MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta Wdowia 2024 - takie mają być zasady. Nowe wyliczenia w modelu kroczącym - 20 proc.

OPRAC.:
Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski zaznaczył, że jednym z kluczowych priorytetów jego resortu jest planowane wprowadzenie renty wdowiej oraz podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Intensywnie trwają prace nad inicjatywami mającymi na celu zwiększenie wsparcia dla osób starszych. Są jednak dobre i złe wiadomości dotyczący Renty Wdowiej 2024.

Wiceminister Gajewski zaznaczył, że chociaż aktualnie nie ma konkretnych projektów w zakresie renty wdowiej w wykazie prac legislacyjnych rządu, to przewiduje się ich pojawienie się w przyszłości.

W Sejmie istnieje obywatelski projekt dotyczący renty wdowiej, który został zgłoszony w poprzedniej kadencji. W 2024 roku odbyła się pierwsza dyskusja na temat Renty Wdowiej w Sejmie.

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła potrzebę wsparcia dla osób starszych po stracie małżonka oraz deklarowała gotowość resortu do dalszych prac nad projektem. Natomiast minister ds. polityki senioralnej Okła-Drewnowicz podkreśliła prace nad rozwiązaniami systemowymi oraz zapowiedziała powstanie zespołu międzyresortowego do spraw opieki długoterminowej.

Takie mają być zasady Renty Wdowiej 2024. Zmiany w pierwotnym projekcie

Obecnie w małżeństwie emerytów po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną. Obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa będzie mogła albo zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek 50 procent renty po mężu, albo wybrać rentę po mężu i dodać 50 procent swojej emerytury. Proponowana ustawa wprowadza także pewne limity. Wysokość renty wdowiej nie przekroczy trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, obecnie wynoszącej 7600 złotych.

Renta Wdowia ma być wprowadzona w 2024 roku, ale według obecnych zapowiedzi Lewicy najprawdopodobniej jednak w tzw. modelu kroczącym.

Zgodnie z pierwotnie proponowanymi zmianami, wdowy i wdowcy mieliby szansę utrzymania obecnej emerytury, uzyskując jednocześnie prawo do zwiększenia jej o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie, istniałaby opcja zachowania renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, jednak w takim przypadku własne świadczenie wyniosłoby 50%.

Renta Wdowia 2034 - poglądowe wyliczenia pomysłu Lewicy po zmianach

Jak już jednak wiemy, w 2024 trudno spodziewać się pełnego wprowadzenia tych pomysłów. Dla zobrazowania sytuacji w tzw. modelu kroczącym prezentujemy wyliczenia, jakie renty wdowie mogłoby pojawiać się na kontach wdów i wdowców przy wskaźniku 20% i 50%. Wyliczenia prezentujemy w poniższej galerii.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Renta Wdowia 2024 - takie mają być zasady. Nowe wyliczenia w modelu kroczącym - 20 proc. - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska