Rozdęty socjal, beztroscy politycy i dodatek do pensji za... mycie rąk. Przyczyny kryzysu w Grecji

Szymon Szadkowski (AIP)
Graffiti w Atenach: Europa bez Grecji jest jak impreza. Bez narkotyków Petros Giannakouris
W ciągu kilka lat od wejścia Grecji do Unii Europejskiej (1981 rok), nastąpiło przyspieszenie rozwoju gospodarczego. Kraj odszedł od gospodarki rolnosurowcowej i skoncentrował się na usługach. Niestety, w 2009 roku nastąpił koniec okresu szybkiego wzrostu. Główną przyczyną złej sytuacji nie był jednak kryzys na rynkach światowych. Nałożył się on jedynie na fatalną sytuację kraju i przyspieszył bieg zdarzeń.

Gospodarka Grecji z powodu braku reform znajdowała się w stanie nierównowagi. Jednym z głównych problemów była niska skuteczność ściągania podatków. Natomiast rząd notorycznie przekraczał limity wydatków, a ich znaczna część była przeznaczona na transfery socjalne i wynagrodzenia w sektorze publicznym. Pracownicy otrzymywali trzynaste pensje na Boże Narodzenie a czternaste na Wielkanoc. Grecja była również liderem w kwestii rozdawania benefitów.

Przykładowo, w jednym z przedsiębiorstw sfery budżetowej oferowano dodatek za mycie rąk (420 EUR/miesięcznie). Pracownicy innej państwowej firmy otrzymywali 600 EUR miesięcznie za niespóźnianie się do pracy. W wielu przypadkach dodatki stanowiły 50 proc. wartości pensji. Greckie prawo pracy było również przyjazne dla pracowników. Część Greków mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 53. roku życia, a osoby utrzymujące się z turystyki pracowały przez 4-5 miesięcy w roku. W pozostałych miesiącach otrzymywały zasiłek, który pozwalał na dostatnie życie.

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie w Grecji było w 2009 roku i wyniosło 1 838 EUR brutto. Jeszcze w pierwszej połowie 2009 roku grecka gospodarka prosperowała poprawnie, przynajmniej na papierze. Do 2008 roku w Grecji systematycznie notowano wzrosty PKB oraz średnich wynagrodzeń. W 2002 roku dynamika średniego wynagrodzenia osiągnęła aż 11,3 proc. Rok później, w 2003 roku PKB wzrósł o 10 proc. Pierwszy spadek średniego wynagrodzenia, o 3,9 proc., nastąpił w 2009 roku. W 2013 roku przeciętna płaca spadła już o 6,4 proc. Od 2009 roku średnie płaca spadła o ponad 16 proc. Podobnie było z PKB. Pierwszy, zaledwie 1,9 proc. spadek, odnotowano w 2008 roku. Największy spadek stwierdzono w 2011 roku – o 8,2 proc. Recesja w Grecji trwa do chwili obecnej.

Grecja była jednym z nielicznych krajów europejskich, w którym minimalne wynagrodzenie przekraczało 50 proc. płacy średniej. Do 2012 roku odnotowywano systematyczne jej wzrosty. Na początku 2012 roku wynosiła ona 877 EUR, natomiast w połowie roku pierwszy raz zdecydowano się na jej obniżenie. Stało się tak za sprawą porozumienia Grecji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Rząd musiał zdecydować się na ten krok w celu uzyskania wsparcia. Od 2012 roku płaca minimalna jest na stałym poziomie i wynosi 684 EUR brutto. Na początku XXI roczna dynamika wynagrodzenia minimalnego oscylowała między 4 – 6 proc. W drugiej połowie 2012 roku spadek był drastyczny bo aż 22 proc. Od tego czasu dynamika płacy minimalnej wynosi 0%. Warto wspomnieć, że Grecja nie jest jedynym krajem UE, który w ciągu ostatnich kilku lat zdecydował się na obniżenie płacy minimalnej. W 2006 roku również Francja postanowiła obniżyć wynagrodzenie minimalne o 5,3 proc.

Tygodnik Ateński opublikował listę najciekawszych benefitów:

1) Urzędnicy państwowi za doręczenie kopert do rąk własnych mogli otrzymać nawet 290 EUR miesięcznie.

2) W jednym z przedsiębiorstw sfery budżetowej oferowano dodatek za mycie rąk (420 EUR miesięcznie). Pracownicy innej państwowej firmy otrzymywali 600 EUR miesięcznie za niespóźnianie się do pracy. Aby zachęcić do korzystania z darmowej stołówki pracowniczej, osobom które zdecydowały się na obiady w pracy dopłacano 120 EUR miesięcznie do pensji. Pracownikom administracyjnym płacono również 870 EUR miesięcznie za wysyłanie faksów, a wymiaru sprawiedliwości 595 EUR miesięcznie za skuteczne prowadzenie spraw.

3) Na atrakcyjne premie mogli liczyć również kierowcy. Za rozgrzanie silnika samochodu dostawali 69 EUR miesięcznie, za punktualne przyjazdy na miejsce mogli otrzymać 310 EUR miesięcznie, a za przejmowanie i zdawanie samochodów 450 EUR miesięcznie. W wielu przypadkach dodatki stanowiły 50 proc. wartości pensji.

Również greckie prawo pracy było przyjazne dla pracowników. Część Greków mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 53 roku życia, a osoby utrzymujące się z turystyki pracowały przez 4-5 miesięcy w roku. W pozostałych miesiącach otrzymywały zasiłek, który pozwalał na dostatnie życie.

Greccy pracownicy otrzymywali też szereg dodatków ustawowych:

Za wysługę lat, np. dla urzędników, którzy po przepracowaniu 3 lat otrzymywali 10 proc dodatku do wynagrodzenia.
Rodzinny dla małżeństw – każdy z małżonków uzyskiwał 10 proc. do podstawy wynagrodzenia i 5-procenowy dodatek na każde dziecko.

Za znajomość języka obcego, w wysokości 10 proc., nawet jeśli nie była ona udokumentowana.

Za uciążliwe warunki pracy, w wysokości 15 proc. podstawy wynagrodzenia. W tej grupie znalazły się między innymi sprzątaczki.

Naukowy, przysługujący za każdy rok nauki po szkole średniej, w wysokości 5 proc. wynagrodzenia.

Komputerowy, w wysokości 15 proc. wynagrodzenia podstawowego, dla pracowników, którzy cały dzień pracują przy komputerze.

Świąteczny. Z okazji Bożego Narodzenia dodatek w wysokości miesięcznej pensji, na Wielkanoc ½ wysokości wynagrodzenia.

Urlopowy, dla pracowników, którzy u jednego pracodawcy przepracowali przynajmniej 10 miesięcy – w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia

Źródło: Sedlak&Sedlak

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Rozdęty socjal, beztroscy politycy i dodatek do pensji za... mycie rąk. Przyczyny kryzysu w Grecji - Polska Times

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

J
Jb

To Ze Grecy mieli dobrze pensie i premie i zasilki ITP..to wygrali bo napelniali Banki na swoje konta dzieki swojemu premierowi a ze puscili fame Ze wejdzie drahma Banki zostawaly puste Bo wieksza czesc zapelniala I wywozila Kase zagranice.Tak Ze Cipras niemial latwego zadania aby stanac na nogi.Grecja jest w kryzysie ale tego nie widac Tak bardzo Bo Jak siedzieli w tawermach I na placach Tak nic sie nie zmienilo wiemy Ze grecji jest panstwem turystycznym przez caly rok I mysle Ze kiedykolwiek Stana na nogi.

W
Waldan

W przeciwieństwie do Pana, mieszkałem i pracowałem w Grecji przez kilkanaście lat i mogę Pana zapewnić, że tylko dzięki Kaczyńskim NIE udało się Tuskowi wprowadzić u nas euro (planował już w 2011 r.!). Od kilku lat pisałem w komentarzach na Salon24, że III RP Tuska to przeżywany po raz trzeci w moim życiu Gierek. Pierwszego przeżyłem w młodości, drugiego w Grecji a teraz w wykonaniu Tuska, Kopacz i Platformy O.
Czy do Pana naprawdę nie dociera, że ekipa Tuska miała do dyspozycji KILKASET milardów złotych pomocy unijnej którą WYNEGOCJOWAŁ rząd PiSu (słynne Yes, Yes, Yes Marcinkiewicza), że w tej chwili DŁUG PUBLICZNY III RP wynosi BILION złotych - liczony według "zegara długu Balcerowicza - nie kogoś z PiSu. To jest dług 40 RAZY większy niż zostawił po sobie Gierek - który chociaż zostawił po sobie też wiele fabryk i nowych technologii! Czy zapomniał Pan, że (nie)rząd PO UKRADŁ emerytom z OFE 150 MILIARDÓW złotych, a teraz prawie codziennie OBIECUJE nowe podwyżki, jednocześnie oskarżając PiS, że ich propozycje są nierealne.
Niech Pan postara się myśleć i analizować SAMODZIELNIE i odrzuci przekaz mediów mainstreamu (głównego ścieku).

p
pepe

Rządy PIS to było akurat najlepsze co ten kraj spotkało. Dopiero za nierządu PO narobił się tylu urzędniczych nierobów, audytorów od 7 boleści, kontrolerów, inspektorów oraz wszelkiej maści ekspertów od niczego. Wczasy pod gruszą, 13-tki, dodatki, premie , nagrody, darmowe ksero, wieczne kawki, paczuszki dla dzieciaków....można tak wymieniać. Pamiętać będziemy 1.3 mln premie dla dwóch nierobów , za to że nakładem całego narodu przypilnowali budowy stadionu w stolicy. Pamiętać będziemy durne Pendolino, zakup złomu z Francji , Amber, Hazardową i wiele innych afer. Tak więc luzik i spadaj z PIS-u bo nie rządzą już 8 lat , a stale są winni temu syfowi jak zrobiło PO

G
Gość

to tez i ja dostana a potem pretensje TYLKO DO SIEBIE bezmozgie matoly z zaawansowana skleroza.... bo 2lata pis nierzadow byly az nadto PAMIETLIWE W NAJGORSZYM TEGO SLOWA ZNACZENIU!

G
Gość

BIEROM KASY MILIARDY A GOsPOdarka W RUINIE I EMIGRACJI MILIONY CO MILIARDY DO RODZIN PRZISYŁAJOM BO PRACA ZA GRANICOM MAJOM NIY POpaPRAny PR.MOJE FPISY SIE TRACOM =CYNZURA.

R
Robol

Dzisiaj rano podawali, że jest to tylko 7% słownie siedem. Reszta poszła na utrzymanie banków brytyjskich, francuskich holenderskich i niemieckich. Nie ma to jak pomagać biednym.

G
Gość

Spełnienie obietnic 2 dudów i szydło kraj zniszcy wtedy beda zgliszcza i rujna a emeryci beda stac w kolejce jak w grecji

R
Roki

Baranie, nie udawaj cudzoziemca.

G
Gość

POpaPRany.

?

Jak widzę takie g****** pismo to nawet nie czytam bo szkoda mi czasu!!!

W
Waran z Comodo

To całe gadanie i obiecanki dudy o kant d*** rozbić.A durne szydło wkłuje sie w siako tako prosperującą gospodarke i spuści z niej energię.Wszyscy bedziemy katolami i wszyscy złapia hostię i wszyscy będą żyć wiecznie w wiecznej szczęśliwości kvrwa.Amen.✞✟✝㋡ Tylko koleś nie w nocniku bo to brzydki wyraz!Bedziemy umoczeni w katogównie po same uszy...ale po sama kokardę ,a jarosław nas zbawi razem z dziwiszem.Już teraz w mieścinach Polski zachodniej jeździ takie wielki g... wystawa z relikwiami wojtyły,włosami i innymi częściami nie wiadomo z której d***?? ciemnota ma ubaw bo sie moodli do tego czegoś chgw...Zaprawde powiadam wam,że relikwii nigdy nie za wiele prawił dziwisz do wojtyły gdy ten szedł do kibla...nie spuszczaj waść wody bo relikwi nigdy ne za wiele a ciemni Polacy to kupia na pniu JPRDL✞✟✝㋡

W
Waran z Comodo

To całe gadanie i obiecanki dudy o kant d*** rozbić.A durne szydło wkłuje sie w siako tako prosperującą gospodarke i spuści z niej energię.Wszyscy bedziemy katolami i wszyscy złapia hostię i wszyscy będą żyć wiecznie w wiecznej szczęśliwości kvrwa.Amen.✞✟✝㋡ Tylko koleś nie w nocniku bo to brzydki wyraz!Bedziemy umoczeni w katogównie po same uszy...ale po sama kokardę ,a jarosław nas zbawi razem z dziwiszem.Już teraz w mieścinach Polski zachodniej jeździ takie wielki g... wystawa z relikwiami wojtyły,włosami i innymi częściami nie wiadomo z której d***?? ciemnota ma ubaw bo sie moodli do tego czegoś chgw...Zaprawde powiadam wam,że relikwii nigdy nie za wiele prawił dziwisz do wojtyły gdy ten szedł do kibla...nie spuszczaj waść wody bo relikwi nigdy ne za wiele a ciemni Polacy to kupia na pniu JPRDL✞✟✝㋡

s
spokojny

Inne przykłady greckich oszustw:
1.Urzędnicy przyjrzeli się dochodom mieszkańców bardzo luksusowego osiedla Kolonaki w Atenach. Okazało się, że ze 150 osób ponad połowa zadeklarowała roczny dochód w wysokości 30 tys. euro. 34 osoby zapewniały, że zarobiły w rok poniżej 10 tys. euro, co całkowicie zwalniało ich z płacenia podatku.
2.Na wyspie Zakintos prawie 2 proc. ludności pobierało zasiłki dla niewidomych. To wyjątkowo dużo – w Europie niewidomych jest dziewięciokrotnie mniej osób. Okazało się, że przedsiębiorczy Grecy pobierali dodatki, które im się nie należały. Co ciekawe, wśród „niewidomych” był m.in. kierowca taksówki.
3.W Atenach jest ok. 15000 (piętnaście tysięcy) basenów (łatwo ustalić zdjęciami satelitarnymi). Ich właściciele powinni płacić podatki. Płaci tylko 450 tj. zaledwie 3%, 97% nie płaci.

G
Gość

A jak wejdzie ten krzykacz z opolskiego to razem rozwalą całkowicie że dziś grecja to będzie maly pikuś bo oni mają wyspy i turystów dadzą sobie radę a my zostaniemy z ręką w nocniku i wtedy naród zobaczy co to zgliszcza i bida .

S
Sokular

Nie wierzę ,że wszystko wiemy co się stało z pomocą UE(prawie bilion) jest pytanie ile z tego wytransfesowano za granicę do obcych banków i podmiotów nie płacacych podatków......Tak mała populacja nie mogła tyle skonsumować........może jakaś analiza wydatków to wyjaśni????????

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3