Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sami swoi" i Lubomierz. Zobaczcie, jak dziś wygląda filmowe miasteczko! ZDJĘCIA

Justyna Orlik
Justyna Orlik
W filmie wykorzystano kadry, pochodzące z Lubomierza, m.in. w scenie, w której Pawlak jedzie po swojego brata Johna i obaj znajdują się przez chwilę w rynku
W filmie wykorzystano kadry, pochodzące z Lubomierza, m.in. w scenie, w której Pawlak jedzie po swojego brata Johna i obaj znajdują się przez chwilę w rynku Justyna Orlik
Ostatnio znów zrobiło się głośno o "Samych swoich" za sprawą prequelu komedii, której reżyserią zajmie się Artur Żmijewski. Przyglądamy się zatem temu, jak dziś wygląda niewielkie miasto na Dolnym Ślasku, które stało się stolicą Kargula i Pawlaka. Czy bardzo zmieniło się przez lata? Zobaczcie, to idealny cel weekendowych wycieczek.

Sami Swoi i kadry z Lubomierza

Film Chęcińskiego znają dobrze i duzi, i mali, którzy wspólnie zasiadają przed telewizorami, żeby poznać historię Polaków zza Buga, którzy przyjeżdżają po wojnie na zachód. Komedia, mimo że ma już "swoje lata" nadal jest jednym z najchętniej oglądanych przez nas filmów, bo niezmiennie bawi, a dowcip w niej zawarty ma uniwersalny charakter. W role głównym bohaterów wcielają się: Wacław Kowalski (Pawlak) i Władysław Hańcza (Kargul), czyli dwaj sąsiedzi, którzy nieustannie się ze sobą kłócą, ale w sytuacjach kryzysowych potrafią znaleźć nić porozumienia.

W filmie wykorzystano kadry, pochodzące z Lubomierza, m.in. w scenie, w której Pawlak jedzie po swojego brata Johna i obaj znajdują się przez chwilę
W filmie wykorzystano kadry, pochodzące z Lubomierza, m.in. w scenie, w której Pawlak jedzie po swojego brata Johna i obaj znajdują się przez chwilę w rynku Justyna Orlik

Reżyserem całej serii przygód Karguli i Pawlaków był Sylwester Chęciński, znany z takich filmów, jak: Wielki Szu i Rozmowy kontrolowane. W filmie wykorzystano kadry, pochodzące z Lubomierza, m.in. w scenie, w której Pawlak jedzie po swojego brata Johna i obaj znajdują się przez chwilę w rynku.

Lubomierz i kino

Daleko na zachodzie to film z 1986 roku, opowiadający o wspólnej przyjaźni i walce żołnierzy radzieckich i francuskich. Akcja filmu rozgrywa się we francuskim miasteczku (Lubomierz). Nie ma mocnych, to druga część opowieści o rodzinie Karguli i Pawlaków, w której także wykorzystano kadry z miasteczka, położonego na Dolnym Śląsku. W 2007 roku kręcono tu kadry do Tajemnicy twierdzy Szyfrów (2007) w reżyserii Adka Drabińskiego. Informacje o tym i innych filmach znajdziecie na specjalnie przygotowanych tabliczkach, które są rozmieszczone w różnych miejscach rynku.

Zabytkowy kościół i plebania

W Lubomierzu warto zwrócił również uwagę na stare rzeźby, przestawiające postaci świętych, a także kościół NMP i św. Maternusa. Obecny wygląd budowla zawdzięcza legnickiemu architektowi (Jan Jakub Scheerhofer). Wzniesiono ją w latach 1727-1730. Na uwagę zasługują też zabytkowa plebania, mury miejskie oraz niewielki cmentarz.

Będzie kontynuacja przygód o rodzinie Kargulów i Pawlaków

Komedia w reżyserii Artura Żmijewskiego będzie opowiadała o losach rodziny przed wyruszeniem z Kresów do dzisiejszej Polski. W role głównych bohaterów wcielą się Zbigniew Zamachowski i Mirosław Baka. Na ekranie nie zabraknie również Anny Dymnej, która grała młodziutką Anię, wnuczkę Pawlaka. Film ma pojawić się w polskich kinach już w 2024 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska