Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki pomysłów na Wrocław. Będzie parking na Kazimierza Wielkiego i przejście na rondzie Reagana?

Malwina Gadawa
Aż 807 projektów zgłoszono do tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. To prawie dwa razy więcej niż przed rokiem. Tego, ile z nich zostanie poddanych pod głosowanie, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy. Do tego czasu wszystkie projekty mają zostać zweryfikowane. A niektóre są bardzo rewolucyjne. Wrocławianie proponują np. budowę przejść dla pieszych na pl. Dominikańskim czy rondzie Reagana. Albo zamianę dwóch z trzech pasów ulicy Kazimierza Wielkiego na... parking.

Najwięcej, bo aż 196 projektów zgłoszonych przez wrocławian dotyczy zieleni i rekreacji, 160 to projekty drogowe, a 159 - dotyczące pieszych i rowerzystów.

Kolejny etap zmian dla cyklistów zakłada projekt Rowerowy Wrocław. Jego autorzy przed rokiem zdobyli rekordowe poparcie głosujących. Teraz chcą wyznaczenia pasów rowerowych na ul. Świdnickiej, pl. Orląt Lwowskich, ul. Sienkiewicza, Kochanowskiego i Grabiszyńskiej. Miały powstać kosztem pasów dla samochodów. Inwestycję wyceniono na 2 mln zł.

Są też plany budowy przejść dla pieszych na placu Dominikańskim i ul. bł Czesława (pomiędzy Galerią Dominikańską a ul. Oławską), przy moście Grunwaldzkim od strony Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na rondzie Reagana, na skrzyżowaniu Legnickiej z Nabycińską czy na ulicy Nowy Świat przy skrzyżowaniu z Odrzańską, Grodzką z Mostem Pomorskim.

Wracają też pomysły remontu zabytkowego autobusu Fredruś czy demontażu bramek na Wyspie Słodowej.

Jest też projekt dotyczący przywrócenia pieszym chodników na Sępolnie, zajętych dziś przez parkujące samochody. Nowe parkingi miałyby powstać na części przydomowych ogródków, w miejsce szpetnych wiat. Za to na chodnikach obowiązywałby zakaz zatrzymywania.

Autor projektu "Parkowanie na Kazimierza Wielkiego" proponuje, by parkingi powstały kosztem pasów ruchu. "Id Łaciarskiej do Gepperta dwa z trzech pasów przeznaczyć na parkowanie skośne oraz jeden z pasów po przeciwnej stronie od Krupniczej do Świdnickiej na parkowanie równoległe" - precyzuje.

Kolejny pomysł, to ustawienie w mieście "rzeźb z przymrużeniem oka, zamówionych u wrocławskich artystów pomników". Miałyby przedstawiać siedem grzechów głównych. - To wspaniałe tematy do przedstawienia figuratywnych bądź abstrakcyjnych niewielkich rzeźb. Ustawionych na metrowych postumentach lub bezpośrednio na ziemi. Wyobraźcie sobie piknik przy rzeźbie przedstawiającej nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - czytamy w uzasadnieniu.

Wśród zgłoszonych projektów jest także ten dotyczący odtworzenia dawnego pomnika Zwycięzcy na Stadionie Olimpijskim lub postawienia pomnika Romana Dmowskiego. W ramach WBO 2015 mogłaby powstać także aplikacja na telefony komórkowe, połączona z portalem internetowym, gdzie każdy mieszkaniec Wrocławia będzie mógł zgłaszać dostrzeżone naruszenie porządku publicznego.

Teraz projekty będą weryfikowane. O wynikach zostaną poinformowani wszyscy autorzy pomysłów na miejskie inwestycje. W maju rozpocznie się etap konsultacji, w trakcie którego projekty będą mogły zostać poprawione. Głosowanie planowane jest na przełom września i października 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska