Dzioborożec palawiański to mało znany, zagrożony gatunek ptaka z Filipin. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Lasy w Palawanie, gdzie żyje, są karczowane, ptaki tracą więc swoje siedliska.
W niewoli występują one w zoo w Atenach, Pradze, Pilźnie, Dubaju i Wrocławiu. Jednak tylko u nas udało się je rozmnożyć już po raz czwarty.
- Nasze doświadczenie w tym względzie może również okazać się bezcenne, ponieważ w tym roku nasze ptaki zostały przeprowadzone i zamiast dziupli dostały budkę. Okazało się, że wcześniejsze obserwacje przyniosły pożądany efekt, bo ptaki zaakceptowały nowy dom i odchowały aż trójkę piskląt – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zoo Wrocław.
Teraz opiekunowie zwierząt będą się dzielić swoim doświadczeniem dalej.
- Na Filipinach żyje 16 gatunków dzioborożców, a jednym z bardziej zagrożonych wyginięciem jest palawański, którego my z sukcesem od kilku lat hodujemy. To gatunek, który jest doskonałym modelem do dalszych działań ochroniarskich. Jego najbliższy krewny – dzioborożec z wysp Sulu, przetrwał w szacowanej liczbie 19-22 osobników. Nasze doświadczenie będzie bezcenne przy ratowaniu tego gatunku, bo one bardzo podobnie się gnieżdżą i mają bardzo podobny behawior. Zakładam, że jesteśmy w stanie powtórzyć nasz sukces hodowlany na jeszcze bardziej zagrożonym gatunku. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes zoo Wrocław.
Na Filipinach rusza właśnie nowy program ochrony zwierząt, który obejmie między innymi dzioborożce palawiańskie.
We wrocławskim zoo te ptaki zobaczyć będzie można jesienią. Obecnie, z powodu remontu ptaszarni, przebywają na zapleczu.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?