Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja dworca Wrocław Nadodrze coraz bliżej. W środku hotel z apartamentami premium, obok nowoczesny budynek

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Wideo
od 16 lat
Wrocławski dworzec Wrocław Nadodrze doczeka się rewitalizacji. Inwestor, który zakupił budynek dwa lata temu kończy kompletowanie dokumentów. Są dwie koncepcje co do jego przyszłości. Albo powstanie tam hotel, albo biurowice. Pewne jest to, że zostanie rozbudowany, zostanie zachowana funkcja kolejowa i powstanie izba pamięci o historii Wrocławia i wrocławskich żydach „oczami dworca Nadodrze”.

Niecałe dwa lata temu od Polregio dworzec na Nadodrzu kupiła katowicka spółka DL Invest Group. Przygotowania do rewitalizacji trwają. W planach jest przywrócenie dawnej świetności tego dworca i stworzenie dla Nadodrza miejsca, które będzie tętnić życiem.

- Kompletujemy niezbędne pozwolenia i dokumentację. Chcielibyśmy, aby zakończyło się to w przeciągu kilku miesięcy. W związku z tym moglibyśmy szybko ruszyć remontem dworca – mówi Dariusz Bartecki, dyrektor nadzoru właścicielskiego DL Invest Group.

Jeden dworzec, dwie koncepcje

Pierwsza koncepcja zakłada stworzenie z dworca biurowca i dużą powierzchnią restauracyjną, handlową i usługową. Miałoby się to przełożyć na stworzenie przy placu Staszica centrum życia rozrywkowego na Nadodrzu. A także zmienić obliczę osiedla.

- Drugą koncepcją, co do której się skłaniamy to rewitalizacja pod hotel. Wtedy dworzec zostałby rozbudowany. I w tej części historycznej zostałaby umieszczona część reprezentacyjna i apartamenty premium, a w części dobudowanej byłby umieszczone zwykłe pokoje hotelowe – dodaje Bartecki.

Upamiętnienie wrocławskich żydów

- Jak wiadomo z Dworca Nadodrze we Wrocławiu wywożono do obozów koncentracyjnych w okresie III Rzeszy tysiące Żydów. Z tego Dworca odbywały się największe deportacje. Dlatego też podejmujemy wysiłek przygotowania poważnego projektu upamiętniającego tysięcy osób deportowanych z Wrocławia i z Dolnego Śląska, którzy wyjechali z Nadodrza do obozów koncentracyjnych. Projekt ten roboczo określamy jako stworzenie muzeum czy izby pamięci dworzec Nadodrze – mówi Dariusz Bartecki, dyrektor nadzoru właścicielskiego DL Invest Group.

Miejsce miałoby także przedstawiać co działo się na dworcu Nadodrze:

  • gdy wybuchała i kończyła się pierwsza wojna światowa 1914-1918;
  • gdy Adolf Hitler doszedł do władzy w 1933 roku i wielokrotnie odwiedzał Wrocław;
  • gdy deportowano Żydów z Wrocławia i Dolnego Śląska;
  • gdy Niemcy bronili się we Wrocławiu ogłaszając miasto Wrocław twierdzą Festung Breslau;
  • gdy Niemcy w 1945 roku uciekali przed Armią Czerwoną;
  • gdy po 1945 roku do Wrocławia zjeżdżali Polacy, którzy właśnie wysiadali na dworcu  Nadodrze i stawiali swoje pierwsze kroki osiedlając się we  Wrocławiu na stałe;
  • gdy na tym dworcu wysiadali Polacy przesiedleni ze Lwowa czy z kresów dawnej II Rzeczpospolitej;
  • co działo się w 1968 roku, gdy komuniści wypędzali z Polski pozostałych po II wojnie światowej Żydów;
  • co działo się na dworcu Nadodrze, gdy powstawała Solidarność w 1980 roku i gdy wprowadzono w 1981 roku stan wojenny.

Pociągi na Nadodrzu zostają

- Plany w związku z rewitalizacją dworca na Nadodrzu są poważne. Wersji rozbudowy mamy także dwie: albo zbudujemy budynek po wschodniej stronie dworca lub nadbudujemy na torami kolejowymi piętra na filarach. Jeśli przeszłaby taka koncepcja rozbudowy dworca Nadodrze, to udałoby nam się połączyć dwa osiedla i nasz budynek stałby się łącznikiem. To poszerzyłoby funkcję użyteczności publicznej. Na tę chwilę jeszcze nie zdecydowaliśmy jaką ostatecznie koncepcję wybierzemy, bo prowadzimy rozmowy w tej sprawie z PKP, konserwatorem zabytków i miastem – dodaje Dariusz Bartecki.

Pomimo zmian jakie deweloper chce wprowadzić na dworcu Wrocław Nadodrze, to nie straci on swojej dotychczasowej funkcji. Dalej będzie tam odbywał się ruch pasażerski na stacji kolejowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska