Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Scorpio Politechniki Wrocławskiej z misją w USA

Błażej Organisty
Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują łaziki od 2013 roku
Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują łaziki od 2013 roku Błażej Organisty
Po pustyni porusza się jak ryba w wodzie, a w bazie marsjańskiej w Utah czuje się jak w domu. Pobiera próbki gleby, zbiera narzędzia i rozwozi je do astronautów. W czerwcu ocenią go eksperci ze Stanów Zjednoczonych.

Baza marsjańska na pustyni w Utah, USA, to miejsce corocznego konkursu University Rover Challenge na najsprawniejszy łazik. W tym roku po pustynnym piasku przejedzie 36 modeli skonstruowanych przez studentów z całego świata. W zawodach weźmie udział koło naukowe Off-road, działające przy Politechnice Wrocławskiej. Przed przedstawicielami stowarzyszenia Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa, studenci z Wrocławia zaprezentują piąty model Scorpio.

Scorpio N potrafi samodzielnie pokonać trasę z przeszkodami na pustyni. Przy pomocy wbudowanej kamery rozpozna piłkę tenisową i podąży w jej kierunku. Jest wyposażony w GPS i system laserowego pomiaru odległości. – To pierwsza konkurencja, tak zwany przejazd autonomiczny – wyjaśnia Damian Krawczyk, prezes koła i konstruktor zawieszenia, student III roku na kierunku automatyka i robotyka.

Scorpio potrafi jeszcze kilka innych rzeczy, co musi udowodnić w pozostałych trzech konkurencjach. Przy pomocy wiertła pobiera próbkę gleby i mierzy jej temperaturę czy wilgotność. Studenci sterują nim tak, aby doholował przyczepkę do zbiornika z paliwem i przy pomocy ramienia przelał benzynę do kanistra. Scorpio z powodzeniem pozbiera narzędzia rozsypane na pustyni i jak najszybciej dowiezie je do kukieł imitujących astronautów. – Jesteśmy zamknięci w pomieszczeniu. Widzimy tylko obraz z kamery, a łazikiem sterujemy przy pomocy pada do Xboxa – opowiada Krawczyk.

Zwrotny, szybki, wytrzymały i lekki musi być łazik, aby wykonać wszystkie konkurencje na pustyni. Jest zbudowany z aluminium, włókna węglowego, poliamidu i innych tworzyw sztucznych. Jeździ na prąd z maksymalną prędkością 20 km/h. Każde koło jest napędzane przez oddzielny silnik. Scorpio N waży 45 kilogramów. Jest wart 15 tysięcy dolarów, ale studenci wydają na cały projekt więcej pieniędzy. – Rok pracy i wyjazd to koszt około 200 tys. złotych – zdradza lider koła Off-road. Lwią część kosztów pokrywa uczelnia, pomagają także sponsorzy, ale pieniędzy nigdy za wiele. Do Stanów poleci 12 z 60 członków koła. Studenci Politechniki zbierają na wyjazd w internecie: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1384,lazik-scorpio-na-podboj-marsa. Do końca zbiórki zostało 10 dni.

W zawodach zaplanowanych na 1-3 czerwca weźmie udział 5 drużyn z Polski, w tym dwie z Wrocławia. Oprócz Politechniki, łazik pokaże także Continuum Rover Team Uniwersytetu Wrocławskiego, który rok temu zdobył III miejsce w ogólnej klasyfikacji. Tytułu bronią studenci Politechniki Rzeszowskiej. Najlepszy wynik koła naukowego Off-road z Wrocławia to II miejsce na zawodach w 2013 roku.

Skład koła naukowego Off-road: Damian Krawczyk, Aleksander Dziopa, Dariusz Mierzejewski, Justyna Pelc, Joanna Kokot, Krzysztof Szybiński, Tobiasz Ziątkowski, Bazyl Kupka, Dariusz Domański, Zbigniew Baliś, Aleksandra Mrozek, Piotr Torchała, Michał Muszyński, Mateusz Kryszczak, Mateusz Hernik, Anna Maria Wójcik, Maciej Piorun, Wojciech Kurzyp, Karol Kapera, Bartłomiej Ostrowski, Filip Gawluk, Adrian Krzemiński, Łukasz Śmierzchała, Kamil Grzybek, Anna Tchórzewska, Paweł Piszko. Zespół składa się z konstruktorów, mechaników, elektroników, programistów, chemików i marketingowców.

https://www.youtube.com/watch?v=CHgskn_2TtA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska