Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki z Dolnego Śląska zapraszają swoje mamy na cytologię. To w ramach profilaktyka raka szyjki macicy

oprac. Monika Fajge
Jako pierwsze kolorowanki otrzymały dzieci z grupy Myszki z Przedszkola Samorządowego ZSP w Wysokiej.
Jako pierwsze kolorowanki otrzymały dzieci z grupy Myszki z Przedszkola Samorządowego ZSP w Wysokiej. NFZ
"Kocham Cię Mamo"- tym hasłem Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ oraz blisko 100 tysięcy przedszkolaków na Dolnym Śląsku zaprasza mamy na badania cytologiczne. To z okazji, przypadającego 26 maja, Dnia Matki. Maluchy wręczą swoim mamom specjalne laurki.

Do prawie 900 dolnośląskich przedszkoli trafią laurki-kolorowanki z zaproszeniem na bezpłatne badanie cytologiczne. Dzieci będą mogły dowolnie pokolorować laurki i wręczyć je swoim mamom. Akcja ma na celu zwiększenie świadomości na temat raka szyjki macicy. Cytologia może uchronić przed tym nowotworem.

- Na cytologię nie jest potrzebne skierowanie. Badanie jest bezpłatne i można je wykonać podczas zwykłej wizyty u lekarza ginekologa, który ma podpisaną umowę z NFZ. Mimo dużej dostępności, zbyt mało kobiet zgłasza się na badania. W efekcie rocznie około 1700 z nich umiera z powodu raka szyjki macicy. Dlatego chcemy skorzystać z pomocy dzieci w przekonywaniu mam do profilaktyki i dbania o swoje zdrowie – mówi Łukasz Sendecki, dyrektor dolnośląskiego NFZ.

Akcja organizowana jest razem z Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi oraz Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Cytologia wciąż mało popularna

  • W ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy we Wrocławiu, w zależności od dzielnicy, z badań cytologicznych skorzystało od 8 proc. kwalifikowanych kobiet na Krzykach, do ponad 11 proc. na terenie Fabrycznej.
  • Najwięcej kobiet na Dolnym Śląsku bada się w gminie Ząbkowice Śląskie, gdzie z cytologii skorzystało ponad 30 proc. populacji kobiet, które kwalifikują się do badania. W samym mieście Ząbkowice Śląskie wynik ten przekroczył 26 proc.
  • W Nowej Rudzie do badania cytologicznego kwalifikuje się prawie 5 tys. kobiet. Tymczasem z tej możliwości skorzystało tylko 6 proc. z nich. W Lubaniu ten odsetek jest jeszcze niższy – na prawie 5500 kobiet, które mogą skorzystać z cytologii, zrobiło to tylko 4 proc. Najmniej kobiet w naszym województwie na badanie cytologiczne wybrało się w Bogatyni – niewiele ponad 3 proc.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska