Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd do Wrocławia przyjechały "słoiki"? Te statystyki mogą zaskakiwać, bo przeprowadzają się do nas ludzie z całej Polski

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Skąd do Wrocławia przeprowadziło się w 2022 roku najwięcej osób?Przejdź dalej, żeby się dowiedzieć >>>>>
Skąd do Wrocławia przeprowadziło się w 2022 roku najwięcej osób?Przejdź dalej, żeby się dowiedzieć >>>>>Pawel Relikowski / Polska Press
W latach 2012 - 2022, liczba przyjeżdżających na stałe do Wrocławia osób diametralnie wzrosła. Co więcej, nasze miasto jest coraz chętniej wybierane przez mieszkańców nie tylko Dolnego Śląska, ale też innych województw. Skąd do Wrocławia przeprowadziło się najwięcej osób? Tego dowiecie się z tekstu poniżej.

Choć samo określenie "słoiki" w pierwotnej wersji miało raczej pejoratywny wydźwięk, wiele osób z dumą mówi tak o sobie. Przyjazd do nowego miejsca, osiedlenie się w innym niż rodzinne mieście stanowi nie lada wyzwanie. Wewnętrzni migranci wybierają właśnie miasto Wrocław na nowe miejsce do życia.

Wrocław przyciąga mieszkańców z całej Polski

W przypadku Wrocławia można powiedzieć, że doszło do umocnienia jego pozycji na liście miast, które są celem migracji w Polsce. Do stolicy Dolnego Śląska na stałe przeprowadzają się już nie tylko świdniczanie, jeleniogórzanie, legniczanie czy oławianie. Tak było w 2012 roku.

10 lat później Wrocław jest miastem pierwszego wyboru przy wyprowadzce z gminy m.in. w Krotoszynie, Rawiczu, Ostrowie Wielkopolskim, Kępnie, Wieluniu, Wieruszowie, Radomsku, Namysłowie, Kluczborku, Brzegu i Nysie.

- W 2022 roku gminę zameldowania zmieniło 436 tys. mieszkańców Polski. Wliczamy w to migrację między dzielnicami Warszawy, Wrocławia, Poznania i Łodzi. Z tego 58 tys. przyjechało do 10 najpopularniejszych miast na prawach powiatu - mówi Szymon Pifczyk, właściciel strony Kartografia Ekstremalna na Facebooku.

Skąd do Wrocławia wyprowadziło się najwięcej osób? Sprawdź!

W galerii zamieściliśmy liczby osób z danych powiatów czy miast, które zdecydowały się na stały pobyt we Wrocławiu. Ujęte są głównie powiaty z kilku województw w Polsce, ale te statystyki mogą was zdziwić!

Wrocław był drugim najchętniej wybieranym miastem w Polsce, zaraz po Warszawie. Do stolicy przeniosło się 20,6 tys. osób. Nasze miasto uplasowało się na podium z liczbą 6,8 tys. nowych mieszkańców. Pozostałe miasta w rankingu to: Kraków (6,3 tys.), Poznań (5,3 tys.), Gdańsk (4,2 tys.), Łódź (3,7 tys.), Szczecin (3,4 tys.), Lublin i Katowice (po 2,5 tys.) oraz Rzeszów (2,1 tys.).

- Największą zmianą jest ogromne umocnienie się Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska zyskała całe południowe lubuskie i wielkopolskie (kosztem Poznania) oraz okręg rybnicki w śląskim (kosztem Katowic i Krakowa) - dodaje Szymon Pifczyk.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska