Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji: 1800 nauczycieli z Dolnego Śląska do zwolnienia?

Malwina Gadawa
W poniedziałek nauczyciele protestowali przed urzędem wojewódzkim
W poniedziałek nauczyciele protestowali przed urzędem wojewódzkim Pawel Relikowski / Polska Press
Reforma edukacji planowana przez minister Annę Zalewską może oznaczać, że pracę na Dolnym Śląsku straci 1800 nauczycieli - twierdzi Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. Rozmawia z nią Malwina Gadawa.

Dlaczego Związek Nauczycielstwa Polskiego wyprowadził w poniedziałek nauczycieli na ulicę?
Związek od momentu zapowiedzi zmian w oświacie przez rząd i Ministerstwo Edukacji Narodowej negatywnie odnosił się do pomysłu likwidacji gimnazjów. Organizowaliśmy w Zarządzie Głównym ZNP debaty z udziałem przedstawicieli ministerstwa edukacji, nauczycieli, samorządowców i dyrektorów gimnazjów. Pokazywaliśmy dobrą praktykę tych szkół, sukcesy i osiągnięcia uczniów. Trzykrotnie była u nas pani minister Anna Zalewska. Przekazywaliśmy apele o rozpoczęcie rozmów na temat koniecznych zmian w systemie oświaty. Apele pozostawały jednak bez echa. Pikieta, którą związek zorganizował we wszystkich wojewódzkich miastach, była więc formą zamanifestowania negatywnej opinii o reformie systemu edukacji. Przyjęliśmy formę protestu na ulicy, ponieważ przy „stoliku” byliśmy lekceważeni. Doszliśmy do wniosku, że tylko w taki sposób możemy skutecznie zaprezentować nasze zdanie.

Domagacie się Państwo wycofania zapowiadanej przez rząd reformy, a co jeżeli Prawo i Sprawiedliwość się nie ugnie i zlikwiduje gimnazja? Nauczyciele będą strajkować?
My wnosimy o pozostawienie struktury systemu bez zmian, o rozpoczęcie rozmów na temat racjonalnego doskonalenia systemu oświaty. Jaka będzie reakcja Związku Nauczycielstwa Polskiego, gdy rząd się nie ugnie? Zobaczymy w listopadzie.
Strajk jest konsekwencją nierozwiązanego sporu zbiorowego - a tego nie ma, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest pracodawcą.

Dlaczego nie chcą Państwo likwidacji gimnazjów?
Gimnazja przez szesnaście lat wypromowały dobre formy i metody pracy. Szkoły te mają świetne wyniki nauczania, umiejętności i wiedzę uczniów wysoko oceniają badania. Po co niszczyć coś, co się sprawdziło? Likwidacja gimnazjów to hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, ale to realizacja tych planów oznacza powrót do Polski Ludowej.

Ilu nauczycieli na Dolnym Śląsku może stracić pracę?
Szacunkowo pracę może stracić 1800 osób. Dokładne dane na ten temat będziemy mogli podać po ogłoszeniu przez ministerstwo edukacji ostatecznej siatki godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska