Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do podstawówek. Nie każdy się dostał do wymarzonej szkoły

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Prawie 25 procent dzieci w tegorocznej rekrutacji do pierwszej klasy szkoły podstawowej chciało się dostać do innej szkoły, niż obwodowa. Nie dla każdego starania te zakończyły się sukcesem. Są już wyniki pierwszego etapu naboru. Można je sprawdzić online. Za tydzień rusza rekrutacja uzupełniająca.

Początkowo miejsc dla pierwszoklasistów we wrocławskich podstawówkach było przygotowanych 5549, ale po przeanalizowaniu wniosków rekrutacyjnych, miasto zwiększyło ten limit do 5617. Zabiegi takie są konieczne, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę podań i obłożenie poszczególnych klas. Do każdej z nich maksymalnie uczęszczać może 25 osób.

W pierwszym etapie rekrutacji wniosków wpłynęło 5134. Każde dziecko ma ustawowo zapewnione miejsce w swojej szkole obwodowej, czyli takiej, która jest najbliżej jego miejsca zamieszkania. Nie wszyscy jednak chcą do niej uczęszczać. Inną placówkę wybrało w tym roku 1272 kandydatów, czyli prawie 25 procent wszystkich ubiegających się o przyjęcie do pierwszej klasy. W pierwszym etapie rekrutacji miejsc zabrakło dla 35 osób.

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostały opublikowane 7 kwietnia o godzinie 10. Można je sprawdzić po zalogowaniu się do konta w systemie rekrutacyjnym, na stronach internetowych szkół lub stacjonarnie w placówkach.

Liczba przyjęć i wolnych miejsc może jeszcze się zmienić, gdyż rodzice, którzy nie zgadzają się z decyzją komisji rekrutacyjnej, mogą złożyć od niej odwołanie. Niektórzy także rezygnują z przyznanego miejsca i decydują się na posłanie dziecka do innej szkoły.

Najwięcej podań o przyjęcie do pierwszej klasy wpłynęło do SP nr 22 przy ul. Karpnickiej 22. Chciało się tam dostać 189 dzieci. Do SP nr 32 przy ul. Kłodzkiej 40 aplikowało 158 osób, a do SP nr 18 przy ul. Poznańskiej 26 - 137. Są to liczby podań, jakie złożono do tych placówek, jako szkół pierwszego wyboru.

Nabór uzupełniający

Rekrutacja uzupełniająca zostanie przeprowadzona w dniach 15-16 kwietnia. Starać się będzie można o przyjęcie jednak tylko do tych szkół, w których zostaną wolne miejsca. Ich lista zostanie opublikowana w dniu rozpoczęcia kolejnego etapu naboru.

- Szacujemy, że w drugim etapie będziemy dysponowali ok. 450-cioma wolnymi miejscami - informuje Anna Bytońska z biura prasowego UM we Wrocławiu.

Drugi etap naboru przyjmie inną formę

Zostanie on przeprowadzony bez wykorzystania elektronicznego systemu do złożenia aplikacji. Będzie trzeba pobrać wniosek ze strony rekrutacje.edu.wroclaw.pl, wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać mailem na adres szkoły, do której chce się aplikować.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej zostaną opublikowane 22 kwietnia o godzinie 10:00, a osób przyjętych i nieprzyjętych 27 kwietnia o godzinie 10:00. Wyniki drugiego etapu naboru rodzice sprawdzą podobnie, jak teraz, czyli w systemie rekrutacyjnym po zalogowaniu na swoje konto, na stronie internetowej szkoły lub bezpośrednio w placówce na wywieszonych listach.

Jeśli ktoś postanowi się odwołać od decyzji, może po 27 kwietnia wysłać takie pismo. Ostateczne wyniki wraz z podziałem na klasy poznamy 31 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska