Rio 2016. Reprezentant Kazachstanu przyćmił Michaela Phelpsa

Michał Skiba
Martin Meissner
Michael Phelps w nocy z środy na czwartek wygrał swój półfinał na 200 m stylem zmiennym, ale to Kazach Dimitrij Baladin był spektakularnym bohaterem wieczoru na pływalni w Rio.

Amerykanin kontynuuje znakomitą formę. „Pocisk z Baltimore” z czasem 1:55.78 pokonał w półfinale swojego kolegę z kadry Ryana Lochtiego. Trzeci był reprezentant gospodarzy Thiago Pereyra. Finał w nocy z czwartku na piątek.

Ale to nie Phelps był na ustach wszystkich, a reprezentant Kazachstanu Dimitrij Balandin. Kazach z czasem 2:07.46 został sensacyjnym zwycięzcą finału 200 m stylem klasycznym. Balandin wywalczył historyczny, pierwszy złoty medal dla Kazachstanu w pływaniu. Srebro zgarnął Amerykanin Josh Prenot (2:07.53), a na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Anton Chupkow (2:07.70). Na Baladina nikt nie stawiał. Eliminacje i półfinał popłynął średnio, co sprawiło, że w finale płynął z ósmego, bocznego toru. Sam finał stał na bardzo wysokim poziomie, a medal mógł zgarnąć praktycznie każdy z ośmiu zainteresowanych. Różnica czasów między złotym medalistą a szóstym zawodnikiem wyścigu wynosiła zaledwie 0,41 s.

Baladin to nie jest zawodnik, który wyskoczył jak Filip z konopi. O Kazachu pierwszy raz można było usłyszeć już dwa lata temu. Jest to zwycięzca Igrzysk Azjatyckich we wszystkich konkurencjach w stylu klasycznym. W 2015 roku swoje żabkarskie wygrane potwierdził na Uniwersjadzie. Rok temu na MŚ w Kazaniu, na 100 m „żabą” był czwarty – na 200 m był szósty.

Mireia Belmonte w końcu zdobyła swój wymarzony złoty medal. Z czasem 2:04,85 wygrała wyścig 200 m stylem motylkowym. Na poprzednich igrzyskach była blisko złota, ale zawsze znalazł się ktoś lepszy. Tym razem Hiszpanka wyprzedziła reprezentantkę Australii Madaline Groves, ledwie o 0,03 s. Brązowy medal dla Japonki Natsumi Hoshi.

W finale 100 m kraulem najszybszy był Kyle Chalmers (czas 47.58), który na ostatniej prostej wyprzedził Nathana Adriana. Amerykanin ostatecznie zdobył tylko brąz, bo na samej końcówce o 0,05 s. wyprzedził go Belg Pieter Timmers.

Amerykanie królem sztafet. Wyścig 4 x 200 m stylem dowolnym kobiet dla Amerykanek. Drugie miejsce zajęły Australijki, a Kanadyjki dopłynęły na trzeciej pozycji.

Materiał oryginalny: Rio 2016. Reprezentant Kazachstanu przyćmił Michaela Phelpsa - Sportowy24