Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia. Gdzie są jeszcze wolne miejsca?

Marcin Kaźmierczak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
69 178 zgłoszeń wpłynęło do tej pory na sześć największych publicznych uczelni we Wrocławiu. Najwięcej aplikacji (28 345) wysłano na 22 kierunki oferowane przez Uniwersytet Wrocławski

Rok temu sześć największych wrocławskich uczelni publicznych (Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego i Uniwersytet Medyczny) na pierwszy rok studiów przyjęło 20 946 studentów. W tym roku (stan na 26 lipca) te same uczelnie otrzymały 69 178 zgłoszeń od kandydatów, którzy walczą o 21 229 miejsc. Najwięcej zgłoszeń otrzymał Uniwersytet Wrocławski (28 345). Na wszystkich tych uczelniach rekrutacja wciąż trwa i rozpoczynają się kolejne nabory.

- W ramach drugiej rekrutacji przyjmujemy dokumenty, ale wystartował już trzeci nabór. Harmonogramy ustalane są przez komisje wydziałowe, ale najczęściej pozwalają na zapisy nawet na początku września - mówi Michał Raińczuk z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Trzecia tura rekrutacji trwa z kolei na Politechnice Wrocławskiej. Czwarty nabór ruszy jutro. Zgłoszenia będą przyjmowane do poniedziałku, a wyniki opublikowane we wtorek, 1 sierpnia. Przez kolejne dwa dni potrwa przyjmowanie dokumentów.

Na Politechnikę, największą wrocławską uczelnię chce się dostać 14 126 osób. Jak na razie na 51 kierunków przyjętych zostało 5 946 osób (limit 6 500 miejsc).

Po pierwsze informatyk

- Najpopularniejszym kierunkiem okazała się informatyka w języku angielskim na Wydziale Informatyki i Zarządzania. O jedno miejsce starało się tam ponad 10 chętnych. Na kolejnych miejscach uplasowały się: inżynieria systemów, informatyka na Wydziale Elektroniki oraz Informatyka na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. O jeden indeks walczyło tam prawie sześciu kandydatów - informuje Andrzej Charytoniuk z biura prasowego PWr.

Trzeci pod względem liczby zgłoszeń jest Uniwersytet Ekonomiczny. Tam jak na razie aplikowało 9 637 kandydatów, którzy walczą o 2 732 miejsca. Drugi nabór ruszy 1 sierpnia.

Ponad 600 wolnych miejsc wciąż czeka na Uniwersytecie Przyrodniczym. Nie ma ich już jednak na weterynarii, gdzie o 150 indeksów biło się 1 425 kandydatów. To prawie 10 osób na miejsce.

Wydział lekarski - 14:1

Wolne miejsca wciąż ma do zaoferowania Uniwersytet Medyczny. - 32 wolne miejsca pozostały jeszcze na kierunku ratownictwo medyczne, a 28 na zdrowiu publicznym. Tam na pewno zorganizujemy drugi nabór - mówi Katarzyna Szulik z biura prasowego Uniwersytetu Medycznego. - Jeśli chodzi o inne kierunki, na ten moment trudno nam powiedzieć coś pewnego, bo ich obłożenie zależy także od sytuacji na innych uczelniach medycznych, które wciąż ogłaszają swoje listy przyjętych - dodaje.

Aby dostać się na któreś z wolnych miejsc trzeba do 27 sierpnia złożyć wniosek w elektronicznym systemie, do 29 sierpnia wpłacić opłatę rekrutacyjną. Lista przyjętych zostanie opublikowana 1 września.

Do tej pory najwięcej osób rekrutowało się jak co roku na kierunek lekarski. - W internetowym systemie odnotowaliśmy ponad 5 tysięcy zgłoszeń, a opłatę rekrutacyjną wniosło 3 536 kandydatów - informuje Szulik. To prawie 14 osób na jedno miejsce.

Cały czas rekrutacja trwa również na Akademii Wychowania Fizycznego, która w naborze pierwszego stopnia oferuje 720 miejsc. Drugi nabór będzie prowadzony wyłącznie na studia zaoczne. Jak informuje dr Teresa Skrzypczyk z biura rekrutacji, do środy na uczelnię aplikowało 3 313 kandydatów, którzy złożyli 5 038 zgłoszeń. 2 305 osób złożyło już dokumenty. Najtrudniej dostać się na jednolite magisterskie studia z fizjoterapii, gdzie o 160 miejsc walczą 942 osoby.

O 15 miejsc mogą jeszcze ubiegać się przyszli muzycy. Nabór prowadzi Akademia Muzyczna. - Dwa wolne miejsca mamy na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki, 7 na instrumentalistyce, a 6 na edukacji artystycznej - wymienia Rafał Jendraszek, rzecznik uczelni.

Do tej pory Akademia przyjęła 99 osób. Kandydaci na początku września będą musieli jeszcze zmierzyć się z dodatkowymi egzaminami wstępnymi.

Rekrutacja zakończyła się za to na innej uczelni artystycznej - Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na aktorstwo zarówno na wydziale aktorskim jak i lalkarskim zostało przyjętych po 20 osób, na reżyserię cztery. Chęć dostania się na uczelnię w elektronicznym systemie wyraziło 970 osób.

Na kilka kierunków mogą aplikować jeszcze kandydaci, którzy chcą związać się z obronnością. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych ma wolne miejsca na studiach cywilnych na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie, a także inżynieria bezpieczeństwa. Dodatkowa rekrutacja rusza dzisiaj (potrwa do 27 września).

Dotąd dokumenty na studia cywilne złożyły 163 osoby, a na wojskowe 2034.

91-letnia Aleksandra Burcewa, mimo podeszłego wieku, nie traci wigoru. Rosjanka nadal pracuje zawodowo, prowadząc zajęcia z... wychowania fizycznego na Politechnice Kurskiej. - Po porannych ćwiczeniach w domu, jadę na uczelnię i rozpoczynam pracę ze studentami. Prowadzę zajęcia dla ludzi, którzy są na pierwszym, drugim i trzecim roku. To są treningi dla osób zwolnionych z uczelnianych zajęć wychowania fizycznego, dlatego muszę dobierać dla nich odpowiednie ćwiczenia - powiedziała Burcewa.

VIDEO //get.x-link.pl/cf0fb465-5652-dbea-7a99-bdd66da5060f,d1069e94-cc5a-160a-6944-a5b1b5bca690,embed.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska