Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył sezon na wynajem mieszkań. Wrocławianie dzielą się doświadczeniami. Uwaga na oszustów! "Jestem przerażona"

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
W sierpniu wzrasta zainteresowanie wynajmem mieszkań. Jak uchronić się przed oszustami?
W sierpniu wzrasta zainteresowanie wynajmem mieszkań. Jak uchronić się przed oszustami? Pawel Relikowski / Polska Press
Przełom sierpnia i września to czas, gdy młodzież wraca do szkół, a studenci zaczynają przygotowywać się do roku akademickiego na uczelniach. Duża część z nich nie pochodzi z Wrocławia, więc wynajmują lokale mieszkalne. Niektórzy nie są świadomi, jak dużo ukrytych opłat i kruczków w umowach na nich czeka.

Spis treści

Mieszkania na wynajem we Wrocławiu – studenci ruszają po "swoje" M

W sierpniu 2023 roku było o 130 procent więcej mieszkań na wynajem niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Średnia cena wynajmu za kawalerkę wynosi około 2200 zł (plus opłaty), natomiast za 2-pokojowe mieszkanie trzeba już zapłacić 2900 zł (plus opłaty). Dane pochodzą z serwisów morizon.pl i gratka.pl.

- Obecnie ofert jest od 41 do 132 proc. więcej niż rok temu, poszukujący mają więc dużo większy wybór. Klientów chcących wynająć lokal jest dziś ok. 13 proc. mniej niż rok temu. Prawie 70 proc. z nich szuka mieszkań 1- i 2-pokojowych, trudniej jest dziś znaleźć najemców na większe mieszkania, tj.3- i 4-pokojowe – mówi Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości serwisów morizon.pl i gratka.pl.

Uwaga na wynajmujących – nie zwracają kaucji i "kasują" na wszystkim!

Wrocławianie wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na facebookowej grupie "Wrocław - czarna lista lokatorów i wynajmujących". Grupa ma na celu stworzenie czarnej listy lokatorów, którzy żerują na osobach wynajmujących mieszkania i odwrotnie.

- W poście wpisujemy imię i kilka pierwszych liter nazwiska osoby, która nas oszukała. W opisie, bądź komentarzach, dokładniejszy opis – zniszczeń, opóźnień, ukrytych płatności etc. Gdy chcemy sprawdzić, czy dana osoba jest na naszej czarnej liście, w lupce (na Facebooku) wpisujemy imię osoby, której chcemy wynająć mieszkanie i wyświetla nam się lista osób o tym imieniu. Weryfikujemy nazwisko i inne dane możliwe do zweryfikowania – pisze administrator.

Forum zgromadziło już 12 tysięcy użytkowników. Najczęstszym problemem z osobami wynajmującymi mieszkania, jest brak przejrzystego rozliczenia za cały okres najmu. Niektórzy właściciele traktują kaucję jako dodatkowy czynsz.

- Ostrzegam przed wynajmem u Beaty i Krzysztofa N*********. Wynajmują mieszkania na Lipie Piotrowskiej. Mieszkanie zostało zwrócone bez szkód i posprzątane w stanie niepogorszonym. W protokole zdawczym brak uwag, a mimo to kaucja nie została zwrócona. Wysłane zostało przedsądowe wezwanie do zapłaty, ale nic to nie dało. W związku z tym sprawę zamierzam skierować do sądu. Najemcom, którzy wynajmą mieszkanie proponuję nie płacić ostatniego czynszu najmu – pisze pani Dorota.

Wielu z nich polega również na stereotypach.

- Jestem 31-letnią mama, która ma córkę w wieku 13 lat. W dalszym ciągu szukam dla nas mieszkania. Większość osób odmawia mi wynajęcia, podejrzewam, że to ze względu na mój status, mimo że jestem w stanie zapłacić z góry za rok – pisze anonimowa użytkowniczka.

Pod jednym z postów możemy również podpowiedzieć, za co jeszcze "kasować" lokatorów. "Ile pobrać opłaty za telewizor, korzystanie z altany oraz parking?" - pyta pan Damian.[/cyt]

Zobacz też:

Problemy z najemcami – właściciele mieszkań walczą z plagą

Administratorzy grupy po równo traktują zarówno najemców, jak i wynajmujących. Nie brak więc zdjęć mieszkań wyglądających, jakby przeszedł przez nie huragan. Płatności po terminie to rzecz nagminna. Nieprzestrzeganie zasad dotyczących zwierząt – również.

- Przestrzegam przed Justyną K********, jej partnerem i dzieckiem. Wynajmowali mieszkanie na Klecinie, teraz przenieśli się pod Wrocław. Jeżeli ktoś wie dokąd, to proszę o kontakt, bo sprawa sądowa jest zawieszona z powodu braku doręczenia pozwu sądowego. Z jednego psa zrobiło się 7 zwierząt (psy i koty). Syf, zalana przez zamrażarkę i dodatkowo obsikana podłoga w całym mieszkaniu, która musiała być kompletnie wymieniona – pisze anonimowa użytkowniczka.

Stan wynajmowanego mieszkania po zakończeniu okresu umowy może być różny.
Stan wynajmowanego mieszkania po zakończeniu okresu umowy może być różny. Grupa Wrocław - czarna lista lokatorów i wynajmujących

- Ostrzegam przed Sonią S****** i Tomaszem O********. Zdewastowali pięknie urządzone mieszkanie, kosztowne meble i zostawili ogromny syf. Sprawa jest obecnie w sądzie o zwrot bardzo wysokich kosztów za zniszczenia. Przez 2 lata nie sprzątali w ogóle! Bez zgody przyprowadzili psa, który zniszczył podłogę, sofę itp. Poza tym nie chcieli samodzielnie opuścić mieszkania, dopiero po telefonie na policję wyszli – mówi pani Ania.

O tym muszą pamiętać obie strony!

Jak mówią pracownicy Rendin, platformy do zawierania umów najmu, gdy pojawiają się tego typu problemy, podstawowym narzędziem do ich rozwiązania jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jest on składany podczas podpisywania umowy i zdawania mieszkania po najmie.

Prawidłowo przygotowany dokument zawiera:

  • aktualne zdjęcia pomieszczeń i ważnych szczegółów,
  • wykaz mienia znajdującego się w wynajmowanym lokalu,
  • ostatnie odczyty liczników.

- Jeśli oba protokoły, czyli ten z dnia rozpoczęcia najmu oraz ten z dnia, w którym lokator oddaje mieszkanie i opuszcza lokal, zostały prawidłowo sporządzone, możemy je wykorzystać w sporach prawnych. Trudno więc którejkolwiek stronie obrócić sytuację na swoją korzyść, jeśli dowody tego nie potwierdzają – mówi Piotr Kula z firmy Rendin.

Na co zwracać uwagę przed podpisaniem umowy najmu i podczas jej zawierania?

  • Unikaj podejrzanych lub nietypowych zapisów w umowie.
  • Uważnie analizuj dodatkowe klauzule, które mogą faworyzować jedną ze stron. Na przykład, jeśli właściciel mieszkania ma prawo do wypowiedzenia umowy w ciągu tygodnia, to warto się nad tym dobrze zastanowić.
  • Pamiętaj, że umowa i jej warunki muszą być zgodne z Ustawą o ochronie praw lokatorów.
  • Sprawdź, czy wynajmujący wykazuje odpowiednią troskę o lokatora i mieszkanie. Czasem zdarza się, że wynajmujący nie chce angażować się w naprawy czy problemy w mieszkaniu, choć powinien.
  • Bądź ostrożny w przypadku starzejącego się wyposażenia. Jeśli pralka w mieszkaniu jest stara i przestaje działać, to nie powinno być to twoje zadanie, jako lokatora, kupować nowej pralki. To jest obowiązek wynajmującego.

Są firmy eksmitujące niechcianych lokatorów

Choć dość popularnym zjawiskiem jest zajmowanie przez lokatorów mieszkania, za które nie płacą, z pomocą przychodzą firmy zajmujące się eksmisją od strony prawnej, bez użycia przemocy.

- Tylko podczas wakacji mieliśmy kilka ciekawych przypadków. 23-letnia gwiazda wynajęła apartament i zapomniała płacić. Nie miała czasu nawet odebrać telefonu. Nazbierało się 40 tys. długu. Celebryta wynajął apartament i zapomniał zapłacić od 5 miesięcy. Unikał kontaktu, nikomu nie otwierał drzwi – podają pracownicy Exmitera.

Pamiętajcie więc, żeby dobrze przemyśleć wynajem mieszkania. Zarówno jako najemcy, jak i wynajmujący.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska