Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radzimowice: Będzie kopalnia jak z bajki

Piotr Kanikowski
Wiktor Urbańczyk: - Poszukujemy partnerów dla naszego projektu. Może to będą Czesi, może Niemcy...
Wiktor Urbańczyk: - Poszukujemy partnerów dla naszego projektu. Może to będą Czesi, może Niemcy... Fot. Piotr Krzyżanowski
Kopalnia, którą we wsi pod Bolkowem chce od podstaw zbudować fundacja TERRA Teraz Radzimowice, nie będzie wielka. Chodzi w zasadzie o to, by turysta mógł zjechać pod ziemię na skórze - tak, jak robili to średniowieczni górnicy - a potem, pokręciwszy się z lampą po wyrobisku i odłupawszy coś ze skały na pamiątkę, wyjść na powierzchnię chodnikiem.

- Przekazaliśmy fundacji hektarową działkę, która świetnie nadawałaby się na ten cel - mówi Wiktor Urbańczyk, sołtys Radzimowic. - Szukamy strategicznego partnera, który pomoże w realizacji naszych pomysłów.

Sołtys cieszy się więc na wyjazd delegacji wsi do Tyrolu, licząc, że w Austrii znajdzie się okazja na rozmowy o biznesie. Wycieczkę ufundował Radzimowicom urząd marszałkowski - to nagroda za zajęcie trzeciego miejsca w konkursie na najładniejszą wieś Dolnego Śląska.

Na budowie kopalni dla turystów plany fundacji się nie kończą. W ciągu kilku edycji konferencji górniczych organizowanych w Radzimowicach narodziła się koncepcja czegoś, co miejscowi z braku lepszego określenia nazywają na razie "ekomuzeum".

Plany zakładają, że przede wszystkim trzeba udostępnić turystom to, co zostało po starych kopalniach arsenu, miedzi, żelaza, ołowiu i srebra. Przede wszystkim szyby Luiz - zabytek światowej klasy, z unikatową szatą naciekową - i Arnold.

Radzimowice chcą odtworzyć realia starej górniczej wsi. Na szczycie Żeleźniaka ma stanąć wieża widokowa, by można było napawać oczy przepiękną panoramą Sudetów. Do tego szlak turystyczny (2-3 pętle), kamieniołom Miłek i 50-metrowa sztolnia odkryta niedawno przez Czechów.

- Fundacja, którą założyliśmy, jest na razie jak potężny pień bez gałęzi - opowiada sołtys Wiktor Urbańczyk. - Górnictwo to będzie pierwszy konar, jaki wypuści z tego drzewa, ale potem będą pojawiać się następne. Mamy mnóstwo pomysłów - zapewnia.

Radzimowice liczą kilkunastu mieszkańców, ale aktywnością dorównują miastom. Organizują międzynarodowy festiwal "Świat kultur", na który ściągają gości ze wszystkich kontynentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska