Rynek pracy Wrocław: obecna sytuacja i najbardziej poszukiwani pracownicy. Co zrobić, żeby znaleźć dobrą pracę?

Materiał partnera zewnętrznego lg chem wrocław
Jak wygląda obecnie rynek pracy w Polsce? To zależy przede wszystkim od regionu i rodzaju wykonywanego zawodu. W jednych województwach bezrobocie jest niższe niż w innych, tak jak istnieją zawody deficytowe oraz nadwyżkowe. Jest jednak kilka kwestii, na które szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby szukające pracy.

Rynek pracy w Polsce i we Wrocławiu

Obecna sytuacja na rynku pracy jest korzystna z punktu widzenia pracownika. Pojawia się wiele nowych ofert, a firmy robią wszystko, żeby przyciągnąć jak najwięcej kandydatów. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, obecna stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce jest najniższa od 1990 roku. Dobra sytuacja jest również w województwie dolnośląskim i samym Wrocławiu. Według danych GUS województwo dolnośląskie jest w czołówce województw o najniższym bezrobociu.

Wrocław jest również miastem, które ciągle się rozwija, dlatego w poszukiwaniu pracy przyjeżdżają tu nie tylko osoby z innych rejonów Polski, ale także z zagranicy. Miasto ściąga również nowych inwestorów, którzy widzą w nim potencjał i otwierają tu swoje firmy, tworząc tym samym nowe miejsca pracy. Na rynku działają zarówno małe lokalne przedsiębiorstwa, jak i duże międzynarodowe korporacje. W mieście jest także wiele publicznych i prywatnych ośrodków akademickich, których obecność dobrze wpływa na rozwój kulturalny oraz gospodarczy miasta.

Czytaj także: Praca Wrocław: gdzie najlepiej się zatrudnić?

Najbardziej deficytowe zawody na Dolnym Śląsku

W Polsce jest kilka grup zawodowych, których brakuje na rynku pracy. Pokrywają się one z zawodami deficytowymi na Dolnym Śląsku. Według danych zgromadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu, obejmujących pierwsze półrocze 2019 roku, wynika, że najbardziej brakuje pracowników z sektora IT, pracowników technicznych oraz specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi (HR), finansami oraz specjalistów ds. handlu, reklamy i marketingu.

Do zawodów deficytowych, które cieszą się dużym popytem wśród pracodawców, należą przede wszystkim:

  • programiści aplikacji,
  • specjaliści ds. baz danych i sieci komputerowych,
  • operatorzy maszyn i urządzeń mechanicznych,
  • operatorzy wózków jezdniowych i specjaliści ds. utrzymania ruchu,
  • inżynierowie ds. przemysłu i produkcji,
  • specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi,
  • specjaliści ds. szkoleń zawodowych i rozwoju kadr,
  • analitycy finansowi,
  • doradcy finansowi i inwestycyjni.

Co zrobić, żeby znaleźć dobrą pracę?

Pracy można szukać na wiele sposobów, jednak obecnie największą popularnością cieszą się portale typu pracuj.pl i LinkedIn, przez które można bezpośrednio aplikować do wybranej firmy. Osoby szukające ofert na konkretne stanowisko powinny także regularnie odwiedzać strony pracodawców, ponieważ można tam znaleźć aktualne dane dotyczące wymagań oraz tego, co pracodawca oferuje kandydatom. Niektóre firmy, jak LG Chem Wrocław Energy, mają nawet osobne strony czy sekcje poświęcone rekrutacji. Na www.lgchempraca.pl znajduje się zawsze aktualna lista ofert pracy, ale też informacje na temat warunków zatrudnienia, darmowych dojazdów do pracy, pakietu medycznego oraz innych dodatków socjalnych, a także artykuły poświęcone aktualnym wydarzeniom.

Czytaj także: Elektromobilność: czy samochody elektryczne to przyszłość?

Warto wybrać się także na często organizowane w dużych miastach targi pracy, gdzie nie tylko można spotkać się z pracodawcami, ale przede wszystkim złożyć CV i nawiązać bezpośredni kontakt z osobami odpowiadającymi za rekrutację w danej firmie. Podstawą znalezienia dobrej pracy jest przede wszystkim dobrze przygotowane CV, ponieważ zazwyczaj na jego podstawie dokonywana jest wstępna ocena kandydata. Najważniejsze, żeby było czytelne – powinno zawierać najważniejsze informacje, istotne z punktu widzenia pracodawcy oraz przedstawione w uporządkowany sposób.

Pracownicy działu HR odpowiedzialni za rekrutacje podkreślają, że nie ma kandydatów idealnych – oprócz wykształcenia i zdobytego doświadczenia zawodowego liczą się przede wszystkim umiejętności i nastawienie. Nawet jeśli kandydat nie spełnia wszystkich wymagań podanych w ofercie pracy, ma szansę na zatrudnienie. Najważniejsze, żeby zacząć działać!

Rynek pracy Wrocław: obecna sytuacja i najbardziej poszukiwani pracownicy. Co zrobić, żeby znaleźć dobrą pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska