziej narażone na przetarcia, więc wzmocnienie w tych miejscach zwiększy wytrzymałość.

Źle dobrane skarpety mogą sprawiać, że używanie butów treningowych stanie się niewygodne. Niekiedy są też przyczyną otarć czy ran. Odpowiednia para skarpet to gwarancja komfortu, który przekłada się na lepsze wyniki i większą satysfakcję w sporcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska